Miesto môže byť historicky, prírodovedne, krajinársky, geologicky, atď. proste niečím zaujímavé. Aby jeho návštevník nielen našil poklad, ale sa aj niečo o mieste ktoré vyberiete dozvedel, či naučil. Pri jeho výbere musíte dbať na tieto veci:
Dostupnosť. Je veľmi ľahko dostupné? Ak sa nachádza len pár desiatok metrov od hlavnej cesty, je dosť možné, že ho niekto nájde náhodne. Zaveďte hľadačov na skryté miesta, na miesta ktoré poznajú len ľudia v okolí, na zaujímavé miesta ktoré nie sú v turistických príručkách. Umiestnite skrýšu niekde „od ruky“, aby sa hľadači trošku aj zapotili a prešli niečo pešo. Ak ich chcete previesť po krajine, vytvorte Multicache.
Viditeľnosť. Je ľahko viditeľné? Ak je skrýša, alebo skôr samotná geocache príliš viditeľná, môže ju objaviť niekto, kto ju nehľadá – náhodný turista, hubár, poľovník... . Vyberte viditeľnú skrýšu, ale nie náhodne. Ak je to nutné, samotnú geocache zamaskujte. Nie však veľmi. Cieľom je, aby ju aj niekto našiel. Ak ju ukryjete do jaskyne, pukline v skale, pod korene stromu, dajte na stránku cache pomôcku (hint). Kto chce, pozrie si ju a uľahčí si hľadanie. Kto nie, potrápi sa. Na stránke geocaching.com funguje aj kryptovanie zápisu, môžete teda miesto popísať a text kryptovať. Kto chce, rozkóduje si ho. Prípadne pošlite fotku, ale takisto ju označte ako pomôcku (spoiler), niektorí skúsení hľadači by si ju neradi náhodne pozreli.
Umiestnenie. Je to váš pozemok? Pokiaľ geocache umiestňujete na cudzom pozemku, potrebujete povolenie od jeho vlastníka. Ak sa jedná o národný park, tak od jeho správcu. Za geocache ste zodpovedný, tak sa správajte zodpovedne.
Príprava samotnej geocache:
Zvoľte si veľkosť geocache podľa miesta. Do malej pukliny dáte len mikrocache, do bútľavého stromu aj obrovskú nádobu.
Geocache. Potrebujete akúkoľvek nádobu, ktorá je vodotesná. Najlepšie sa osvedčili potravinové štvorcové plastové krabice z IKEA alebo TESCO. Predávajú sa po tri, jednu môžete obetovať na cache. Používajú sa aj plastové kýble z farieb alebo krmív. Nádobu zreteľne označte. Použite nezmazateľnú fixu, alebo oficiálnu nálepku na geocache. Pripravte si igelitové vreco, tašku, do ktorého nádobu skryjete. Ideálne sú zatváracie sáčky (so zipsom), ktoré poistia obsah proti zatekaniu, pre prípad, keby nádoba praskla.
Zožente knihu návštev (logbook) a pero. Dbajte na to, aby pero písalo aj pri teplote pod nulou. Zvoliť môžete mäkkú ceruzku. Ak chcete logbook si môžete tiež kúpiť. Na prvú stranu knihy návštev vložte pozdrav, popis okolia, súradnice tajného miesta kde môže byť niečo ďalšie, dôvod prečo ste cache dali tam, alebo úloha pre hľadača. Môžete si vyžiadať potvrdenie nájdenia mailom, zaslanie fotografie s týmto miestom a podobne. Fantázie sa medze nekladú – je to predsa hra. Pokiaľ svoju geocache umiestnite aj na celosvetovú stránku (odporúčam), tak nezabudnite na text v angličtine. Tu si môžete stiahnuť text v slovenčine aj angličtine, ktorý vložte do geocache. Obsahuje privítanie, ale aj pokyny pre náhodného nálezcu.
Poklad: Vložte do geocache odmenu podľa vášho uváženia a možností. Radosť urobíte nálezcovi hocičím. Malé hračky, prívesky, šperky, mince, CDčka, fotky, mapa okolia, kniha, nástroje, hotovosť... Všetko sa hodí. Hlavne nech sa nálezca zabaví. Nedávajte do geocache cigarety, alkohol, tabak, drogy, alebo potraviny (okrem vody v plastových fľaškách). Dodržiavajte miestne zákony, za obsah ktorý tam vložíte ste zodpovedný.
Uloženie geocache:
Choďte na vami zvolené miesto. Spravte si waypoint tohoto miesta. Pokiaľ podporuje váš GPS navigátor priemerovanie pozície, použite to. Ak nie (napr. eTrex), uložte si waypoint a presuňte sa o pár desiatok metrov. Následne sa vráťte a znova si uložte polohu miesta. Urobte to zopárkrát (medzitým môžete prístroj aj vypnúť) a strednú pozíciu použite ako pozíciu geocache.
Zapíšte pozíciu geocache do knihy návštev a na veko samotnej geocache nezmazateľnou fixou. Súradnice vždy zapisujte a zverejňujte vo formáte WGS84 (je to štandard pre GPS u nás, na svetovej stránke môžete použiť aj súradnice UTM).
Naplňte geocache a uzavrite ju. Vložte do igelitového vreca. Poistite ju proti odfúknutiu, vyplaveniu a podobne, podľa miesta kde ju dávate. Zamaskujte ju voči náhodným nálezcom, ale nie tak, aby ju nikto nenašiel. Cache nezakopávajte. Medzinárodné pravidlá to nedovoľujú. Nie každý chodí na prechádzky s rýľom.
Jej súradnice zverejnite na internete (www.geocaching.sk , www.geocaching.com ). Pridajte tiež obtiažnosť (1 najľahšia, 5 najťažšia s nutnosťou použiť špeciálnu výbavu) a váš kontakt. Popíšte cache, prečo ste ju tam umiestnili, prípadne ju inak zatraktívnite. Hľadači radšej hľadajú atraktívne a zaujímavé cache.
Napriek tomu, že je to hra, jednu povinnosť ešte máte. Nezabudnite na občasné kontroly. Cache môžu zničiť náhodný nálezcovia, mráz môže zničiť obal, logbook sa po nejakom čase zaplní, a zvyčajne preverte aj obsah. Veľa šťastia. Ak nejakú cache podľa tohto návodu umiestnite, alebo vás napadlo atraktívne miesto vo vašom okolí ktoré málokto pozná, napíšte mi.