Filmová akcia dňa

Moje odporúčanie na unikátnu filmovú akciu na piatkový večer

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Včera som náhodou (a našťastie) našiel na dverách vo vestibule našej školy podlhovastý žltý plagát. Už z diaľky vizážou a celkovým poňatím grafiky a štýlu pripomínal letáky a rôzne propagačné materiály alternatívneho nultého priestoru A4 na SNP. Aj preto, že mi je tento priestor sympatický a tiež preto, že skôr v ten istý deň som podpísal petíciu proti zrušeniu tohto priestoru (po zrušení STOKY chcú zničiť aj A4 a keď sa náhodou pustia aj do Štúdia 12, tak si asi budem myslieť, že má niekto so zjavne totalitárnymi sklonmi záujem programovo vyhladiť slovenskú/bratislavskú undergroundovú scénu) som sa pri žltom plagáte pristavil. A dobre som urobil. Pretože ten plagát ma upozornil na pozoruhodnú a unikátnu filmovú akciu, na ktorej určite nebudem chýbať.  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Prahe sa už štvrtý rok koná veľmi populárny a vysokej účasti sa tešiaci "Festival otrlého diváka". Názov je vskutku výstižný. Festival je zameraný na to „najhoršie“ z celej histórie a žánrového spektra celosvetovej kinematografie. Nízkorozpočtové sci-fi, filmy na hranici umeleckého porna a nechutného hororu, amatérske počiny či rôzne "skvosty", ktoré točil niekto, kto zjavne do vienka dostal zrejme všetko (hyperaktivitou počínajúc a motorovou pílou končiac) okrem talentu. Skrátka filmy, ktoré do konca a bez trvalých následkov (psychických, no možno aj fyzických) dokáže dopozerať len naozaj „otrlý“ divák.

SkryťVypnúť reklamu

No a v A4 sa dva piatky po sebe – dnes 11.4. a o týždeň 18.4. – rozhodli priniesť aj na Slovensko aspoň to „najlepšie“ (či skôr najhoršie) z tohtoročného pražského festivalu v Ozvenách festivalu otrlého diváka.  

Na dnešný večer sú pripravené 2 skutočné skvosty. Ten prvý je od pravého klasika a nekorunovaného kráľa zlých filmárov Eda Wooda. Jeho film Glen or Glenda rozpráva o autorovej (Ed Wood podľa svojho veľkého vzoru Orsona Wellsa film sám napísal, režíroval a hral titulnú úlohu) obsesii/úchylke (Ed Wood bol transvestita) a je to naozaj zlé. Také zlé (ako sa hovorí) až je to dobré, pretože to naozaj človeka pobaví. O 18:30 v A4 (vstupné 50, pre študentov zľava 20%, info o filme http://www.csfd.cz/film/14416-glen-or-glenda/ alebo http://www.imdb.com/title/tt0045826/)  

SkryťVypnúť reklamu

Druhým filmom je sci-fi Starcrash (http://www.csfd.cz/film/20740-starcrash-scontri-stellari-oltre-la-terza-dimensione/ a http://www.imdb.com/title/tt0079946/) jedna z prvých filmových rolí Davida Hasselhoffa. To asi hovorí za všetko. Na toto premietanie je dokonca aj vstup voľný. Obidve filmové premietania sú obohatené možnosťou simultánneho slovenského dabingu, ktorý však (asi) bude tiež netradičný a slúžiaci účelom všeobecnej zábavy, pretože viac ako vážny a vierohodný dabing to bude skôr také „hlasové performance“ v podaní troch improvizátorov, takže o zábavu bude určite postarané.  

Budúci piatok vyzerá tiež veľmi zaujímavo. Najprv Black Sheep (ten som nedávno videl – je to naozaj vynikajúce! Odporúčam vidieť!) Novozélandský horor o zmutovaných vraždiacich ovciach a ovcodlakoch – skrátka niečo, čo treba vidieť na vlastné oči (aj keď si zaradením na tento festival nie som istý, pretože sa mi zdá, že tvorcovia tohto filmu svoje dielo točili s vedomím parodizácie podobných ultrabéčkových žánrov, otázka, do akej miery to je zámerne vtipné a uletené a do akej miery to je brané zo strany autorov vážne je na zvážení divákov). Black Sheep (http://www.csfd.cz/film/223260-black-sheep/ a http://www.imdb.com/title/tt0779982/) v A4 18.4. o 18:30 (vstupné 50 korún slovenských) a po tomto filme (vstup voľný) o 20:10 mexický horor El Santo bojuje proti príšerám z roku 1969 – to je myslím výstižné a hovorí za seba. Okrem „Čiernych oviec“, ktoré budú pustené s českými titulkami, je aj mexický El Santo obohatený o „umelecký dabing“ do slúchadiel v podaní trojice performerov a improvizátorov: tomu ver, struna a božena.  

SkryťVypnúť reklamu

To som sa dočítal z toho žltého plagátu a mal som potrebu sa o tom podeliť a podať informáciu ďalej. Podrobné informácie (okrem plagátu) nájdete aj na internetovej stránke A4 (http://www.a4.sk/).

Ja osobne sa na tento závan filmového braku teším a určite sa oba piatkové večery stane A4 mojou „obývačkou“.

Michal Baláž

Michal Baláž

Bloger 
  • Počet článkov:  62
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Člověk udělán je ze tří kusůze tří kusůze tří kusů.Heu-la-ladrjum-drjum-tu-tu!Ze tří kusů člověk stvořen je.Brada, oko a těch patnáct rukoupatnáct rukoupatnáct rukou.Heu-la-ladrjum-drjum-tu-tu!Patnáct kusů rukou z žebra je(Daniil Charms)Mám rád jazz a psy, filmy a knihy, ľudí a počasie. Zoznam autorových rubrík:  Deň ako každý iný . . .BásničkyRebríčkyTaká malá mystifikáciaFilmové odporúčania Michala BaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu