Postrehy z Írska

alebo k akému poznaniu sa človek dopracuje po ôsmich mesiacoch života v tejto krajine :o)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

 Alebo aj kdekoľvek inde na svete, obzvlášť keď je ďaleko od rodiny a v zahraničí. Odhliadnuc od spoznania kultúry krajiny a bla bla bla, podobné vety typu, idem sa do Írska predsa naučiť jazyk, spozná mladý človek, ešte sa nepovažujem za tak starú :o) aj keď pomaly ale isto roky ubiehajú, spozná aj to čo predtým možno vnímal, ale vnímal veľmi okrajovo.   

 O tom, že zmena prostredia negatívne vplýva na partnerský život, spoznala väčšina, ako by som nás tak pekne nazvala, účastníkov zájazdu alebo skôr workeri na úteku??? :o) myslím, že to je jedno. Dá sa povedať, že aj tá časť ľudí čo sem prišli ako priatelia, partneri, už nebije spoločným rytmom zaľúbeného srdca. Prečo? Odpoveď je vcelku jednoduchá: Prostredie mení ľudí, mení charaktery, alebo lepšie povedané, ľudia sa viac prejavujú vo svojej pravej tvári, odhadzujú masky predtým zakrývajúce povahové črty. Len malá časť ľudí ostáva nezmenená. Ľudí mení práca, zarobené peniaze, postup v kariére. Ako keby človek prestal vnímať odkiaľ vlastne prišiel a prečo sem prišiel.   

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Ale neodráža sa to len na partnerských vzťahoch, ale prenáša sa podobný problém aj do vzťahu flatmates, alebo rýdzo po slovensky, spolubývajúcich. V podstate ľudia tu bývajú spoločne s niekoľkými ďalšími ľuďmi, pričom teória výberu spolubývajúceho viac-menej neexistuje, pretože STE nútení s niekým bývať, už len z dôvodu finančného. Samozrejme, že určitá selekcia na začiatku je, s kým a kde, ale aj tak, sú to neznámi ľudia, ktorí sa predtým nepoznali a spoznávajú sa až pri spoločnom užívaní domácnosti. Vynára sa množstvo miniatúrnych problémov, ktoré by sa mnohým zdali na smiech, ale tu sa skutočne riešia ako závažný trestný čin :o) Je to v podstate normálne, každy totižto pochádzame z iného prostredia, každý máme svoju predstavu o umývaní riadov, o zhasínaní, o kúrení, o maličkých drobnostiach, ktorých je habadej. Hovorí sa o kompromisoch, ale tie by ste tu márne hľadali. 

SkryťVypnúť reklamu

 Riešenie cudzích problémov??? V Írsku žiadny problém. Ak máte nejaký problém, alebo trápenie, minimálne desať ďalších „ochotných“ ľudí sa určite nájde, čo sa bude snažit práve ten Váš problém vyriešiť. Že nemáte záujem??? Bohužiaľ, pomoc sa naskytne vždy a všade a že je neželaná? Hm, to nikoho netrápi, práve naopak, nájde si o dôvod viac ako chýriť ďalšie detaily o tom, akí ste nevďační a ako strašne ste sa zmenili. Jednoducho povedané, strata súkromia a prílišný interest zo strany druhých. Tak ako sme doma zvyknutí, prísť domov, sadnúť si, porozprávať sa s priateľkou, alebo priateľom, navariť večeru, pozrieť si film, atd, atd, tak to aspoň v týchto podmienkach nehrozí. Minimálne máte o spoločnosť dvoch zaujímajúcich sa ľudí naviac.   

SkryťVypnúť reklamu

 K zisteniu, že angličtina je tu sekundárnym jazykom, dospejete hneď po vstupe do lietadla smerujúcom do „anglicky“ hovoriacej krajiny. Garancia minimálne desiatich poliakov, desiatich litváncov a desiatich rusov je istá, čomu nie je inak po šťastnom prílete do Írska. Vidina naučiť sa plynule po anglicky v Írsku je priamo úmerná vidine naučiť sa plynule po poľsky, prípadne po inom jazyku. Proste komunita nasich poľských susedov sa v tejto krajine rozmáha. A pribúda ich stále viac.   

 Jediným pozitívnym zistením na Írsku sú skutočne financie, ale žijúc v tomto prostredí a s niektorými ľuďmi, je niekedy skutočne lepšie zarábať peniaze doma, v prostredí nám známom a s ľuďmi, ktorí sú nám blízki. Vždy keď počujem hlášku typu: Aaaale, však čo Ti tam chýba, peniaze máš, slovákov je tam dosť, nie si sama. Veľa ľudí vidí len jednu stránku mince. Zarobené financie. Ale neuvedomujú si, čo všetko stojí na tej druhej strane. Že niekedy by človek radšej bol doma, zarábal o podstatne menej, ale bol by na blízku rodine, bol by s kamarátmi, ktorých pozná a nemusel by sa horko-ťažko cez problémy, ktorých je tu viac než dosť, predierať životom. A presne s týmto musí človek, ktorý sa chystá pracovať do Írska alebo do inej krajiny, počítať. Že pre neznalých pomerov bude spokojným superboháčom, ale pritom spozná charaktery a povahy ľudí, ktoré sa tu najviac prejavujú. Závisť, škodoradosť, ohováranie, pomsty, hádky, „hádzanie polien pod nohy“ a podobne.   

SkryťVypnúť reklamu

 Ale záverom by som tiež chcela podotknúť, že odhliadnuc od tohto všetkého, krajina je to vskutku krásna. Jej pomenovanie ako Green country je skutočne pravdivé. Zeleň je tu všade navôkol. Neskôr pridám aj zopár záberov :o) Je sa na čo pozerať a stojí zato vidieť to naživo a nie len na obrázkoch. A aspoň pohľadom na túto krásnu prírodu si kompenzujem častokrát pocit samoty a sklamania z niektorých ľudí. A zatiaľ to pomáha. Tak ako aj tento blog :o)))  

Petra Mazáková

Petra Mazáková

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som ako kniha, mam hodne stranok a kto sa ma nauci citat, zisti aka skutocne som. A ze to ma vyhody :oP Zoznam autorových rubrík:  Aj toto je zivotZalezitosti srdcaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu