Jaroslav Daniška píše: „Elektronické voľby doteraz žiadna konzervatívna strana nepresadzovala. Nepatrí to k témam pravice. O voličoch, ktorí by sa zúčastnili elektronických volieb a nezúčastnili klasických volieb, totiž možno predpokladať niekoľko vecí. Po prvé, politika ich príliš nezaujíma. Keby ich zaujímala, našli by si cestu aj do volebnej miestnosti a volili by. Keďže ich politika nezaujíma, nesledujú ju, a teda ani nevedia povedať rozdiel medzi - povedzme - Ficom a Radičovou. Z toho vyplýva, že sa rozhodujú inak. Ovplyvnia ich napríklad celebrity, nové sľuby, marihuanové či homosexuálne témy.„
Hovoriť paušálne o voličoch, ktorí by sa zúčastnili elektronických volieb ale klasických nie, že ich politika nezaujíma a neorientujú sa v nej, je nezmysel. Môže ísť o voličov, ktorí sa v čase volieb nachádzajú na univerzite v zahraničí, ďaleko na dovolenke, doma na lazoch kilometre od volebnej miestnosti atď. Môžu byť v politike oveľa viac zorientovaní, ako voliči, ktorí v živote neopustili rodnú viesku a budú voliť klasicky, rozumej v obleku a bielej košeli. Aj autor tohto blogu by volil elektronicky, lebo je lenivý. Navyše, výsledky doterajších klasických volieb nenaznačujú príliš veľkú zorientovanosť niektorých skupín voličov.
Elektronických voličov by vraj ovplyvnili celebrity a marihuanové či homosexuálne témy. Po prvé: nie je to pravda. Po druhé: kto a čo ovplyvňuje klasických voličov? Po tretie: keby aj? Nepovažujem za správne voliť podľa celebrít alebo marihuanových či homosexuálnych tém, ale tento prístup nebudem nikomu odopierať.
Jaroslav Daniška ďalej píše: „A potom je tu ešte iná hrozba s ktorou sa SDKÚ zahráva. Mladí v Rakúsku dnes vo zvýšenej miere volia Stracheho extrémistov, v Maďarsku antisemitský Jobbik. Skúsenosti v strednej Európe teda velia byť opatrní. Nacionalisti dokážu medzi mladými oslovovať ľahko. Antiglobalisti a kadejakí novodobí zväzáci tiež. Stačí kliknúť a hlas sa počíta."
Extrémisti získavali hlasy aj doteraz v klasických voľbách, však? Obava, že napr. študenti na zahraničných univerzitách budú voliť extrémistov, nie je na mieste.
Z textu J. Danišku vanie aj čosi iné. Ako by chcel povedať, aby sme neuľahčovali účasť na voľbách hocikomu, je to nebezpečné! Môžu uspieť extrémisti. Čo potom s hrozbou, že v klasických voľbách uspejú nacionalisti (ako v roku 2006 a možno aj 2010 u nás) alebo komunisti (ako možno o mesiac v ČR)? Čo keby sme volebné miestnosti dali na 15. poschodie v budove, kde nefunguje výťah? To by odradilo starších voličov, ktorí volia komunistov. Tak?
Elektronické voľby skôr či neskôr prídu a netreba sa ich obávať. Tak ako sme zliezli zo stromov, začali používať príbor, telefonovať, či vysedávať za počítačmi, tak budeme aj voliť elektronicky. A každá konzervatívna duša by mala zostať pokojná, nijako totiž nezradí svoje presvedčenie. Konzervatívny neznamená odmietajúci všetko nové, čo ľudstvo vymyslí. Konzervatívne strany a politici už dávno majú svoje internetové prezentácie (viď www.klaus.cz alebo www.mydavidcameron.com).
Mimochodom, časopis .týždeň si čitatelia nájdu aj v novinových stánkoch, tak načo internetová verzia?