KDH mieri na národnostné menšiny

Do parlamentu smeruje návrh na dvojkolovú voľbu starostov a primátorov. Tento návrh, okrem zvýšených nákladov na voľby, môže priniesť ďalší diel spájania vládneho SMER-u a „dôsledne“ opozičného KDH.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Návrh predkladá KDH a zdôvodňuje ho aj tým, že starostovia a primátori majú často slabý mandát, lebo ich zvolila malá časť voličov. S týmto by sa dalo čiastočne súhlasiť, najmä v prípade malých obcí. Myslieť si však, že druhé kolo zvýši záujem voličov a príde ich k urnám viac, môže byť omyl. Nie je možné povedať, že druhé kolo je paušálne atraktívnejšie. V prezidentských voľbách bola v druhom kole účasť vyššia. Naopak, vo voľbách županov je v druhom kole účasť podstatne nižšia. Tu by k zvýšeniu účasti voličov nepomohla ani päťkolová voľba vrátane zápasenia kandidátov v bahne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Motivácia návrhu môže byť v niečom inom. Dvojkolová voľba znižuje šance uspieť kandidátom reprezentujúcim národnostné menšiny. Myslím si, že toto bol aj motív zavedenia dvojkolovej voľby županov. A z tohto dôvodu sa obávam, že návrh môže uspieť. Maďarskej karte vládny SMER totiž rozumie veľmi dobre.

Zvýšiť mandát starostov a primátorov tým, že budú zvolení väčším množstvom voličov, nie je zlý cieľ. Dosiahnuť ho však treba inak. V prvom rade zásadnou redukciou počtu starostov a primátorov zo súčasných 2800. V takej malej krajine ako je Slovensko, ich musí stačiť niekoľko stoviek. V súčasnosti veľmi často volíme starostov, ktorí spravujú malú viesku s 200 obyvateľmi a s minirozpočtom, ktorého veľkú časť zhltne samotná administratíva. Pokiaľ bude starosta riadiť samosprávu s počtom obyvateľov aspoň 5000 a tomu zodpovedajúcim rozpočtom, môžu byť voľby atraktívnejšie nielen pre voličov ale aj pre kandidátov, ktorých je v niektorých malých obciach ako šafranu.

SkryťVypnúť reklamu

Vytvorením spoločných samospráv, kde by viacero obcí zdieľalo spoločného starostu, spoločné zastupiteľstvo, spoločného kontrolóra a spoločný obecný úrad, by náklady na administráciu klesli a ostalo by viac prostriedkov na iné výdavky obcí. A ak by bola investičná činnosť v obciach dynamickejšia, stala by sa samospráva zaujímavejšia aj pre voličov.

Zmeny v riadení samospráv sú nutné, treba na to však ísť koncepčnejšie. Okrem redukcie počtu starostov je potrebná aj revízia kompetencií s cieľom zvýšenia vplyvu samospráv na svojom území. 

Nuž a nezabúdajme na tých, ktorí sú volení snáď iba spolustraníkmi a rodinnými príslušníkmi – poslancov samosprávnych krajov a županov.

Jozef Mečiar

Jozef Mečiar

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  0x

NOVA. Zástupca primátora v Šali. Zoznam autorových rubrík:  Politika

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

226 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu