Prológ

Úvodný diel blogu, ktorý charakterizuje moju motiváciu a dôvody rozhodnutia sa opísať vlastný pohľad na spoločnosť v širšom meradle než doteraz.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ctené dámy, vážení páni,

som Matúš Sadloň, študent geológie na Prírodovedeckej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. Po štúdiu na základných školách v Hradišti pod Vrátnom (kde doteraz žijem) a Brezovej pod Bradlom som prešiel na Bilingválne gymnázium Milana Hodžu v Sučanoch, ktoré som úspešne absolvoval minulý rok. Pochádzam zo Záhoria, moje bydlisko sa nachádza zhruba desať kilometrov od Košarísk - rodiska najvýznamnejšieho Slováka v dejinách, generála Milana Rastislava Štefánika.

Veriť, milovať, pracovať“. Najznámejšie motto Štefánika, ktoré je nadčasové a som presvedčený, že každému jedincovi v spoločnosti má čo poskytnúť. Osobne verím, že naša krajina je dobrým miestom pre život, aj vďaka rozmanitej spoločnosti, ktorá ju tvorí. Milujem svoju rodinu, vďaka ktorej mám ideálne možnosti pre všestranný rozvoj. Mám mnoho priateľov, od ktorých nielen čerpám motiváciu a odhodlanie žiť ešte lepšie ako doteraz, ale aj poučenie, akým situáciám sa v živote vyhnúť, aby som mohol byť pre spoločnosť prospešný. Hoci momentálne študujem, neustále pracujem na zlepšovaní sa, s cieľom viesť v budúcnosti čo najlepší život.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto sa na prvý pohľad môže zdať, že som so všetkým spokojný. Mám všetko, čo k životu potrebujem, preto si vážim všetkých, vďaka ktorým toto môžem povedať. Avšak existujú veci, ku ktorým zastávam nesúhlasný postoj a snažím sa ukázať ľuďom, že nie je dôvod k uspokojeniu sa so súčasným stavom. Stále existuje priestor na výrazné zlepšenie v mnohých oblastiach, a preto je kľúčové, aby sme spoločne prispievali k rozvoju Slovenska.

Najdôležitejšou súčasťou, ako každý jeden z nás môže prispieť k lepšej budúcnosti našej krajiny, je záujem o dianie na Slovensku. Som presvedčený, že mnohí z nás svojou prácou, činmi, ale i myslením a túžbami máte skutočný záujem, aby naša spoločnosť napredovala. Preto je nevyhnutné, aby sme dokázali kriticky zhodnotiť doterajší vývoj Slovenska, v ktorom sa dá nájsť mnoho pozitívnych, ale aj negatívnych rozhodnutí.

SkryťVypnúť reklamu

„Historia magistra vitae“. Veľmi dôležitý výrok Cicera, ktorý nás nabáda, aby sme dokázali oceniť pozitívne činy z minulosti, no zároveň sa vyvarovali chybám, ktoré boli v minulosti vykonané. Ľudstvo si počas svojho vývoja prešlo rôznymi etapami a môžem vyjadriť spokojnosť so skutočnosťou, že môžem žiť v dnešnej dobe.

Spoločnosť sa dynamicky vyvíja, ale mnohé situácie majú tendenciu sa v nej znovu objaviť s odstupom času. Tí, ktorí sa zaujímajú o spoločenské dianie a poznajú históriu, vedia lepšie zhodnotiť súčasný globálny vývoj udalostí, z ktorých sa žiaľ na svetlo opäť dostáva mnoho tých negatívnych. Smutným faktom je, že mnoho ľudí vníma viaceré súčasné činy ako prospešné pre spoločnosť, pričom minulosť nám jasne ukazuje, že tieto činy v minulosti viedli k jej úpadku.

SkryťVypnúť reklamu

Viac ako sedem rokov aktívne hrám šach za Šachový klub Osuské, presnejšie v jeho tímoch Brezová pod Bradlom a CVČ Senica. Vďaka šachu som získal mnoho cenných poznatkov najmä v oblasti analytického a logického myslenia, predvídavosti a kreativity. Všetky tieto poznatky sa snažím využiť v rôznych životných situáciách.

