Bratislava by sa mala stať mestom krátkych vzdialeností

Cieľom plánu Bratislava 2030 by malo byť mesto odolné nielen voči klimatickým zmenám, ale aj ekonomicky a sociálne.

Bratislava by sa mala stať mestom krátkych vzdialeností
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V rámci príprav programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja Bratislava 2030 sme sa zaoberali aj témou územného rozvoja, budovania koncepčného a kvalitného mesta, čo ho tvorí a akými prostriedkami ho vieme dosiahnuť. Zhodli sme sa, že chceme budovať rozumne rastúce mesto na princípoch kompaktného, polycentrického, funkčne zmiešaného mesta s kvalitnými verejnými priestormi, fungujúcou dopravou a dostatkom zelene tak, aby bolo pripravené na zmenu klímy.

Obrázok blogu
(zdroj: Marek Velček)

Kompaktnosť mesta nie je len o celistvosti priestorového usporiadania, ale, spolu s vhodne funkčne zmiešaným územím, aj o kvalite života jeho obyvateľov spočívajúcej v pešej dostupnosti prepojenej sústavy verejných priestorov, základnej občianskej vybavenosti či plôch na šport, relax a trávenie voľného času. Na to, aby sme dosiahli dostatočnú ponuku týchto priestorov, optimálne v štvrťhodinovej pešej dostupnosti, potrebujeme však zároveň dosiahnuť aj primeraný počet návštevníkov či zákazníkov zariadení vybavenosti. V tejto súvislosti je dobré si uvedomiť, že Bratislava ako celok je riedko zastavaná a v tomto smere veľmi zaostávame napríklad za neďalekou Viedňou, opakovane vyhodnocovanou medzi najkvalitnejšími mestami na život.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dostupné mesto by sa malo zároveň rozvíjať polycentricky, s dôrazom na charakter a identitu konkrétnych lokalít. Samozrejme, mesto má jedno historické centrum, kam sa ľudia vracajú a trávia voľný čas, ale štvrťových centier, v ktorých sa sústreďuje vybavenosť pre obyvateľov, by malo byť po území aglomerácie rozptýlených viac. Takto kompaktne a polycentricky budované mesto má potom dosah na kvalitu životného prostredia, ale tiež na ekonomickú a sociálnu udržateľnosť.

Návrh polyfunkčnej zóny Janíkov dvor, ktorá má vytvoriť lokálne centrum na južnom konci Petržalky.
Návrh polyfunkčnej zóny Janíkov dvor, ktorá má vytvoriť lokálne centrum na južnom konci Petržalky. (zdroj: ateliér B.K.P.Š.)

Hlavným nástrojom na riadenie rozvoja mesta je jeho územný plán. Aktuálne sa pripravujeme na vypracovanie nového územného plánu, ktorý by mal byť viac ponukový, ako reštriktívny, viac o zásadách, než o prísnej regulácii, s dôrazom na priestorové usporiadanie. Okrem klasických nástrojov regulácie intenzity využitia, tým myslím najmä štruktúru zástavby, hierarchiu a usporiadanie verejných priestorov s definovaním plošných nárokov pre chodcov, cyklistov, stromové aleje, ako aj verejné pobytové plochy a aktívny parter priľahlých budov.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: Marek Velček)

