134. narodeniny! Príbeh jazyka, ktorý ožil a nárokuje si na Nobelovku za mier.

Písmo: A- | A+

Dnes oslavujeme Deň esperanta - 134. narodeniny. Za necelé storočie a pol tento jazyk narástol z 1 používateľa na niekoľko miliónov, získal komunitu a ožil. A má čo ponúknuť aj pre riešenie aktuálnych svetových problémov.

V súčasnosti stojíme pred obrovskými výzvami. Výzvami, ktoré sú globálne vo svojej podstate. Výzvami, s ktorými si neporadí žiadna krajina sama o sebe. Sú to napríklad zmena klímy, ohrozená biologická rozmanitosť, medzinárodné napätie a konflikt, prechod na pokročilú automatizáciu a následné zmeny na trhu práce, vyčerpávanie prírodných zdrojov, veľké nerovnosti medzi ľuďmi. A hej, počul som aj o nejakej pandémii... Dalo by sa ešte pokračovať.

Každá z týchto výziev, a mnoho ďalších, si zasluhuje urgentné riešenie na svetovej úrovni. Nie len medzi vládami, ale aj (a možno hlavne) medzi jednotlivými ľuďmi. A tu prichádzame k problému - aby sme sa dohodli medzi ľuďmi z iných častí Zeme, potrebujeme spoločný jazyk. Zatiaľ však taký nemáme... Aj najväčšími jazykmi, ako sú čínština a angličtina, hovorí nanajvýš každý 5. človek. To rozhodne nestačí na plnú účasť na riešení svetových problémov! Kvalitná komunikácia je nutnosťou pre takéto riešenia.

Na vyriešenie podobného problému v malom (nezhody v mnohonárodnom meste, kde si ľudia neveľmi rozumeli) bol už navrhnutý jazyk esperanto. Medzi výhody esperanta patrí jeho ľahšie naučenie sa a používanie (približne 10-krát jednoduchšie ako pri národnom jazyku) a neutralita (nepatrí "nikomu", takže jeho používanie nezáleží na geopolitickej veľmoci, ktorá je práve v móde).

Čo je esperanto?

Esperanto je jazyk. Nie však nejaký bežný. Jeho základ vytvoril jeden človek, preto je plánový (vytvorený). Označujeme ho za "medzinárodný pomocný jazyk", lebo je špecificky určený na pomoc s komunikáciou medzi národmi.

Oficiálne prišliel na svetlo sveta 26. júla 1887, čiže presne pred 134 rokmi. V útlej knižke s názvom "Medzinárodný jazyk" ho zverejnil Ludwik. L. Zamenhof, ktorý bol síce povolaním očný lekár, ale srdcom jazykovedec a dušou idealista. Dokonca sa ešte pred svatbou dohodol so svojou nastávajúcou a budúcimi svokrovcami, že na vydanie knižky použijú veľkú časť manželkinho vena. Popravde, ten si vedel vybrať svokrovcov :-)

Zamenhof esperanto začal, ale živým jazykom sa stalo až keď ho postupne prebrala celosvetová komunita. Tá ho už vyše storočia používa, obohacuje o nové slová (teraz napr. veľa z informatiky a osobných zámen) a odovzdáva ďalej. V esperante spieva mnoho hudobníkov rozmanitých žánrov, počas esperantských stretnutí sa predstavuje divadlo, knižnice ponúkajú množstvo pôvodných aj prekladaných kníh.

Dokonca aj OSN a UNESCO používajú esperanto. Nedávna anketa pri príležitosti 75. výročia OSN, a aj anketa UNESCO o budúcnosti vzdelávania boli oficiálne predstavené aj v tomto jazyku. UNESCO samotné pochválilo esperantskú komunitu za rýchlu a hromadnú odozvu. Dokonca ešte aj UNESCO Kuriér, ako jeho oficiálny časopis, vychádza v menej ako 10 jazykoch ale medzi nimi je aj esperanto. Tým sa nemôže pochváliť ani slovenčina. Nie nadarmo už bolo esperanto a aj Svetová esperantská asociácia (ako jeho hlavný reprezentant) navrhnuté na Nobelovu cenu mieru.

V súčastnosti má svoj medzinárodný deň napríklad angličtina a ruština. A kto vie? Snáď onedlho budeme sláviť aj Medzinárodný deň esperanta. Rozhodne by si ho zaslúžilo za svoj príspevok medzinárodnému porozumeniu.

A čo teraz?

Takže, už vieš o esperante. Ak ťa zaujalo, tu je pár rád.

Na začiatok si zisti niečo viac:

Potom sa esperanto nauč:

  • ak chceš kurz v slovenčine, rozhodne sa zaregistruj na lernu! a prejdi sci-fi kurz "Teória Nakamura"

  • ak máš radšej kurz vo forme počítačovej hry a angličtina / španielčina / portugalčina / francúzština ti nerobí problém, tak skús Duolingo (či už na webe alebo ako mobilnú aplikáciu)

V každom prípade, esperanto ponúka mnoho možností. Ktoré z nich zoberieš do vlastných rúk (alebo vytvoríš) je už len na tebe ;-)

Skryť Zatvoriť reklamu