Od roku 2011 som členom Slovenskej debatnej asociácie, ktorá svojou činnosťou výrazne prehlbuje v mladých ľuďoch kritické myslenie a vzájomný rešpekt voči rozdielnym názorom. Reálne zastupuje oblasti, kde dnešné školstvo na Slovensku kvôli súhre viacerých nepriaznivých faktorov často zlyháva – vedie študentov ku iniciatívnosti, zodpovednosti a hlavne kritickému zhodnoteniu udalostí v dnešnej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci vlastnej debatnej kariéry som pôsobil v Debatnom klube Sučany, kde sa mi podarilo dosiahnuť niekoľko cenných výsledkov. Za najväčší úspech považujem účasť nášho šesťčlenného tímu vo štvrťfinále medzinárodnej esejistickej súťaže International Public Policy Forum v New Yorku v roku 2014, kam sa nám podarilo prebojovať spomedzi viac ako tristo škôl z celého sveta.

Okrem toho som bol dvakrát súčasťou slovenskej reprezentácie v akademickej debate, najprv na World Schools Debating Academy v Slovinsku (2012), potom v užšom výbere pre Majstrovstvá sveta v debatovaní v Thajsku (2014), čo si obzvlášť vážim, vzhľadom na moje občasné rečové problémy. Od roku 2014 pôsobím v Slovenskej debatnej asociácii ako rozhodca, pričom z tejto pozície sa snažím debatérom odovzdať svoje nadobudnuté poznatky nielen z debatnej, ale aj akademickej roviny, a to najmä rozvíjaním všeobecného prehľadu. 

Na dnešnej spoločnosti ma najviac mrzia dve skutočnosti. Prvou je absentujúca schopnosť mnohých ľudí vnímať veci v širšom kontexte. Príčin tejto absencie môže byť viacero, od neznalosti potrebných súvislostí cez jednostrannú informovanosť (neexistujúca diverzita informačných zdrojov jedinca) až po nevôľu prijímať nové, resp. rôznorodé informácie, ktoré podnecujú človeka premýšľať o problematike z iného uhla pohľadu. Všetko má dve strany mince, svet nie je čiernobiely, a preto treba racionálnymi argumentmi vyvracať predsudky, ktoré žiaľ môžeme vidieť u veľkej časti populácie.

Druhou je až prehnaná korektnosť, ktorá v kombinácii s absenciou zodpovednosti a úprimnosti tvoria nebezpečnú zmes pre súčasnú spoločnosť. Mnohé informácie sú často nepravdivo podávané, ďalej sa šíria mimo pôvodného kontextu, čo predstavuje značné riziko a náchylnosť ku konaniu negatívnych rozhodnutí. V takomto prípade sa chyby dajú nájsť na mnohých stranách, od predstaviteľov moci cez médiá až po spoločnosť, ktorá prijíma a koná podľa takto upravených informácií. Preto je nevyhnutné nazývať veci pravdivými pojmami, pretože prílišná korektnosť tiež negatívne ovplyvňuje hodnotu pôvodnej informácie.

Napriek tomu, že momentálne bývam a študujem v Prahe, stále sa považujem za hrdého občana Slovenskej republiky, ktorú vnímam ako svoj domov. Preto nemienim v tomto blogu len poukazovať na negatívne rozhodnutia, akých svedkami sme v dejinách už boli, ale taktiež chcem vyzdvihovať pozitívne kroky a krásne miesta, ktorých je na Slovensku naozaj veľa.

Tento blog som sa rozhodol písať z dôvodu šírenia potrebných súvislostí pre pochopenie viacerých dnešných udalostí (primárne na Slovensku, ale aj vo svete), ktoré mnohým ľuďom chýbajú. Cieľom blogu logicky nie je nahradzovať primárne zdroje informácií, ale vysvetľovať všetky detaily potrebné k plnohodnotnému pochopeniu daných problematík.

Budem veľmi rád, ak komukoľvek z vás prostredníctvom príspevkov v tomto blogu rozšírim doterajšie poznatky, resp. objasním viaceré, doteraz nepoznané skutočnosti. Taktiež sa poteším, ak sa budete podieľať na témach tohto blogu, pretože existuje pestrá škála tém, v ktorých je potrebné vysvetľovať ich kontext.

Verím, že každý z vás tu nájde užitočné informácie, prajem príjemné čítanie! 

Matúš Sadloň

Matúš Sadloň

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zvedavý človek, ktorý rád strká nos do všetkého možného a neujde pred žiadnou výzvou. Žijeme v dobrej krajine, na ktorej je čo obdivovať, ale zároveň aj čo vylepšovať. Ak všetci budeme mať záujem riešiť problémy a kriticky nad nimi premýšľať, bude naša spoločnosť lepšia než doteraz. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu