Ako pozitívne zmeniť život 1 miliónu ľudí?

Ak by som chcel do politiky, nezachraňoval by som všetkých. Chcel by som jednu-dve konkrétne témy, ktoré viem vyriešiť.

Ako pozitívne zmeniť život 1 miliónu ľudí?
Utopia. (Zdroj: AlphaCoders)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Aké návrhy majú v programoch potenciál zmeniť život 1 miliónu ľudí?

Ak by som bol politik, nechcel by som ísť do politiky blabotať o všetkom, chcel by som mať jednu-dve konkrétne témy, ktoré chcem vyriešiť. Ak by to tak bolo, vyberal by som si tie, ktoré vedia ovplyvniť pozitívne život aspoň 1 mil. ľudí. Politik však nie som, som len analytik a bloger na blogu OPolitike, a v nasledujúcich riadkoch by som preto chcel vytiahnuť podľa mňa 9 najzaujímavejších riešení z programov strán, ktoré sú mi svetonázorom blízke.

Kritériá výberu

Podobných hodnotení bude v najbližších dňoch určite mnoho, použijem preto svoje unikátne kritéria: skúsim sa zamyslieť nad komplexitou, teda tým, ako náročné bude konkrétne návrhy z programu presadiť (nie len finančnou, manažerskou, ale aj dizajnovou) a veľkosťou dopadu riešenia na ľudí na Slovensku

Mojich top 9 návrhov/ priorít strán Progresívne Slovensko, Demokrati a SaSka:

  1. Jadro na prvom mieste (Sloboda a Solidarita, Ekonomické rezorty: Energetika) - dlho sme podceňovali energetickú samostatnosť a spoliehali sa pri výrobe, v silne priemyselnej krajine, na energii z fosílnych palív z Ruska. Jedine atómová energia však dokáže bez emisií zabezpečiť lacnú a stabilnú elektrickú energiu pre domácnosti a priemysel. Jej rozvoj je kľúčová otázka pre rozvoj Slovenska, a veľmi ma teší, že sa na nej zhodnú všetky mne blízke politické strany.
    10/10

  2. Novelizácia legislatívy o voľbách (Progresívne Slovensko, Kapitola Obrana Demokracie) - volebný zákon naozaj dokáže ovplyvniť veľký počet ľudí. Za posledné desaťročie sa z neho stal trhací kalendár, a voľby premenili osobné firmo-strany na cirkus. Obchádzanie pravidiel volieb pre koalície, netransparentnosť pri financovaní kampaní, nejasné pravidlá na kampaň na internete, nemôžnosť hlasovať mimo sídla bydliska pri konkrétnych typoch volieb.
    9/10

  3. Investičný fond zdravotníctva pre financovanie projektov (Demokrati, Zdravé Slovensko) - tieto projekty nemusia byť ziskové, ale ak sú dôležité pre zdravotnú starostlivosť, určite by mal existovať mechanizmus ako ich financovať. A investičný fond je určite tým nástrojom, ktorý trhovým spôsobom má potenciál riešiť problém s nákladmi na zdravotnú starostlivosť aj v sektoroch, kde nemôžeme čakať, že bude vedieť alebo môcť na pacientoch zarobiť na svoju prevádzku. Môže sa jednať o ojedinelé choroby či starostlivosť o pacientov ŤZP, bez ktorej by určite zdravotná starostlivosť nebola poskytovaná všetkým bez rozdielu.
    10/10

  4. Zjednodušenie, zrýchlenie a zefektívnenie eurofondov (Sloboda a Solidarita, Ekonomické rezorty: Eurofondy) - peniaze z EU určené na rozvoj oblastí a sektorov sú už roky neefektívne prerozdeľované. Môže za to nepripravenosť žiadajúcich podávať projekty, ktoré by mali šancu na úspech, ale rovnako tak aj nedôvera úradníkov v centralizovanom štáte a príliš detailne nastavené byrokratické pravidlá. Iba zjednodušením tohto systému môžeme pomôcť ľuďom čerpať peniaze na svoje projekty, ktoré Európska Únia veľmi rada podporí, pokiaľ v nich vidí pridanú hodnotu. Zmeny však musíme začať robiť najmä na úrovni prerozdeľovania.
    8/10

  5. Elektronická zbierka judikátov súdov (Progresívne Slovensko, Kapitola Spravodlivosť) - ak by niečo naozaj uľahčilo život miliónu ľudí, bude to sprehľadnenie práva na Slovensku. Až príliš často sa totiž stretávame s tým, že každý súd sa rozhoduje, inak ako iný, a to v rovnakých prípadoch. Kde jeden vidí trest na 15 rokov za korupciu, iný vidí podmienku. A naopak, za zeleninu pre úradníka dostanete vyšší trest ako za zneužitie právomoci verejného činiteľa.
    10/10

Utopia.
Utopia.  (zdroj: AlphaCoders)

  1. Vytvorenie registra lobistov (Demokrati, Spravodlivé Slovensko - Etická infraštruktúra) - tu musím priznať, že ide o moju srdcovku. Lobing nie je nič temné a nezákonné, v zahraničí funguje ako súčasť demokracie aj najviac rozvinutých štátov. Na Slovensku však máme problém s jeho transparentnosťou. Neexistuje centrálny register lobistov a ich organizácii, neexistujú pravidlá pre stretávanie sa s verejnými činiteľmi, neexistujú záznamy o stretnutiach. Verejnosť má potom oprávnene dojem, že politiku tu nerobia politické strany v prospech ľudí, ale v prospech akejsi záujmovej skupiny. So záujmami však treba vyjsť na svetlo, pre dobro nás všetkých.
    10/10

  2. Štát v mobile (Progresívne Slovensko, Kapitola Spravodlivosť) - pre ľudí, čo musia často vybavovať dokumenty na úradoch, je štát v mobile určite riešenie, ktoré dokáže radikálne a pozitívne zmeniť život ľudí. Samozrejme, nesmieme zabúdať a úplne zabudnúť ani na ľudí, ktorí nemôžu a nevedia používať najdrahšie technologické zariadenia, a zachovať prístupnosť všetkých služieb aj osobne a papierovo. Inak vybudujeme služby len pre tých, ktorí na to majú, a to nie je rovnosť.
    8/10

  3. Poriadok v pozemkových právach (Sloboda a Solidarita, Ekonomické rezorty: Pôdohospodárstvo) - Slovensko má ako dedičstvo po feudálnych štátoch na jeho území (Uhorsko + Rakúsko-Uhorsko neskôr), neuveriteľne rozbité vlastníctvo pôdy, aj vďaka spôsobu dedenia. Do tohto gulášu pozitívne neprispeli ani arizačné zákony slovenského štátu ani komunistické vyvlastňovanie po Druhej svetovej vojne. Na nápravu v oblasti pozemkových práv, ich zjednodušenie a skonsolidovanie čaká Slovensko od svojho vzniku.
    10/10

  4. Verejné výberové konania na prokuratúru (Demokrati, Spravodlivé Slovensko - Prokuratúra) - verejné výberové konania na pozície, ktoré koncentrujú také obrovské množstvo moci ako prokuratúra je určite krok smerom k väčšej spravodlivosti, aj v dôvere spravodlivosť na Slovensku. Mnohými štúdiami je potvrdené, že otvorené výberová konania zvyšujú dôveryhodnosť aj kvalitu inštitúcií. Bez dôvery v právny štát sa naozaj nezaobídeme.
    10/10

Nepremeškajte možnosť voliť dobré riešenia už 30. septembra 2023

Toto je 9 opatrení, ktoré majú potenciál pozitívne ovplyvniť život aspoň 1 milióna ľudí. Majú ich v programoch strany SaSka, Progresívne Slovensko a Demokrati, a ani jedno z opatrení nepatrí svojou komplexnosťou medzi jednoduché riešenia, ktoré sa zrodia zo dňa na deň. Databázy musia byť navrhnuté a budované skúsenými ľuďmi z IT, registre musia byť spravované schopnými ľuďmi, ktorých musí niekto najať, vybrať, vyškoliť a zaplatiť. Legislatívne návrhy o voľbách, lobizme a pozemkoch musia byť prediskutované z rôznych strán, aby zmeny nevytvorili priestor pre obchádzanie a zneužitie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dobré riešenia však naozaj sú na dosah ruky. Stačí si ich zvoliť do parlamentu už o pár dní. Voľte správne.


Matúš Záhradník

Matúš Záhradník

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  65x

Autor blogu OPolitike.sk , ktorý sa 7 rokov venuje digitálnemu marketingu, dátam a budovaniu osobných značiek. Aktuálne pôsobí ako dátový analytik, predtým ako marketingový konzultant, so skúsenosťami z korporátu aj v neziskového sektoru. Zoznam autorových rubrík:  Politický brainstormingArchívne

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu