Dajme mieru šancu, aj vo Zvolene

Mier tu bol predtým ako niekto vymyslel vojnu. Je to stav, ktorý potrebujeme tvoriť, potrebujeme ho dať do myšlienok, slov a činov... Mier sa začína v našich dušiach - pomôžme mu na svet A ako sa mu dá pomôcť? Napríklad vytvorením živého symbolu mieru, ako dnes na námestí vo Zvolene.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Minulý rok o tomto čase som bol so Zvolenským esperantským klubom na výlete na skaly za Zvolenom. Keď sme sa vracali domov tak som si všimol plagát "Symbol mieru". Vravím si:"Mier? Symbol mieru? To sa tam čo akože bude robiť?" Podujatie ma hneď zaujalo. Trocha času nazvyš som ešte mal a začiatok bol onedlho. Tiež doprovodné podujatie, Ohňová show, vyzeralo zaujímavo. Nanešťastie, kamoš z klubu nemal dosť času, povedali sme si Ĝis revido! (v esperante to znamená čau, pri rozlúčke) a išiel sa domov učiť. Na námestí to vyzeralo ako zvyčajne, ľudí nebolo extra veľa ale ani málo, ... a dáko sa začali zhlukovať okolo kruhu na zemi. Času bolo naozaj požehnane a nudiť som sa nechcel tak som našiel hlavnú organizátorku a trochu s poinformoval. Pôvodne so mnou nikto nerátal, veď ani ja nie, ale pomocná práca sa našla, mal som pripojiť repráky na elektrinu. To sa neskôr ukázalo ako nepotrebné, kedže repráky z nejakého dôvodu vôbec nefungovali tak ako mali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To sa už ale zoskupilo dostatok ľudí a aj čas pokročil. Program oficiálne začal krátkym uvítaním a hneď nasledovala ohňová show. Dovtedy som si nevedel presne predstaviť, čo to bude. Výsledok bol ale výborný, skupina mladých, ktorý to s ohňom vedia nám ukázali svoje majstrovstvo. Točenie ohňom na všetky spôsoby a zo všetkých strán. Nanešťastie som so sebou nemal žiaden dobrý foťák tak vám nemôžem ukázať "cirkulárku", to bol asi najlepší trik. Ale ako takú predstavu si môžte spraviť aj z tohto obrázku.

Po tomto doplnkovom programe sme prešli k hlavnému bodu, živému symbolu mieru. Ani som netušil čo by to mohlo byť ale rýchlo som bol zaučený. Dostali sme fakle, zapálili ich a postavili sa do tvaru symbolu mieru. Mnoo, za tie fakle sme vlastne museli zaplatiť zálohu aby sme ich neukradli, ale princípu to neublížilo. Bolo nás pomerne málo ľudí tak ani kruh nemohol byť veľký. Neskôr som na internete našiel veľké živé symboly, kde steny boli hrubé niekoľko ľudí, my sme boli iba po jednom. Bolo už pomerne tma tak som sa tešil, že fotky budú výborne vyzerať. Zabudol som na lampy, dosť kazili celkovú kompozíciu. Ak ich nemalo byť na fotkách vidieť tak ani naše malé fakle sa neukázali, naopak keď fakle bolo vidieť tak sa primiešali aj lampy. Vyzeralo to ako zakliata situácia z ktorej niet východiska. A takto to dopadlo. Podaktorý namiesto faklí použili mobili, tá dnešná technika. Ako z obrázku vidno, ten symbol si treba viac/menej predstaviť, nevidno ho tak ľahko. A práve v tomto sa to môže teraz zmeniť! Ak chceš aby nový symbol bol ľahšie viditeľný, pripojiť sa k celosvetovému mieru svojimi myšlienkami a skutkami tak máš výbornú možnosť. Totiž dnes sa táto akcia koná opäť. A nie je to úplná samozrejmosť, napr. minulý rok sa na slovensku konala len vo Zvolene a Poprade. Základné info čo a kedy sú na tomto letáku .

SkryťVypnúť reklamu

O túto akciu sa, tak ako minulý rok, stará humanistické centrum NAROVINU. Asi si vravíš: "Hmm, humanizmus, to poznám...". To isté som si povedal aj ja, ale nevedel som o čo ide. Tak som prišiel neskôr na oficiálne otvorenie centra v nových pekných priestoroch vo Zvolene. Centrum sa o.i. stará aj o adopciu afrických detí na diaľku, prednášky pre verejnosť, tvorivé dieľne, zážitkové hry, ... Ale čo je ten humanizmus vlastne zač? Nebudem tu sypat definície, na to sú učebnice. Humanisti sa usilujú o lepší svet, rovnoprávnosť, spolupatričnosť a podobné veci. Proste treba skúsiť. To keď som počul som hneď vedel, že aj ja patrím medzi humanistov. Ako esperantista sa totiž každý deň usilujem o jazykovú rovnoprávnosť, aby sme neboli nútený (čo sa teraz deje aj na Slovensku) používať jazyk iného národa keď sa rozprávame s niekým zo zahraničia. Určite aj vás to strápňuje a niekedy aj rozčuľuje keď na Slovensko príde turista a hneď začne speakovať aby mu všetci rozumeli. A pritom ani nie polovica Európanov hovorí anglicky, tobôž nie všetci ako sa nám nasilu snažia natlačiť do hláv. A aj o nápravu tejto veci sa usilujem.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz je to na tebe, pridáš sa o odkazu mieru?

Michal Matúšov

Michal Matúšov

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Život je pekný sám o sebe. A ešte krajší ho tvoríme! Ja vidím svet, v ktorom je celá Zem zjednotená a ľudia žijú v miery, choroby sotva existujú a ľudia žijú (veľmi) dlho, príroda je v bezpečí a väčšina ľudí žije vo vesmíre. Že svet nie je taký? No, taký svet je ešte v zárodku - a práve klíči! Zoznam autorových rubrík:  HudbaEsperanto, jazykyZo životaLetom svetom internetomNa pozretieVideo mesiaca (bývalý seriál)Wikipédia, Wikimédia

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu