Mola nie je moľa!

Jedného decembrového popoludnia nás v obchode navštívila moja priateľka Diana. Vonku bolo sychravé počasie a hmlistý večer prenikal cez výklad dovnútra. Keď Diana otvorila svoju tašku, náhle akoby sa oteplilo. Obchod sa celý rozžiaril farbami a mne sa podchvíľou zdalo, že počujem spev exotických vtákov a šum mora… Čo vlastne Diana skrývala vo svojej taške?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Mola aplikácie, miniatúry
Mola aplikácie, miniatúry 

Prišla sa s nami podeliť o svoju veľkú radosť z dovolenkových úlovkov. Počas letných prázdnin navštívila svoju domovinu a z výletu si priniesla krásne molas aplikácie. Pre tých nazasvätených – sú to textilné bloky ušité obrátenou aplikáciou. Vrstvené aplikácie sú typické pre indiánov z kmeňa Kuna. Ich história siaha do hlbokej minulosti. Kedysi si ženy z kmeňa Kuna maľovali vzory na telo. V 18. storočí začali byť dostupné továrensky vyrábané látky a ženy začali prenášať tradičné vzory do textílií. Zhotovovali bloky a tými si ozdobovali a dodnes ozdobujú predný i zadný diel vrchného oblečenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Mola patchwork, miniatúry, ukážka skutočnej veľkosti
Mola patchwork, miniatúry, ukážka skutočnej veľkosti 


Obrázok ilustruje veľkosť štyroch majstrovsky ušitých miniatúr. Zaujímavosťou je aj spôsob šitia aplikácii, akoby “zozadu”. Jednotlivé farebné vrstvy je vidieť cez “vyrezané okná” vo vyššej vrstve – čiže napríklad cez výrez v čiernom podklade vidíte žltú atď. Na ďalších fotografiách nájdete aj väčšie mola aplikácie, približne stopu veľké.


Toto staré umenie sa prenáša z matky na dcéru. Vo vzoroch nájdeme veľmi často prírodné motívy – zvieratá žijúce v džungli, morské živočíchy, ale veľmi často aj vymyslené “obludy”. Aplikácie sú cenené podľa zložitosti vzoru, množstva vrstiev, jemnosti stehov a prestrihov, poprípade doplnenia výšivkou.

SkryťVypnúť reklamu
Mola aplikácie, ryba
Mola aplikácie, ryba 


Mola aplikácie, motýľ a kvety
Mola aplikácie, motýľ a kvety 
Mola aplikácie, raci na dne
Mola aplikácie, raci na dne 

Zopár ukážok z nádherných a veľmi precíznych prác indiánov. Všetko sú to autentické vzory dýchajúce dávnymi vekmi prírodných národov predkolumbovskej Južnej Ameriky. Ich cena nie je privysoká, no napriek tomu sa veľmi ťažko kupujú – nie je jednoduché si vybrať z takmer nekonečného množstva rozmanitých vzorov a farebných variácii.


Podkladovou farbou je väčšinou čierna, resp. tmavomodrá, ktoré kontrastujú s ostanými použitými farbami a dávajú im vyniknúť. Ďalšími tradične používanými farbami sú červená, oranžová, žltá a zelená farba. Aby boli molas atraktívnejšie pre turistov, pridávajú modrú, ružovú a tyrkysovú.

SkryťVypnúť reklamu
Mola aplikácie, papagáj
Mola aplikácie, papagáj 

Diana plánuje nové “poklady” zapracovať do svojich quiltov. Dúfajme, že sa s nami opäť podelí o radosť!

Dagmar Méresová

Dagmar Méresová

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Učím patchwork šiť a vidieť po svojom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu