Straky na koloch

Písmo: A- | A+

Dovolenkové ničnerobenie a vychutnávanie si luxusu nie je pre všetkých ideálnym relaxom. Mnohí sa radšej túlajú po centrách historických miest, hradoch, zámkoch, vežiach. Môj otec tomu hovorieva - obdivovať straky na koloch.

Isteže, kniha, alebo dobrý film by boli prínosnejšie. Avšak sila predstavy "byť inde" a zážitku z osobnej blízkosti s niečím "významným" je neúprosná. Je tak veľká, že dokáže cestovateľov presvedčiť o tom, že „čosi" v živote videli a poznali, že „niekde" boli a že tým ich cena vzrástla.

Mnohí si cestovanie, alebo "zbieranie" rôznych zážitkov dávajú do protikladu ku konzumnému spôsobu života. Ale naozaj nejde o konzum? 

Je zaujímavé si uvedomiť, že začiatky týchto malých letných migrácií môžeme vidieť v časoch prvých zjavení a pútí do svätých miest. Mnísi tak položili základy masovému turizmu a nepochybne pri nich išlo okrem zaangažovania veriacich aj o veľké finančné výnosy. A prečo nie, veď davy ľudí precítili svoju silu, energiu a nádej.

Toho roku som pri hľadaní odpovede, kam na dovolenku, natrafila na impozantný prechádzkový chodník v šumavských lesoch. Chodník z dreva, postavený na vysokých stĺpoch, ktorý prechádza lesom tak, že stromy sú zvyčajne z dvoch tretín pod vami a z tretiny nad vami. Chodník neskôr nadobúda tvar pripomínajúci točité schody a vytvára vysokú vežu uprostred lesa. Točenie sa v kruhu iste nie náhodou pripomína prechádzky rozjímajúcich mníchov po obvode kláštorných dvorov, alebo krúženie pútnikov okolo posvätnej mešity v Mekke.

Tak ak nepoznáte les, alebo sami seba, môžete si zaplatiť vstupné. Nie sú tam hady, nehrozí vyvrtnutie členka a fotiť je dovolené. Alebo chodník čisto teoreticky poraďte egyptským priateľom, keď si pôjdete pozrieť pyramídy.

 

Skryť Zatvoriť reklamu