Mars bude žiariť ako Mesiac!!

Už to prichádza, už sa to blíži. 27. august, presne ako každý rok v lete! Pozerajte sa všetci na nočnú oblohu, bude tam veľkolepé predstavenie! Aké? No predsa budeme mať 2 mesiace! Mars bude taký veľký a jasný ako Mesiac. A to nie je všetko, nabudúce podobný úkaz nastane až v roku 2238 tak nepremeškajte šancu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)
Mars sa bude voľným okom zdať ako Mesiac
Mars sa bude voľným okom zdať ako Mesiac 

Ako už niekoľký rok som sa stretol s tou istou správou. Vraj veľké priblíženie Marsu k Zemi. Isto nie som jediný a možno aj tebe prišla tá pošta, dokonca s prezentáciou. Popravde, v roku 2003 bola aj aktuálna, odvtedy už trochu tej platnosti stratila...

Leto 2003 bolo v znamení veľkej opozície Marsu. Zem aj Mars obiehajú okolo Slnka po približne kruhových dráhach. To približne je tam dôležité, lebo rozdiely nie sú len také malé. Je to rozdiel medzi udalosťou storočia a peknou načervenalou bodkou na oblohe. Tú peknú bodku v opozícii si môžeš pozrieť každé 2 roky, veľmi jasný Mars približne raz za 12 rokov (opravte ma ak sa mýlim) ale Veľká opozícia 2003 je udalosť raz za život. Ako peknú ilustráciu čo to je opozícia si pozri tento článok. Čo z toho, že niekomu to nedá, zmení dátum v prezentácii a každý rok vyvolá novú vlnu. Ako astronóma amatéra ma to teší, pohľad na oblohu je naozaj úchvatný. To však platí len pre miesta, kde je tma, v mestách nesprávne lampy nádheru ničia, a tých je na Slovensku viac ako veľa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Trocha obsiahlejší článok na túto tému je na Vesmir.sk, z neho som si aj požičal obrázok pre môj článok. Je síce trocha staršieho dáta ale stále aktuálny, nanešťastie.

Michal Matúšov

Michal Matúšov

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Život je pekný sám o sebe. A ešte krajší ho tvoríme! Ja vidím svet, v ktorom je celá Zem zjednotená a ľudia žijú v miery, choroby sotva existujú a ľudia žijú (veľmi) dlho, príroda je v bezpečí a väčšina ľudí žije vo vesmíre. Že svet nie je taký? No, taký svet je ešte v zárodku - a práve klíči! Zoznam autorových rubrík:  HudbaEsperanto, jazykyZo životaLetom svetom internetomNa pozretieVideo mesiaca (bývalý seriál)Wikipédia, Wikimédia

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu