Baletka - textilná bábika

Vianoce sú nerozlučne spojené s darčekmi. V rodinách patchworkárok sa celkom prirodzene očakávajú darčeky patchworkové. Ani u nás tomu nebolo inak. Pre dievčatá je osvedčeným darčekom textilná bábika. Pre moju Martinku som vybrala vzor od Debry Gardiner (© Wottlebee Designs) nazvaný Po tanci. Držala som sa postupu uvedeného v návode, ale ladila som ju do obľúbených farieb neterky - smerom do pastelovo fialkových odtieňov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Bábiku bolo potrebné nahusto a rovnomerne vyplniť polyesterovým rúnom, čo pri jej baletných nôžkach a jemných rúčkach nebolo vôbec jednoduché. Pri plnení treba postupovať pomaly a trpezlivo, aby boli všetky tvary riadne napnuté a hladké – bez “celulitídy” – a aby bábika nepôsobila mľandravo.

Baletka - textilná hračka, dekorácia
Baletka - textilná hračka, dekorácia 

Tvárička je vyšitá kvalitnými bavlkami (mulinkami) z letitých rodinných zásob starých mám. O to je pre nás osobnejšia a vzácnejšia. Pri bábikách je to tak, že všetko môžete ušiť, ale niečo možno aj namaľovať. V tomto prípade napríklad vlasy. Sú vymaľované tmavohnedou akrylovou farbou a neskôr, po ich vyschnutí, ešte prelakované bezfarebným akrylovým lakom. Ten farbu chráni proti oteru a zároveň vlasom dodáva realistický lesk. Účes je ozdobený úzkou stužkou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Hlavička a účes
Hlavička a účes 

Ak budete maľovať podobný účes so “šestkami” na lícach, nezabudnite si zaobstarať jemný štetec s ostrým hrotom. Celý účes si môžete predkresliť miznúcou fixkou, čím si uľahčíte prácu a ušetríte zbytočné omyly, ktoré sa naprávajú len veľmi ťažko. Čas schnutia farieb, či lakov môžete veľmi jednoducho skrátiť elektrickým sušičom na vlasy, ľudovo fénom.

Baletné črievičky
Baletné črievičky 

Baletné črievičky sú tiež ručne maľované a prelakované. Bledofialová farba však na látke menej kryla ako tmavohnedá, preto boli potrebné dva nátery. Aj tu sa hodila miznúca fixka, najmä kvôli symetrii črievičiek. Stužky odporúčam bodovo zaistiť kvapôčkou sekundového lepidla, aby ich deti pri hraní neuvoľnili a nepostrácali.

SkryťVypnúť reklamu
Kytica
Kytica 


Baletka nesie v ruke kyticu, či skôr kvietok s dvoma lístkami. Kvietok je ušitý pomocou šablony yo-yo. Drobné perličky kvietok oživujú. Ruky prišité malými gombíkmi sú čiastočne pohyblivé a aj nôžky sú šité tak, že baletka si môže u jej malej majiteľky veselo zatancovať. Darček je určený skôr na hranie, ale rovnako dobre poslúži aj ako interiérová dekorácia.

Dagmar Méresová

Dagmar Méresová

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Učím patchwork šiť a vidieť po svojom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu