Eurofondové podvody ako v priamom prenose a predsa nevidené.

Písmo: A- | A+

Špania Dolina. Kedysi významná banícka usadlosť, dnes malebná dedinka dýchajúca históriou. Nepriťahuje len nadšencov romantiky a tradícií, ale aj súčasnú nekultúru a spoločenskú biedu.

Obec má okolo 200 obyvateľov, mnohí tu hľadajú ústranie a alternatívny životný štýl. Je častým cieľom Banskobystričanov, ktorí sem prichádzajú na prechádzky, organové koncerty, kultúrne i rôzne ľudové podujatia.

Stačí však malý tip, trochu času na overenie faktov a romantiku vystrieda bežná realita.

V roku 2013 Špania Dolina využila európske fondy a štátny príspevok na projekt Propagácia banskej histórie v regióne v sume približne 183 000€. Nadobudla si propagačné DVD za skoro 52 000€, turistického sprievodcu v náklade 5 000 ks a 100-stranovú knihu podobnú sprievodcovi s 3 000 výtlačkami, obe za 115 000€. Zorganizovala jeden workshop za skoro 13 000€ a webové stránky za vyše 3 500€.

Tri spoločnosti, ktoré sa podieľali na realizácii nedosiahli tak vysoké príjmy nikdy predtým a ani potom. Štvrtá spoločnosť, ktorá má sídlo v Španej Doline často poskytuje platené služby obci, ktorá bola v minulosti aj jej spoločníkom.

Neviem posúdiť situáciu z právneho hľadiska, ale to spoločenské v poriadku určite nie je. Zneužité európske fondy a jasné odkazy na blokovanie konkurencie. 

Keď úspech, tak úspech. V tom istom roku bola obec Špania Dolina druhá v súťaži Dedina roka. Šťastný starosta zaplatil pivo celej krčme a vyjadril nádej, že týmto ocenením sa zmení aj problémová skoro 4-kilometrová prístupová cesta do obce. Nuž, všetko je možné. Úspechy a veľké sľuby vedia oslepiť, ale aj umlčať strachom.

Faktúry obce: https://zverejnene.sk/spaniadolina?page=faktury&rok=all&zoradit=suma&order=DESC&limit=999999

Dedina roka 2013: https://www.noviny.sk/slovensko/118849-dedina-roka-2013-v-spanej-doline-platil-v-krcme-starosta

Propagačné video: https://www.youtube.com/watch?v=A3frGK-T7SU

 Kniha: http://www.spaniadolina.sk/cestovny-ruch/kniha-o-spanej-doline-a-okoli/

Skryť Zatvoriť reklamu