Kde bude Nitriansky samosprávny kraj rekonštruovať cesty

V januári 2013 zastupiteľstvo Nitrianskeho samosprávneho kraja zobralo na vedomie materiál s názvom: „Informatívna správa o zámere predloženia projektov ciest II. a III. triedy na území NSK", ktorý pojednáva o rekonštrukcii ciest II. a III. triedy v nitrianskom kraji s využitím fondov Európskej únie. Tento materiál by ste na webe NSK, medzi materiálmi pre poslancov, hľadali zbytočne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V marci 2013 zastupiteľstvo schválil konkrétne rekonštrukcie niektorých úsekov ciest. Ide o viac ako 80 kilometrov s celkovými nákladmi viac ako 12 miliónov eur. Pri týchto rekonštrukciách nepôjde o plátanie výtlkov, ale keďže ide o kapitálové výdavky spolufinancované zo zdrojov EÚ, pôjde o rekonštrukcie komplexnejšie, ktorých životnosť by mala byť niekoľko rokov. V prvom rade vďaka za každý opravený meter ciest. Je tu však jeden problém. Z pohľadu na členenie opravených ciest podľa regiónov kraja by mohol vzniknúť dojem, že jeden región cesty opraviť nepotrebuje. Ide o Šaľu. Ak by sme región Šaľa do zoznamu doplnili, svietila by 0 aj pri kilometroch aj pri eurách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

región

opravených kilometrov

náklady na opravu

Topoľčany

27,5 km

4 276 523 eur

Nitra

22,5 km

3 579 038 eur

Nové Zámky a Komárno

18,9 km

2 694 212 eur

Levice

12,3 km

1 647 913 eur

spolu

81,2 km

12 197 686 eur

Čím to je, že NSK neinvestuje do rekonštrukcií ciest II. a III. triedy v regióne Šaľa ani euro? Možno považujú svoje cesty v regióne Šaľa za kvalitné. Pohľad do politického kalendára skôr evokuje podozrenie, že blížiace sa voľby do VÚC si pýtajú opravy ciest a keďže región Šale je malý, tak počtom voličov ako aj poslancov, bude sa opravovať najmä tam, kde jazdí väčšina voličov vládnucej koalície.

Systém fungovania VÚC nedáva nádej na zmenu ani v budúcnosti. Malý región bude mať v zastupiteľstve vždy málo poslancov. V tomto prípade ide o 4 poslancov, čiže 7,7% poslaneckého zboru. Nech sa akokoľvek snažia, čo neznamená, že by sa nemohli viac, ich sila bude limitovaná.

SkryťVypnúť reklamu

Stačilo by, ak by VÚC pri rozdeľovaní kapitálových výdavkov zohľadnil podiel počtu poslancov v zastupiteľstve a teda počtu obyvateľov v župe. Ak by na rekonštrukcie ciest do regiónu išlo 7,7% celkových nákladov, čo by bolo viac ako 900 tisíc eur, boli by sme spokojní.

Dá sa s tým niečo robiť? Dá. V prvom rade by sa mali dať dokopy všetci starostovia okresu a tvrdo zatlačiť na VUC. Je jasné, že 12 rozhnevaných starostov je väčšia sila ako 4 poslanci.

Jozef Mečiar

Jozef Mečiar

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  0x

NOVA. Zástupca primátora v Šali. Zoznam autorových rubrík:  Politika

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu