
Inšpirovala som sa starším článkom
v Cosmopolitane a prelúskala som sa slovenským Zákonníkom práce, aby som zistila, ako je to u nás.
Takže základom je asi rada: čítajte, čítajte a ešte raz čítajte. Nepodpisujte zmluvu narýchlo len preto, že šéf nervózne pozerá na hodinky a chce ísť na obed.
Jedno vyhotovenie pracovnej zmluvy je vám zamestnávateľ povinný poskytnúť. V zmluve musíte nájsť druh práce, na ktorú vás zamestnávateľ prijal, deň nástupu do práce, miesto výkonu a mzdové podmienky (ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve). Ďalej tam majú byť pracovné podmienky, pracovný čas, výmer dovolenky, dĺžka výpovednej lehoty. Pokiaľ je listina v rozpore so zákonom je neplatná.
Skontrolujte si nadčasy
Prácou nadčas môžete stráviť maximálne 8 hodín v týždni (neplatí pre dopravu, energetiku, pošty, telekomunikácie a na naliehavé práce spojené so zásobovaním a službami pre obyvateľov, opravárenské a sezónne práce). Nariadených môžete mať najviac 150 hodín nadčasov ročne. Do toho sa nezahŕňa práca za náhradné voľno a mimoriadne stavy ohrozujúce život a zdravie.
Vaše práva
Vaša skúšobná doba môže byť najviac tri mesiace. Za týždeň by ste mali odrobiť najviac 40hodín. Nezabudnite, že máte nárok na dovolenku. aj u nás sú to najmenej 4 týždne. Nárok na dovolenku vám vzniká po odpracovaní 60 dní. ani u nás nie je dovolené zmluvy reťaziť a tak zamestnanca podrobovať znova a znova neistote plynúcej zo skúšobnej doby. A tým aj prepustením bez udania dôvodu a odstupného, na ktoré by ste inak mali nárok. Protestujte proti reťazeniu zmlúv.
Veľmi často zamestnávateľ porušuje vaše práva aj zákon tým, že vám neumožní prestávku. Na tú mate nárok najneskôr po 4 hodinách práce a patrí vám 30 minút. A to aj pokiaľ pracujete v prevádzkach, na ktorých sa nesmie prerušiť práca. Zamestnávateľ je povinný aj bez prerušenia činnosti zabezpečiť vám primeraný čas na odpočinok a jedenie.
Za prácu vo sviatok vám ako zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50% vášho priemerného zárobku. za nočnú prácu vám patrí zvýhodnenie najmenej 20% z minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň vami vykonávanej práce.
A čo "bokovky"?
Tak ako hocikde inde v EU, ani u nás nemáte možnosť bez vedomia šéfa privyrábať si v rovnakom odbore. A už vôbec by váš šéf neprekusol, ak by ste sa rozhodli liezť mu do biznisu ako súkromný podnikateľ. Pokiaľ si chcete privyrábať bokom, upozornite na to šéfa ešte pred podpisom zmluvy a dohodnite sa na pravidlách. Tiež si dajte pozor, či vám zamestnávateľ do zmluvy neschoval zázračnú formulku o tom, že po ukončení pracovného pomeru u neho, už nebudete môcť pracovať s jeho klientami alebo u nich. Pričom jeho klientelou je celé mesto a podobne.
Pokojne žiadajte viac
K pracovnej zmluve môžete spísať dodatky s vašimi požiadavkami. Ak chcete popri práci študovať, môže v zmluve stáť, že vám v tom zamestnávateľ nebude brániť. Ak chcete firemné auto, stravenky... požiadajte o to. Je len na zamestnávateľovi a vás, či sa dohodnete.
Ako náhle sa vám zdá niečo podozrivé alebo nejasné, obráťte sa na právnika. P>