Darebácke štáty

Písmo: A- | A+

Sýrsky režim použil chemické zbrane proti svojim obyvateľom. Medzinárodné spoločenstvo by skutočne nemalo zatvárať oči nad kriminálnymi činmi, nehovoriac o takých, ktoré prerástli do rozmerov samotného štátu. Má však najmocnejší štát právo trestať iný štát, ak ho nepodporila výraznejšia väčšina ostatných štátov? A ani väčšina jeho vlastných občanov?

Trestáme preto, že chceme trestaného zlepšil, a nie ho oslabiť, spomaliť vo vývoji, alebo získať jeho výhody. Obávam sa však, že vo všetkých ozbrojených intervenciách v medzinárodnom prostredí prevažuje to druhé. Pretože v medzinárodnom prostredí sa bojuje o moc, ktorá je limitovaná a ktorá sa získava aj odoberaním moci iným štátom.

Dnes sa ozbrojenými intervenciami, ktoré môžu byť dokonca preventívne, alebo aj takými, ktoré nazývame "humanitárne", nezískavajú nové územia, ale oslabujú iné štáty. Predovšetkým tie, ktoré majú blízko k inému veľkému štátu, alebo disponujú prírodným bohatstvom, alebo majú predpoklad rýchlo získať viacej zo svetovo obmedzených zdrojov a moci na uplatňovanie si vlastných predstáv o medzinárodnom prostredí.

Menší štát s bohatými nerastnými surovinami má veľmi málo šancí odolať tlakom mocnejších štátov a uspieť vo svojom rozvoji. Buď sa oň bijú najväčšie štáty, ktoré vyvolávajú boje aj vo vnútri štátu, alebo s ním podľa uváženia nakladá najsilnejší štát. Nákup ropy od chudobného partnera je výhodnejší. Gruzínsko, kedysi najbohatšia sovietska republika, žije dnes v chudobe.

Zásadný problém medzinárodného prostredia je, že nemá svoju medzinárodnú vládu. (Ktorá by okrem iného mohla zdaňovať nerastné bohatstvo.) Každý štát si môže robiť čo sa mu zachce. Štáty sa bežne správajú kriminálne, pretože chcú prežiť, zachovať si, alebo upevniť svoju bezpečnosť. Väčšinou ich nemá kto potrestať. Zodpovednosť zostáva len na občanoch a ich vôli a schopnosti brzdiť agresívnu zahraničnú politiku svojho štátu.

Myslím si, že predtým, ako začneme hovoriť o "darebáckych štátoch", mali by sme podporiť medzinárodné organizácie, ktoré sa snažia vytvárať demokratickejší svetový poriadok. V súčasnosti je to predovšetkým OSN. Kým nemáme žiaden poriadok, nemáme žiaden základ na skutočné trestanie. Ak však uznáme systém vytvorený OSN za základ, potom treba začať trestať tie mocné štáty, ktoré ho nedodržiavajú. Až potom budú veľké štáty pristupovať k menším o čosi legitímnejšie. Pribudne preventívnych krokov a odbudne "trestov".

Takýto systém však nikdy nevytvoria najsilnejšie štáty, pretože by svoju moc museli dobrovoľne odovzdať menším štátom. OSN dnes zlyháva presne tak isto, ako Spoločnosť národov pred druhou svetovou vojnou. Garantom spravodlivého svetového poriadku sú preto snáď menšie štáty, snáď demokratické štáty, snáď neštátne subjekty a jednotlivci a tzv. medzinárodné spoločenstvo. Určite sú ním informácie a vzájomné poznanie sa. Aby nás niekto nenachytal na to, že v susednom štáte požierajú svoje vlastné deti. A nevtiahol nás do vzájomného vraždenia sa.

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu