Na geocaching nepotrebujete drahý prístroj a nepotrebujete vedieť o GPS ani špecifické technické údaje. Stačí ak sa do prístroja dá vložiť poloha geocache – súradnice tohto bodu (waypoint). Aj najjednoduchší prístroj vás dokáže navigovať na túto polohu. Ak si chcete hru uľahčiť, môžete si vybrať prístroj, ktorý dosahuje vyššiu presnosť, má vstavanú mapu, alebo pripojenie na PC. Začína to byť zložité? Pozrite si nasledovné body.
Nepotrebujete, teda najnovšiu technickú novinku, dôležitejšie je mať ľahko použiteľný, ovládateľný a trvácny prístroj. Outdoorové GPSká dostávajú zabrať. Zmoknú, zmrznú, obúchate ich v ruksaku, vytrasiete na bicykli, padnú vám na zem, či do ľadovej vody, alebo sa vyváľajú v prachu.
Pomôcť prístroju môžete, ak ho zavesíte na šnúrku a na krk. Použite radšej príslušenstvo ku fotoaparátu, kamere, alebo rádiu. Šnúrky na mobil sú skôr módnou záležitosťou a prudšie trhnutie nevydržia. Vhodný je aj obal (tiež známy z mobilov). Ak však nosíte GPSko na krku, hrozí strata signálu – vaša hlava zacláňa výhľad na satelity. Ja osobne dávam prednosť textilnému púzdru na mobil pripevnenému na rameno (zaznamenávam turistické Track logy), ale pri navigácii na geocache postačí, ak budete mať GPSko v ruke.
Vodotesnosť a nárazuvzdornosť. Skôr či neskôr GPSko ponoríte. Aj keď len do mokrého snehu. Vhodná je teda aspoň základná vodovzdornosť – ako má väčšina hodiniek, ak nechcete prístroj nosiť v dvoch igelitoch. Nič nie je nerozbitné, ale základné prístroje určené na outdoor majú namáhané časti pogumované a sú kompaktné. Sú teda na hru vhodnejšie. PDA a prístroje z auta neodporúčam, ich zničenie sa nevyrovná žiadnemu nálezu v cache.
Displej. Čím väčší, tým lepšie vidíte čo zobrazuje. Dobré je, keď sa dá podsvietiť. Veľakrát mi to už pomohlo. Najlepšie sa mapa rozlišuje na farebnom displeji, ale ten zožerie aj najviac energie a peňazí pri kúpe. Väčšina outdoorových GPSiek má štandardne displej cez 2/3 čelného panelu, čo je úplne postačujúce. Lepšie sa chodí s prístrojom konštruovaným na výšku, ale je to aj vec zvyku.
Vstavaná mapa. Na hru nie je potrebná. V kombinácii s klasickou mapou a pár bodmi nájdete všetko. Vstavaná mapa Európy je vhodná, ak veľa cestujete. Je to fajn pomôcka, za ktorú však musíte priplatiť.
Pamäť. Slúži na nahrávanie detailných topografických alebo uličných máp. Na geocaching nepotrebná, snáď na uloženie viacerých bodov ako povoľuje základný prístroj (väčšinou je to 500). To by ste však museli byť majstri geocacheri, aby ste mali viac ako 500 waypointov.
Pripojenie na PC. Odporúčam, hlavne ak nemáte mapu. Veľmi uľahčuje prácu, na stránkach si môžete stiahnuť body rovno do GPSka. Prípadne si na mape v PC naklikať dôležité orientačné body – mosty, križovatky a pod. a poslať do GPSka. Ja som lenivý natoľko, že GPS obsluhujem len cez PC.
Signál. V súčasnej dobe kupujte len prístroj s príjmom 12tich kanálov (satelitov) naraz. Jednokanálové prístroje (vyrábané pred rokom 1997) sú pomalé a nepresné. Hodí sa aj konektor na externú anténu, hlavne ak používate prístroj v aute. V lese vám nepomôže.
Batérie. Čím dlhšie vydržia, tým lepšie. Používajú sa tužkové – AA. Nenáročné prístroje majú zvyčajne menší odber. Aj tak by som odporučil dobíjateľné batérie a nabíjačku. Jedny batérie vydržia priemerne jeden deň, resp pri šetrení jeden víkend.
Cena. Cena priamo úmerne súvisí s tým čo vaše GPSko dokáže. Jednoduchšie môžete mať už od 5000,- Sk a excelentné aj za 25.000,- Sk.
Na trhu je množstvo outdoorových a veľmi pekných prístrojov za rozumnú cenu, ktoré spĺňajú vymenované parametre. V jednotlivých cenových kategóriách by som odporučil nasledovné prístroje:
Okolo 6000,- Sk Garmin Geko 201, eXplorist 100
Okolo 10.000,- Sk eTrex Legend , SporTrak Map
Okolo 15.000,- Sk eTrex Vista , farebný SporTrak Color
Skúsiť môžete aj bazár, tu kúpite síce staršie, ale niekedy veľmi kvalitné a lacné prístroje. Ak vám tento popis nestačil, pozrite si recenzie na slovenských , českých , alebo anglických stránkach.
Prípadné otázky napíšte do diskusného fóra , snáď poradia aj majitelia prístrojov. Otázky na eTrex Vistu môžete písať priamo mne do diskusie.
Vyberajte starostlivo, držím palce. Nabudúce si povieme o základných pravidlách hry.
Aký prístroj GPS potrebujem na Geocaching?
Zjednodušene – GPS prístroj je elektronické zariadenie, ktoré určí vašu približnú polohu na planéte Zem. Súradnice sú udávané zemepisnej dĺžke (longitude) a zemepisnej šírke (latitude). GPS prístroj môžete použiť na zistenie kde na Zemi sa nachádzate a ako navigátor z jedného miesta na druhé. Niektoré majú zabudované mapy, kompas, barometer, hlasový navigátor atď. Viac o GPS nájdete tu.