Miestne referendum
Miestne referendum sa môže v obci konať, ak ho vyhlási obecné zastupiteľstvo alebo ak sa na poslancov obrátia občania (aspoň 30% oprávnených voličov) - vtedy sa referendum konať musí. Novela zákona upravuje terminológiu a spôsob vyhlásenia referenda. Fajn. Nerieši však to najdôležitejšie - platnosť referenda. Referendum je totiž platné iba vtedy, ak sa ho zúčastní aspoň 50% oprávnených voličov. A to je absolútne nereálne. Touto podmienkou sa z nástroja priamej demokracie, ktorým referendum určite je, stáva nástroj disfunkčný.
Jedným z dôvodov konania referenda môže byť pokus o odvolanie starostu. Na Slovensku sa komunálnych volieb zúčastňuje 30-35% voličov. Ak by sa referenda o odvolaní starostu zúčastnilo 40% oprávnených voličov, tak je referendum neplatné a starosta zostáva vo funkcii. Domnievam sa, že to nie je správne.
Referendum by malo byť platné vtedy, ak sa ho zúčastní aspoň toľko voličov, koľko sa zúčastnilo komunálnych volieb v tej-ktorej obci.
Novela zákona by mala zároveň umožniť konanie elektronického referenda. Ak bude obec schopná zorganizovať po technickej stránke elektronické referendum, tak by malo byť umožnené aj legislatívne.
Nezávislý hlavný kontrolór?
Novela zákona sprísňuje podmienky odvolania hlavného kontrolóra obce z funkcie a to tak, že na odvolanie je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov a nielen prítomných, ako je tomu doteraz. Zmena by podľa predkladateľa mala posilniť postavenie kontrolóra. Toto opatrenie sa opäť míňa účinku.
Problém hlavných kontrolórov je v tom, že sú volení poslancami zastupiteľstiev a že poslanci im schvaľujú odmeny. Ak je väčšina poslancov spriaznená s obecným alebo mestským úradom, môže nastať situácia, kedy si poslanci zvolia lojálneho kontrolóra a ešte si ho „poistia" schválením odmien. A bude po nezávislosti.
Riešením by mohlo byť zamedzenie udeľovania akýchkoľvek odmien kontrolórovi poslancami. Radšej treba navýšiť základný plat kontrolóra, ktorý je definovaný v zákone. Ešte nezávislejším by bol kontrolór vtedy, keby ho nevolili poslanci ale priamo občania počas komunálnych volieb.
Pozrite aj: