Cesta do pekla...

Písmo: A- | A+

(Na tomto blogu chcem  prinášať moje postrehy, názory a myšlienky aj zo zákulisia komunálnej politiky. Som síce „nováčik“ v mestskom zastupiteľstve, v porovnaní s niektorými kolegami, ale hádam Vás mojimi príspevkami nebudem nudiť.)

Prvý blog začínam skraja. Skraja nášho mesta. Takto vyzerá „naše" privítanie pri jednom z frekventovaných vstupov do mesta. Je to vjazd do Partizánskeho od Prievidze cez sídlisko Šípok. Dosprejované "THC PEKLO" svieti na tabuľke už niekoľko rokov. Prečo THC práve pri vstupe na Šípok, o tom snáď niekedy nabudúce. Dnes k informácii PEKLO.

Ide o dôležitú informáciu. To uzná už po pár metroch každý vodič smerujúci do centra sídliska či priamo do centra mesta. Rozpadnutá vozovka plná trhlín, dier a asfaltových "pupákov", akú nenájdete nikde v Partizánskom. Prejsť po tejto vozovke rýchlosťou 50 km/h je takmer nemožné. Iba ak sedíte za volantom firemného auta a šéf-majiteľ vozidla Vás pred chvíľou riadne naštval... (viem, veľmi zlomyseľná predstava).

Rekonštrukcia cesty je síce niekde medzi riadkami mestských prísľubov stále prítomná, no zároveň podmienená predajom budovy obchodného strediska OV 3000 na sídlisku. Ako politický nováčik som sa už naučil, že platí len to, čo je na papieri, a hlavne čo schválilo mestské zastupiteľstvo - napríklad do rozpočtu mesta. A ono je to s tými rozpočtami tak: plánujú sa, schvaľujú, a niekedy aj menia.

Napríklad v rozpočte na rok 2012 bolo záväzne schválených 200tisíc € a na rok 2013 plánovaných ďalších 200 tisíc € na parkovacie plochy a infraštruktúru pre sídliska Šípok, Luhy(časť z rezervného fondu a časť z úveru). Kam sa podeli?

V roku 2012 sa z rozpočtovaných prostriedkov stihla vyčerpať len časť (realizoval sa napríklad odstavný pás pre parkovanie vozidiel na Malinovského ul.). Poviete si, veď logické: nestihli sa vyčerpať, boli určené pre sídlisko Šípok, presunú sa na ďalší rok. Lenže nie. Nevyčerpané prostriedky z roku 2012 sa nielenže nepresunuli do rozpočtu na rok 2013. Ešte aj ďalších 200 tisíc € - a tiež pôvodne plánovaných - z nového rozpočtu tiež úplne zmizlo! Jednoducho, v tohtoročnom rozpočte (2013) peniažky pre Šípok na parkoviská či rekonštrukciu cesty NIE SÚ.

Apropo, viete že...

... viete, že v roku 2013 bude mať mesto Partizánske príjem z podielových daní viac ako 5 miliónov €? Podiel za 6000 obyvateľov Šípku predstavuje takmer 1,2 milióna €. Ale v tohtoročnom rozpočte na parkoviská či rekonštrukciu cesty pre Šípok NIE JE ANI CENT.

Na ostatnom rokovaní Mestskej rady mi bolo na margo zmiznutých investícií na Šípok z úst jedného poslaneckého kolegu povedané: Tomáš, lepšie si to stráž!

Patrím k tým poslancom, ktorí svoj mandát vykonávajú so cťou a radosťou, zúčastňujem sa každého jedného rokovania, pokiaľ je to len trochu v mojich silách. Žiaľ, na rokovaní mestského zastupiteľstva 11.12.2012. (zápisnica z rokovania), keď sa definitívne schvaľoval rozpočet, som sa nemohol zúčastniť. Dôvod vyzerá banálne: jednoducho som mal silnú chrípku.

Nevidel som v tom extra vážny problém: investície pre obyvateľov sídliska Šípok (podľa jazykovedcov Šípčanov) boli už vlani prisľúbené a dávno vyrokované. S mojimi kolegami v poslaneckom klube sme v minulosti podporili rôzne investičné aktivity v meste hľadaním veľkých konsenzov. Teda som predpokladal, že aj naše vízie rozvoja sídliska Šípok - v tomto konkrétnom prípade aspoň vopred prisľúbené (!) a vyrokované (!) - tiež dostanú podporu naprieč poslaneckým zborom na čele s pánom primátorom.

Nestalo sa. Nováčikovská daň? Možno. (Skôr ale predpokladám, že jeden hlas by v tomto konkrétnom prípade pravdepodobne aj tak nezavážil, ak sa v zbore takto rozhodli narábať s takmer 6000 „hlasmi" obyvateľov Šípku a ich oprávnenými nárokmi.) Každopádne som si zobral k srdcu „odporúčanie" kolegu: IDEM SI TO STRÁŽIŤ!

Dnešným dňom s poslaneckým kolegom Ľubomírom Fikselom, ako aj s kolegyňami z výboru mestskej časti Šípok štartujeme PETÍCIU ZA OKAMŽITÉ RIEŠENIE neúnosnej situácie s parkovaním a rozbitou cestou na ulici Malinovského pri jednom z najdôležitejších vstupov do mesta.

Aktualizované 28.3.2013 14:00hod.: Po dnešnom rozhovore s pánom primátorom, v ktorom mi prisľúbil podporu a pomoc s presadením našich spoločných požiadaviek, sme sa rozhodli petíciu nespúšťať a odložiť ju až do aprílového stretnutia poslancov (pracovný workshop), na ktorom sa má rozhodnúť o najbližších investičných aktivitách v meste.