Vo voľbách do NR SR býva účasť 3-krát vyššia a môžme predpokladať, že to tak bude aj v roku 2010. Môžme preto vychádzať z výsledkov volieb do EP pri účasti necelých 20%? Ak pozrieme výsledky jednotlivých strán, počnúc Smerom so ziskom cez 30% a končiac stranami so ziskom 1%, tak áno. Percentuálny zisk vo voľbách do EP je podobný výsledkom prieskumov ako aj výsledkom vo voľbách do NR SR.
Čo hovoria výsledky volieb do EP? Najprv koalícia. Väčší zisk Smeru neprekvapuje. HZDS odchádza do dejín a SNS sa množstvom a veľkosťou káuz obrala o hlasy sama.
Výsledok opozície je zaujímavejší. Ak by parlamentné voľby skončili podobne ako voľby do EP, bol by to pre opozíciu zlý výsledok. Zlý by bol najmä preto, že by prepadlo veľa pravicových hlasov. Hlasy pre SaS, ktorých by bolo málo na vstup do NR SR ale veľa na oslabenie pravice, sú stratou, ktorú utrpela parlamentná opozícia. A treba povedať, že túto stratu si pravicové strany spôsobili samé. Opozícia uvoľnila strane SaS časť pravicového priestoru, kde sa mohla etablovať a ponúknuť pravicovým voličom alternatívu. K uvoľneniu priestoru došlo posunom najsilnejšej opozičnej strany do stredu. SDKÚ-DS tým nič nezískala. Posun do stredu bol zbytočný a zmenšil silu parlamentnej opozície.
Ďalšou veľkou chybou opozície je, že veľmi neskoro zaregistrovala internet. Niektoré strany si ho ešte stále nevšimli. Umožnili tým strane SaS efektívne osloviť najmä mladších voličov, ktorí presúvajú svoje životy na internet, či sa nám to páči alebo nie.
Výsledok strany SaS, ktorý znamená aj to, že SDKÚ-DS stratila v EP jeden mandát, je nechceným dieťaťom opozície, ktoré splodila svojou nedôslednosťou.
Tento výsledok musí byť vážnym varovaním pre opozíciu. Opozícia musí robiť jasnú pravicovú politiku a musí ísť za svojim cieľom s oveľa väčším nasadením a razantnosťou. Inak nám hrozí v parlamentných voľbách zlý výsledok, ktorého príčinou nebude len populizmus Smeru ale aj malátny výkon opozície.