Dve občianske združenia pre Medený Hámor v Banskej Bystrici.

Aký je rozdiel medzi občianskym združením ZA! Medený Hámor a občianskym združením Za záchranu Medeného hámra.

Dve občianske združenia pre Medený Hámor v Banskej Bystrici.
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Občianske združenie Za záchranu Medeného Hámra vzniklo 21.10. 2020, presne v ten istý deň, keď administratívna budova v centre historického areálu zmenila majiteľa. Bolo to mesiac po tom, ako verejná kritika stavu pamiatok vyústila do vytvorenia facebookovej skupiny Medený hámor.

ZA! Medený Hámor

 V marci 2021 bola vytvorená facebooková stránka Za Medený Hámor a vzniklo aj druhé občianske združenie ZA! Medený Hámor. Súčasne sa vytvorila pracovná skupina pri MsÚ. Táto však dostala názov podľa prvého občianskeho združenia, Za záchranu Medeného Hámra, napriek tomu, že o jeho existencii nevedel temer nikto.   

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Občianske združenie ZA! Medený hámor bolo a je súčasťou tejto pracovnej skupiny pri MsÚ a navonok ho reprezentuje najmä aktivista Juraj Havlík. Združenie oslovilo Spolku, ktorá zorganizovala úspešný participatívny proces s kvalitným výstupom. Podarilo sa osloviť ľudí a MsÚ zároveň odkúpil dve najstaršie pamiatky areálu.

Výsledná správa aktivít Spolky - Budúcnosť Medeného Hámra (PDF)  

Za záchranu Medeného Hámra

Občianske združenie Za záchranu Medeného hámra vystupuje ako neverejné. O jeho existencii sa mnohí dozvedáme až dnes. V decembri 2021 kúpnou zmluvou získalo od spoločnosti Beach City, s.r.o pamiatkovo chránenú industriálnu stavbu Haly a Laboratóriá. Je však možné, že ide len o spôsob zastupovania a jej vlastníctvo zostalo v pôvodných rukách.

SkryťVypnúť reklamu

Je pravdepodobné, že sa takýmto spôsobom majitelia snažia získať financie z fondov na rekonštrukciu pamiatky.

Občianske združenie má sídlo na ulici Dolná 149/16, Banská Bystrica. Táto adresa je spojená s viacerými podnikateľmi, ktorí mali v minulosti blízko k vlastníkom pamiatok v Medenom Hámri. Sídlia tu aj spoločnosti, v ktorých pôsobí Ing. Milan Tlučák, štatutár združenia.  

(Pôvodní) Majitelia pamiatky, Ján a Zdenka Hudobovci, ako aj podnikatelia Ing. Milan Tlučák a Ing. Juraj Gajdoš z občianskeho združenia sú známi svojimi aktivitami v množstve spoločností. Pán Tlučák pôsobil vo vyše 100 firmách, pán Gajdoš v temer 150-tich. Pán Hudoba má sídla svojich firiem aj v Kalifornii a nakoniec všetci podnikajú aj so zahraničnými partnermi a to v najrôznejších oblastiach.

SkryťVypnúť reklamu

Zo správy Krajského pamiatkového úradu BB:

 “… Na stretnutí vo februári s vlastníkom hál som sa dozvedela, že objekt je aktuálne vo vlastníctve občianskeho združenia zameraného na jeho záchranu. Na tomto stretnutí vlastník načrtol nový zámer využitia hál, ktorý by funkčne mohol byť v súlade s ochranou pamiatkových hodnôt kultúrnej pamiatky … “

Zrejme je to pokus zneužitia fondov určených združeniam, ktoré sa vytvárajú na občianskom princípe.    

Obavy a nádeje

Sú obavy, že podnikatelia s takýmto zameraním, ktorí navyše nechávali pamiatky roky chátrať nebudú mať záujem o rekonštrukciu neštandardných priestorov industriálnej kultúrnej pamiatky a nebudú mať záujem poskytnúť ich na stretávanie sa, kultúru a vzdelávanie tak, ako si to predstavovali ľudia, ktorí sa zapojili do participačných procesov o využití areálu.

SkryťVypnúť reklamu

Obavy sú opodstatnené aj preto, že sa v súvislosti s Medeným Hámrom začalo hovoriť o enviro záťaži. Použitie tohto výrazu pre areál s pamiatkovo chránenými objektami evokuje, že by MsÚ nemusel podporovať záchranu pamiatok v súčasnej podobe a najmä jej určenie širokej verejnosti. (Zmienku o enviro záťaži nájdete aj tu, alebo tu.)

Preto všetci nedočkavo čakajú, či sa podarí vtiahnuť vlastníkov do myšlienky nájsť širokú spoločnú dohodu, aby areál, ktorý stál pri rozvoji mesta ožil a pripomínal aj tie súčasné úspechy a hodnoty, za ktoré bojujeme práve teraz. Aby verejnosť, reprezentovaná nielen štátnym pamiatkovým úradom, ale aj mestským úradom mala svoj hlas pri rekonštrukcii a využívaní kultúrnych pamiatok. A taktiež, aby verejnosť a volení zástupcovia nemuseli stáť pred dilemou, či prehliadnuť zneužitie fondov, len aby sme si nepokazili radosť zo zachránených pamiatok.

Marta Medzihradská

Marta Medzihradská

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  11x

. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťBanská BystricaNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu