Všimol si to už Herakleitos v 6. stor. pred n. l. Jeho slová "Panta rhei", alebo "Nevstúpiš dva krát do tej istej rieky" vyjadrujú skutočnosť, že veci sa časom menia. Tak aj význam slova "demokracia" je iný dnes, ako pred dva a pol tisíckami rokov. Preto možno dnes, napríklad na internete, nájsť nepreberné množstvo definícií demokracie.
Ja považujem za výstižnú definíciu demokracie: "Demokracia je nespokojnosť na pokraji blahobytu". Je z USA, autora si už nepamätám. Ja tomu rozumiem tak. že so správou vecí verejných mám byť nespolojný, stále ju kontrolovať a o svoj blahobyt sa mám starať sám. Môžem s týmto súhlasiť, alebo sa sťažovať, ale skutočnosť je taká, že demokracia sa nebude prispôsobovať mne, ale ja demokracii. V opačnom prípade budem len sťažovateľ na okraji spoločnosti, alebo nadšený poberateľ Ficových sociálnych balíčkov.
Myslím si, že naši ponovembroví politici sú dobrým príkladom správneho pochopenia súčasnej demokracie. Popri službe verejnosti sa všetci postarali, v prvom rade, o svoj osobný prospech. Sú tam, však, aj politici, ktorí vstúpili do služby verejnosti už bohatí. Sú tri možnosti, buď tam vstúpili pre "honor", ako sváko Ragan na komunálnej úrovni, alebo pre ďalšie zbohatnutie, pretože bohatstvo nemá hranice, alebo pre trestnoprávnu imunitu, ktorú verejná funkcia poskytuje.