Funkčná regulácia je v súčasnosti veľkou témou aplikačnej praxe. Mnohokrát je vnímaná iba ako pozostatok centrálneho plánovania a štátneho investora, vlastníka i staviteľa. Zároveň vinou jej vyššej rigidnosti je často neaktuálna. Viem si predstaviť redukciu dnešného košatého repertoáru funkčných plôch a limitovania ich využitia. Nazdávam sa, že dominantný podiel vnútorného mesta by nemusel byť vyskladaný z funkčných plôch, ale mohlo by ho tvoriť súvislejšie zmiešané obytné územie bez prísnych nárokov na mix podielu funkcií, z ktorého by boli vyčlenené areály nekomerčnej vybavenosti, ako aj intaktné plochy zelene. Umožnili by sme tým voľnejšiu skladbu funkcií, ponechanú viac na aktuálne potreby mesta, pôsobenie trhových síl a samoregulačné mechanizmy. Samozrejme, predpokladá to rovnovážnejší stav trhu a vyspelejších obyvateľov, či klientov, kladúcich náročné kritériá nielen na veľkosť či dispozíciu svojho bytu, ale aj na kvalitu lokality, dostupnosť verejnej dopravy, vybavenosti či parku.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa charakteru zástavby, jej polohy v organizme mesta a spôsobu funkčného využitia, by sme okrem doterajších rozvojových a stabilizovaných území mali vyčleniť aj transformačné plochy, najmä dnešných brownfieldov, teda území po bývalých fabrikách, skladových areáloch, dopravných plochách a podobne, s reguláciou umožňujúcou ich prestavbu v súlade s charakterom okolitej zástavby. Vo Viedni či v Prahe tvoria brownfieldy, napríklad po zrušených zoraďovacich koľajiskách, najväčšie priestorové rezervy výstavby vo vnútornom meste a aj my by sme mali hľadať nástroje, ktoré budú impulzom pre takúto reanimáciu dnes mŕtvych území aj u nás.

SkryťVypnúť reklamu

Last but not least, mal by to byť metropolitný plán. Nielen názvom, ale aj záberom – mal by byť územným plánom obce na území hlavného mesta a koordinačným nástrojom rozvoja metropolitného regiónu, aby dokázal regulovať priestorovú expanziu mesta a zamedziť jeho rozrastaniu do krajiny. Cieľom by mala byť aglomerácia, odolná nielen voči klimatickým zmenám, ale aj ekonomicky a sociálne. Hoci na takýto nástroj treba širokú zhodu hierarchicky naprieč samosprávou, a preto zatiaľ nie je na programe dňa, takýto pohľad na sústavu územných plánov, a ich vzájomnú previazanosť, nás v budúcnosti isto čaká. Rozvoj mestských regiónov sa nedeje v administratívnych hraniciach miest, ale v prirodzených spádových oblastiach a územné plánovanie sa tomuto vývoju bude musieť skôr či neskôr prispôsobiť.

Obrázok blogu
(zdroj: Marek Velček)

Autor komentára je Ing. arch. Juraj Šujan, poradca primátora pre rozvoj mesta a územné plánovanie, ktorý viedol pracovnú skupinu pre územný rozvoj v strategickom dokumente Bratislava 2030.

Strategický plán Bratislava 2030 bol 23. júna 2022 schválený na mestskom zastupiteľstve a je dostupný na webe www.bratislava2030.sk 

Metropolitný inštitút Bratislavy

Metropolitný inštitút Bratislavy

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) je koncepčným inštitútom v oblasti architektúry, územného plánovania, participácie a strategického plánovania. Tvorí ho tím odborníkov a odborníčok v oblasti architektúry, urbanizmu a rozvoja mesta, ktorý plánuje rast a rozvoj tak, aby stúpala kvalita života aj kvalita verejného priestoru. Cieľom MIB je v mestských projektoch a plánoch podporovať kvalitnú architektúru a funkčné riešenia odzrkadľujúce potreby obyvateľov Bratislavy, aj vzhľadom na spoločenské a klimatické zmeny. MIB je príspevkovou organizáciou hlavného mesta. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,067 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 16x
  • Prečítané: 729x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 112x
  • Prečítané: 2 594x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 355x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 981x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 206x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 105x
  • Prečítané: 2 087x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Kaľavský zachraňoval na súde advokáta takáčovcov Ribára. Hovoril najmä o Čurillovi
Je dielom komunistického experimentu. Už aj Slováci zistia, čím BYD drví Teslu
Prečo sa na Slavíne nebratríčkovať s ruským veľvyslancom Bratčikovom (komentár šéfredaktorky)
Ivermektín po covide propagujú ako liek na rakovinu. Čo na to hovorí veda?
reklama
SkryťZatvoriť reklamu