Koncom prázdnin sme s priateľkou uvažovali o pár dňoch aktívnej dovolenky, keďže sme počas leta nemali veľa času na poriadny oddych. Obaja máme radi Taliansko, boli sme tam už viackrát. Naposledy pred dvoma rokmi v známom letovisku Rimini. Nie sme zástancami sústavného ležania na pláži a preto sme si aj tam pobyt spestrili výletom do San Marína. Ale o tom niekedy nabudúce. Tentokrát sme sa sústredili na menej turisticky známe prímorské lokality. Našou jedinou podmienkou bola vzdialenosť do tisíc kilometrov, aby sme na miesto mohli pohodlne prísť autom. Nakoniec voľba padla na región Veneto, konkrétne na mesto Chioggia, nazývané aj ,,Little Venice“. Jeho architektúra totiž nápadne pripomína slávne Benátky. Auto sme bezpečne a pohodlne odparkovali zhruba 7 minút chôdze od nášho ubytovania, na parkovisku Parcheggio Isola Dell´unione. Cena viac než prijateľná – 6 eur na deň. Bývali sme vo veľmi peknom apartmáne Casa Bastianello, ktorý sme si zabezpečili cez Airbnb. Domáca pani Silvia bola veľmi milá, dala nám množstvo tipov na výlety a podarovala turistickú mapu. Už pri pohľade z okna sa nám naskytol krásny výhľad na Canal Vena a priľahlé uličky.

V Chioggii je podobne ako v Benátkach niekoľko hlavných kanálov lemovaných malými loďkami. Premávka je tu však omnoho pokojnejšia, čo ostatne platí o celej lokalite. Výhodou je, že tu nenájdete davy turistov – a väčšina z nich sú domáci Taliani. My sme počas trojdňového pobytu stretli len český párik a niekoľko Poliakov, Nemcov či Holanďanov. Po zhruba 8-hodinovej ceste z Trnavy nám dobre padlo osvieženie v mori, od ktorého sme bývali zhruba 15 minút chôdze. Pláž sa nachádza v časti Sottomarina, kde si svoje miesto môžete vybrať na naozaj dlhom a dostatočne širokom úseku s príjemným piesočnatým povrchom. Prenajať si môžete aj slnečník s ležadlami, na deň vás to vyjde cca 15 eur. Ak chcete ušetriť, „rozložiť“ sa môžete aj tesne pri brehu, kde to budete mať grátis. Ako som spomenul vyššie, nehrozí tu situácia „hlava na hlave“, takže kúpanie si užijete bez špliechancov a útokov nafukovačiek.

Večer sme sa prirodzene vybrali okúsiť stredomorské gastronomické špeciality. Chioggia je vraj preslávená jedlami z rýb a morských plodov, čo nám potvrdila aj návšteva miestneho rybárskeho trhu patriaceho k najväčším v regióne. Nie je tu síce obrovský výber reštaurácií, no na druhej strane máte záruku, že v každej z nich sa podávajú kvalitné domáce produkty. V niektorých môže byť večer plno, preto sa vyberte večerať skôr, ideálne medzi siedmou a ôsmou. Odporučiť môžeme Trattoriu Eden, Ristorante Riva Vena a takisto Ristorante Al Porto.



Druhý deň sme vyplnili plavbou na blízke ostrovy Pellestrina a Ca´ Roman, pričom druhý menovaný má charakter prírodnej rezervácie. Tu zažijete úžasný pokoj, kaviarničky, malé gelaterie a typický taliansky vidiecky život. Za spiatočný lístok na lodný taxík (tzv. vaporetto) zaplatíte 10 eur, čo sa určite oplatí. Vychutnali sme si kúpanie na divokých plážach bez ľudí a nádherné výhľady na Benátsku lagúnu. Ak máte chuť, môžete pokračovať autobusom, resp. trajektom ďalej na sever, až do samotných Benátok vzdialených zhruba hodinu.



Centrum Chioggie sme preskúmali na tretí deň. Očarí vás jeho historický nádych. Zastavte sa pri katedrále Nanebovzatia Panny Márie, bazilike svätého Jakuba Apoštola či kostole sv. Andreja. Neobíďte ani Ponte di Vigo, najväčší most cez mestské kanály. Na hlavnej ulici Corso del Popolo si pochutíte na zmrzline v gelaterii Carpe Diem, na obed zájdite do podniku Sugar Café.


V cene pobytu sme od Silvie dostali možnosť zapožičania bicyklov, čím sme si skrátili cestu na pláž zhruba o polovicu. Bicykle sú tu veľmi populárne, zobrať si ich môžete aj na vaporetto a brázdiť tak vyššie spomenuté okolité ostrovčeky aj týmto spôsobom. My sme podvečer absolvovali malý cyklovýlet k majáku Faro Diga do najvzdialenejšieho cípu Sottomariny. Prechádzka na móle popri rybárskych domoch je najefektnejšia pri západe slnka. Za tri dni sme teda stihli viac než dosť a ak pri potulkách Talianskom pobudnete aj v Chioggii, určite neoľutujete. Pred cestou domov sme si ešte užili Padovu, no o nej viac v ďalšom článku. :-)


