Čo to musí byť za knihu, že sa jej priaznivec rozhodne založiť si vlastné vydavateľstvo, len aby ju mohol preložiť? Spýtala som sa v duchu, keď som pred rokmi prečítala prvú knihu od ukrajinskej autorkyAnastasie Novych Sensei ze Šambaly. Na internete som si vyhľadala vydavateľstvo, ktoré všetko vsadilo na jednu autorku. A urobilo dobre.
Knižku som objavila vv krajskej knižnici. Názov ma síce neupútal, pretože som rozumela len predložke, no napriek tomu som si ju požičala. Doma som sa začítala do príbehu, ktorý sa síce tvári ako fikcia, ale určite ňou nie je. Podkladom pre vznik knihy sa stali denníkové zápisky jednej maturantky, ktorá ochorela. To tu už bolo, poviete si a ja vám nebudem oponovať. Nejeden cezhraničný románik je o zázračnom vyliečení smrteľne chorého dieťaťa. Ochorenie mu zmení život, nájde svoj sever a blá blá blá. Ale kniha o stretnutí Anastasie s neobvyklým duchovným učiteľom, Senseiom, vás donúti pozerať sa na veci inak. Rozpráva o duchovných princípoch v deväťdesiatych rokoch, kedy ešte nebola tak veľmi v móde ezoterika. Žiadne Tajomstvo, ani Nekonečný prameň podvedomia. Vtedy fičali predovšetkým bojové filmy, pri ktorých som netušila, čo robia z končatinami, keďže sama som nikdy nedokázala ani obyčajný kotúľ vpred. Anastasia sa v knihe nehrá na dievča, ktoré treba ľutovať, ani si nevyberá ligotavú blúzku do truhly. Nechce, aby o tom okolie vedelo a tým mi bola sympatická. Keď sa dozvie, že jej ostáva ani nie rok života, začne hľadať. Vari tu nie sme iba preto, aby sme pár rokov otravovali vzduch spoluobčanom a keď príde nás čas, vrátime sa do zeme? Maturantka hľadá učiteľa, pevne presvedčená o tom, že bojové umenia jej môžu odhaliť súvislosti. V neveľkej telocvični, v zašitej časti mestečka objaví sympatického učiteľa, ktorý učí mlaď nielen bojovým umeniam. To, že sa Anastasia vylieči, v príbehu vôbec nie je dôležité. Dôležité je posolstvo, ktoré zanechala. Svoje knihy nepotrebuje propagovať, šíria sa z ruky do ruky a zanechávajú taký silný dojem, že ich určite nenecháte len tak bezradne ležať v poličkách.. Aby podporila myšlienku dobra, dovolila, aby knihy boli voľne stiahnuteľné a tak aby sa stali prístupné každému. Na knihách nepotrebuje zarábať.
Poznatky, ktoré získala zhrnula do štvordielnej série Sensei zo Šambaly, ktorá nás donúti zamyslieť sa nad tým, či niekedy nie je pre nás lepšie vypnúť večerné správy popretkávané reklamy a miesto toho sa venovať svojej Duši. Veď ona z nás robí Človeka.