134. narodeniny! Príbeh jazyka, ktorý ožil a nárokuje si na Nobelovku za mier.

Dnes oslavujeme Deň esperanta - 134. narodeniny. Za necelé storočie a pol tento jazyk narástol z 1 používateľa na niekoľko miliónov, získal komunitu a ožil. A má čo ponúknuť aj pre riešenie aktuálnych svetových problémov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V súčasnosti stojíme pred obrovskými výzvami. Výzvami, ktoré sú globálne vo svojej podstate. Výzvami, s ktorými si neporadí žiadna krajina sama o sebe. Sú to napríklad zmena klímy, ohrozená biologická rozmanitosť, medzinárodné napätie a konflikt, prechod na pokročilú automatizáciu a následné zmeny na trhu práce, vyčerpávanie prírodných zdrojov, veľké nerovnosti medzi ľuďmi. A hej, počul som aj o nejakej pandémii... Dalo by sa ešte pokračovať.

Každá z týchto výziev, a mnoho ďalších, si zasluhuje urgentné riešenie na svetovej úrovni. Nie len medzi vládami, ale aj (a možno hlavne) medzi jednotlivými ľuďmi. A tu prichádzame k problému - aby sme sa dohodli medzi ľuďmi z iných častí Zeme, potrebujeme spoločný jazyk. Zatiaľ však taký nemáme... Aj najväčšími jazykmi, ako sú čínština a angličtina, hovorí nanajvýš každý 5. človek. To rozhodne nestačí na plnú účasť na riešení svetových problémov! Kvalitná komunikácia je nutnosťou pre takéto riešenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na vyriešenie podobného problému v malom (nezhody v mnohonárodnom meste, kde si ľudia neveľmi rozumeli) bol už navrhnutý jazyk esperanto. Medzi výhody esperanta patrí jeho ľahšie naučenie sa a používanie (približne 10-krát jednoduchšie ako pri národnom jazyku) a neutralita (nepatrí "nikomu", takže jeho používanie nezáleží na geopolitickej veľmoci, ktorá je práve v móde).

Čo je esperanto?

Esperanto je jazyk. Nie však nejaký bežný. Jeho základ vytvoril jeden človek, preto je plánový (vytvorený). Označujeme ho za "medzinárodný pomocný jazyk", lebo je špecificky určený na pomoc s komunikáciou medzi národmi.

Oficiálne prišliel na svetlo sveta 26. júla 1887, čiže presne pred 134 rokmi. V útlej knižke s názvom "Medzinárodný jazyk" ho zverejnil Ludwik. L. Zamenhof, ktorý bol síce povolaním očný lekár, ale srdcom jazykovedec a dušou idealista. Dokonca sa ešte pred svatbou dohodol so svojou nastávajúcou a budúcimi svokrovcami, že na vydanie knižky použijú veľkú časť manželkinho vena. Popravde, ten si vedel vybrať svokrovcov :-)

SkryťVypnúť reklamu

Zamenhof esperanto začal, ale živým jazykom sa stalo až keď ho postupne prebrala celosvetová komunita. Tá ho už vyše storočia používa, obohacuje o nové slová (teraz napr. veľa z informatiky a osobných zámen) a odovzdáva ďalej. V esperante spieva mnoho hudobníkov rozmanitých žánrov, počas esperantských stretnutí sa predstavuje divadlo, knižnice ponúkajú množstvo pôvodných aj prekladaných kníh.

Dokonca aj OSN a UNESCO používajú esperanto. Nedávna anketa pri príležitosti 75. výročia OSN, a aj anketa UNESCO o budúcnosti vzdelávania boli oficiálne predstavené aj v tomto jazyku. UNESCO samotné pochválilo esperantskú komunitu za rýchlu a hromadnú odozvu. Dokonca ešte aj UNESCO Kuriér, ako jeho oficiálny časopis, vychádza v menej ako 10 jazykoch ale medzi nimi je aj esperanto. Tým sa nemôže pochváliť ani slovenčina. Nie nadarmo už bolo esperanto a aj Svetová esperantská asociácia (ako jeho hlavný reprezentant) navrhnuté na Nobelovu cenu mieru.

SkryťVypnúť reklamu

V súčastnosti má svoj medzinárodný deň napríklad angličtina a ruština. A kto vie? Snáď onedlho budeme sláviť aj Medzinárodný deň esperanta. Rozhodne by si ho zaslúžilo za svoj príspevok medzinárodnému porozumeniu.

A čo teraz?

Takže, už vieš o esperante. Ak ťa zaujalo, tu je pár rád.

Na začiatok si zisti niečo viac:

Potom sa esperanto nauč:

  • ak chceš kurz v slovenčine, rozhodne sa zaregistruj na lernu! a prejdi sci-fi kurz "Teória Nakamura"

  • ak máš radšej kurz vo forme počítačovej hry a angličtina / španielčina / portugalčina / francúzština ti nerobí problém, tak skús Duolingo (či už na webe alebo ako mobilnú aplikáciu)

V každom prípade, esperanto ponúka mnoho možností. Ktoré z nich zoberieš do vlastných rúk (alebo vytvoríš) je už len na tebe ;-)

Michal Matúšov

Michal Matúšov

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Život je pekný sám o sebe. A ešte krajší ho tvoríme! Ja vidím svet, v ktorom je celá Zem zjednotená a ľudia žijú v miery, choroby sotva existujú a ľudia žijú (veľmi) dlho, príroda je v bezpečí a väčšina ľudí žije vo vesmíre. Že svet nie je taký? No, taký svet je ešte v zárodku - a práve klíči! Zoznam autorových rubrík:  HudbaEsperanto, jazykyZo životaLetom svetom internetomNa pozretieVideo mesiaca (bývalý seriál)Wikipédia, Wikimédia

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
SkryťZatvoriť reklamu