Novinári chcú byť nezávislí od ideológií, straníckych postojov, reklamy, majiteľov novín, čitateľov novín. Dokazujú svoju nezávislosť od všetkých vplyvov, okrem vplyvu čitateľov, ktorá je podľa mňa rozhodujúca.
Pekne to vyjadril ruský spisovateľ Roy Medvedev, ktorý napísal, okrem iného, aj niekoľko biografií o Stalinovi. Stalin sa v nich postupne menil z národného hrdinu na zločinca. Keď sa ho novinári pýtali na dôvod takého diametrálne odlišného hodnotenia, s odzbrojujúcou úprimnosťou im povedal, že si váži fakty, ale on chce byť úspešným spisovateľom, ktorého knihy sa čítajú a preto pred faktami musí uprednostniť to čo čitatelia chcú čítať. Dnešné spravodajstvo je ukážkovým príkladom snahy redaktorov, trafiť sa do vkusu čitateľov. Pre prípad, že by sa to nepodarilo, redaktor zaradí do spravodajstva aj názory odborníkov, analytikov, špecialistov, s úplne odlišným názorom, len aby si mohol čitateľ vybrať. Takéto spravodajstvo získa navyše punc objektívnosti a nestrannosti.
Čitateľ teda rozhoduje o úspešnosti novín, televízie i ostatných masovokomunikačných prostriedkov. Výsledky sú merateľné nákladom novín, sledovanosťou rozhlasu a televízie, návštevnosťou elektronických médií, ich čítanosťou, počtom kliknutí a ďalších kritérií. Informácie podľa želania čitateľov, sú ďalšou vymoženosťou, ktorú demokratické zriadenie svojim obyvateľom poskytne. Vzhľadom na meniaci sa vkus čitateľov, sú ich dôsledky nepredvídateľné.