Kvety starého sveta

Po predkoch sme zdedili obdiv ku krásnym veciam a vecičkám našich prapredkov. Jedným z takýchto staručkých predmetov je aj drevená truhlica na obilie. Dlhé roky ležala zabudnutá na povale drevenice v Terchovej, zapadnutá vrstvou prachu a sadzí. Sadzí preto, lebo drevenice mali pôvodne dymovody vyvedené len pod strechu, aby vyúdili zásoby mäsa na zimu, ale aj drevený šindeľ a celý krov - drevo tak dostalo prirodzenú impregnačnú úpravu dymom z dreva. Možno aj preto sa truhlica zachovala, veď pochádza niekedy z roku 1827. Vtedy bola postavená aj staručká drevenica. Po odstránení nánosu sadzí z truhlice sa ukázalo, že jej povrch nie je hladký, ale bohato vyrezávaný nádhernými pôvodnými vzormi. Napokon posúďte sami:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)
Truhlica po vyčistení
Truhlica po vyčistení 

Truhlicu už samozrejme nepoužívame na uskladnenie obilia na povale. Teraz chráni pred hrabošmi a chrobačou iný obsah. Zniesli sme ju do spodnej izby a ukladáme do nej periny. Okrem toho pomáha vykúzliť čarovnú atmosféru čias, ktoré zaváňajú hustými horami plnými divej zvere, lúkami a poliami na strmých zrázoch, miestnymi ľuďmi žijúcimi svoje neľahké životy v takomto opustenom svete. Možno aj preto si vyzdobili veci okolo seba tak nádhernými symbolmi - premietnutými či už do dreva - nábytku, látok - krojov, alebo do večných piesní...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Večnú pieseň spieva aj naša truhlica. Pieseň rúk rezbárov a starého dreva, ktoré ešte aj dnes pri údere "zazvoní" ako mladé. Prináša nám okrem všadeprítomných červotočov a údenej vône aj obrazotvornosť a inšpiráciu. Veď prastaré vzory, ktorými je zdobená nestratili nič zo svojej krásy. Nepodľahli skaze zmeneného vkusu nových technických čias, ani vrtkavej povahe pani Módy. Navyše veľmi podobné vzory môžeme prekvapivo nájsť aj v krajinách, ktoré sú pre nás exotické a neraz zdanlivo vzdialené. Všetky tieto kraje spájajú spoločné obrazy slnka, vody, rastlín... ale i mystiky dávnych čias. Tieto obrazy zachytené v prírodnom materiáli krásne zrkadlia náš svet.

SkryťVypnúť reklamu
Detail zdobenia na bočnej strane truhlice
Detail zdobenia na bočnej strane truhlice 

Medzi prastaré symboly, ktoré sa v rôznych obmenách objavujú najmä na nosných trámoch dreveníc, ale i nábytku a bežných predmetoch, patrí napríklad Perúnov kvet či Perúnov kríž. Znalci symbolov ho označujú za ochranný symbol. Mal strážiť a chrániť pred ohňom, búrkou, bleskom, či vojnou - veď kto iný by mohol ochrániť pred vlastným živlom lepšie, ako sám Perún?

Perúnov kvet
Perúnov kvet 

Skúsili sme niektoré z týchto vyrezávaných vzorov prevziať, mierne ich s citom upraviť a použiť iným spôsobom. Z kriviek v dreve tak vznikli najprv virtuálne krivky v počítači (ako inak v dnešnej dobe) a napokon na látkach. Slúžia ako predkreslené vzory šikovným rukám, ktoré podľa nich poprešívajú svoje dielka, napríklad vankúše. Kvet či strom ukrytý na staručkej drevenej truhlici z povaly takto opäť zažiari, tentoraz vyquiltovaný na niekoho vankúši. Priznám sa, že nás ten pocit hreje...

Dagmar Méresová

Dagmar Méresová

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Učím patchwork šiť a vidieť po svojom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu