Čo nám ľuďom chýba?

Máme kde bývať, máme čo jesť, máme si čo obliecť a stále sme nespokojní. Prečo je to tak? Asi preto že sme chamtiví. Mám peniaze chcem lásku, mám lásku chcem peniaze. Mám aj peniaze aj lásku chcem milenku. No najväčšia nespokojnosť je s peniazmi. Aj keď ľudia vravia, že za peniaze si všetko človek nekúpi. Áno, to je pravda, ale bez nich si nekúpi ani to čo s nimi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Nech sa snažím akokoľvek, neviem prísť na to, prečo sú ľudia vždy nespokojní. Samozrejme výnimka potvrdzuje pravidlo a nájdeme aj hŕstku spokojných mníchov izolovaných niekde v horách, ktorí celý svoj život venujú dajme tomu mlčaniu a robí ich to šťastnými. No pohybovanie sa v konzumnej spoločnosti, ma utvrdzuje v tom že ľudia si nevážia to, čo majú, sú chamtiví a zlomyselní.

Veci ktoré používame každý deň a ktoré nám uľahčujú život vnímame ako samozrejmosť, pretože sa stali našou súčasťou života, ale koľko stresov by si človek ušetril, keby danú vec nevnímal ako samozrejmosť, ale ako uľahčenie každodenných činnstí. Napríklad auto. Každé ráno do neho sadáme a ani si neuvedomujeme, že ono nemusí naštartovať a keď sa tak stane, sme podráždení a nervózni, pretože to mala byť samozrejmosť a teraz mám len zbytočné komplikácie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozmýšľam nad tým, ako sa vymámiť z pohlcovania konzumnou spoločnosťou. Zatiaľ na nič neprichádzam, akurát viem, že uponáhľaný život plný stresov, nieje to, čo ma bude v budúcnosti napĺňať. Momentálne externe študujem a aj pracujem, no ani ja niesom spokojný s mojím doterajším životom, ľudia s ktorými sa stretávam, tiež niesú spokojní. Jednému chýba frajerka, iný sa sťažuje že má veľa roboty. Môžu si ľudia vravieť, že peniaze niesú všetko, ale ich život sa dostal práve kôli nim do takých koľají. Väčšinou sú ľudia chamtiví a keď sa dostanú k peniazom chcú viac a viac a viac. Táto vlastnosť je sebarujnujúca, pretože raz sa dostanú na takú úroveň, ked si budú môcť kúpiť všetko ale nebudú si to mať s kým užiť. Ďalšou kategóriou do ktorej sa radím ja, sú ľudia, ktorí peniaze vnímajú ako prostriedok na to, aby urobili šťastnými seba alebo ľudí okolo seba. To znamená, mám peniaze, kúpim si niečo čo mi urobí radosť, kúpim niečo priateľke nech ju poteším, zoberem ju na dovolenku. Jednoducho peniaze si treba vedieť užiť, no na druhej strane si uvedomujem, že nenahradia veľa nehmotných vecí, ktoré ľudí robia tiež šťastnými.

Skryť Vypnúť reklamu

Takže čo nám chýba? Sú to peniaze, city, láska, pohladenie a kopec iných vecí, ktoré ma momentálne nenapadnú, no nikdy ich nemôžeme mať trvale všetky aby sme boli spokojní. Ale chvílkovo sa to dá dosiahnuť. Ja viem, mám rodinu, všetci sú zdraví, máme kde bývať, čo jesť, ale ešte by som chcel dáku tú frajerku, alebo viac voľného času, alebo nové auto, poprípade pochopenie od rodiny. Takže mám splnené základné potreby, ale ešte by som chcel viac.

Mimochodom presne o potrebách človeka pojednáva Maslowova pyramída potrieb. Týchto potrieb v pyramíde je 5. splním prvú (fyziologickú - viem chodiť, viem rozprávať), tá ma už nenapĺňa, idem na druhú - potrebu bezpečia a istoty (mať kde bývať, dostávať plat...) až sa dostanem na piatu, to je potreba sebarealizácie, ktorá podľa Maslowa nemôže byť nikdy naplnená, čo mi v mojej úvahe celkom nahráva do karát, pretože ako môžem byť spokojný, keď nemám naplnenú potrebu?

Skryť Vypnúť reklamu

Záverom jedna múdrosť, ktorá mi vlastne dáva za pravdu: Zdravý človek má tisíc želaní, chorý ma len jedno.

Takže ak máte niekto zaručený recept na spokojnosť zo životom, poprosím si. :)

Matúš Oslanec

Matúš Oslanec

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

zatiaľ nikto, možno raz :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéJe to tak...

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu