Minulý rok v októbri podpísala vláda SR so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) memorandum o spolupráci, v ktorom sa mestá a obce údajne zaviazali šetriť. Tento údajný záväzok podľa vlády neplnia, čím kazia vláde čísla a vrhajú zlé svetlo na vládu, ktorá v potu tváre šetrí a zachraňuje deficit. Trest pre mestá a obce je pripravený. Vláda sa im na jeseň chystá zobrať peniaze.
V prvom rade ide o zlyhanie ZMOS-u, resp. jeho vedenia. Od začiatku bolo jasné, že vláda si memorandom pripravuje vinníka, na ktorého hodí problémy v roku 2013. A ZMOS na to skočil. Dnes sa zdá, že za podpisom memoranda zo strany ZMOS-u nebola iba servilnosť voči vláde ale aj riadny kus naivity. Svedčí o tom panika, ktorá v ZMOS-e nastala, keď sa vláda nechala počuť, že si príde pre peniaze, ktoré jej chýbajú v rozpočte. ZMOS dnes odkazuje vláde, aby najprv sama šetrila a nespoliehala sa na mestá a obce. Škoda, že ZMOS rozmýšľa až teraz, deväť mesiacov po podpise.
Samotné memorandum je nezmyselné. Mestá a obce mali medziročne znížiť osobné výdavky o 5%. Nezávisle od toho, v akom stave sa nachádza to-ktoré mesto, nezávisle od toho, či niektoré a možno veľká väčšina z nich, znížili výdavky na mzdy v predchádzajúcich rokoch. A niektoré tak zásadne, ako to napríklad vláda vo svojich rezortoch neurobí nikdy. Ďalej by mali mestá a obce medziročne znížiť výdavky na služby a tovary o 10%. Mestá a obce šetria už dávno aj preto, že v porovnaní s vládou, fungujú v prísnejšom prostredí. V niektorých mestách už odmontovali každú tretiu žiarovku, aby šetrili na verejnom osvetlení. Problém pri takto paušálne naordinovanom šetrení je aj v existujúcich dodávateľských vzťahoch pri službách.
Vláda sa vyhráža, že mestám a obciam siahne na peniaze, ak si nebudú plniť záväzok. Napriek tomu, že nie každé mesto a obec je členom ZMOS-u. A napriek tomu, že text memoranda mestá a obce k ničomu nezaväzuje. V memorande sa totiž ZMOS zaviazal, že bude:
„Presadzovať a pôsobiť na svojich členov aby v záujme naplniť cieľ tohto memoranda schválili a realizovali svoje rozpočty na rok 2013 s úsporou kvantifikovanou v rozsahu cca 5% osobných výdavkov a 10% výdavkov na tovary a služby miest a obcí s počtom obyvateľov nad 2000 oproti ich schváleným rozpočtom na rok 2012 a obce s počtom obyvateľov do 2000 s týmito výdavkami maximálne na úrovni ich schválených rozpočtov na rok 2012."
Ak by sme to chceli trochu zľahčiť, stačilo by povedať, že ZMOS presadzoval a pôsobil. Vybavené.
Keď už je reč o texte memoranda, za úvahu stojí, ako si svoj záväzok v memorande plní samotná vláda. Tá sa totiž okrem iného zaviazala, že bude:
„v priebehu roka 2013 v prípade potreby prijímať ďalšie nevyhnutné opatrenia na dodržanie cieleného schodku rozpočtu verejnej správy na rok 2013."
Buď sú opatrenia prijímané v maximálnom utajení alebo sa ešte nedostavila potreba.
Zníženie nákladov na fungovanie samospráv je legitímny cieľ. Treba ho však dosahovať systémovými zmenami. Napríklad vzájomným spájaním maličkých obcí, ktorých samotná administratíva spotrebuje väčšinu ich rozpočtov. Alebo pripájaním malých obcí k susedným sídlam, čo by taktiež znižovalo náklady na ich administráciu. To by si ale vyžadovalo komunálnu reformu, čo je podstatne tvrdší oriešok ako narýchlo spáchať vágne memorandum.
Zásadné reformy nečakajme. Vláda bude svoju neschopnosť riešiť problémy zakrývať vytváraním zástupných problémov a poukazovaním na niekoho iného. Raz Rómovia, potom mestá a zrejme príde aj na cyklistov.