Archeologické novinky

Najnovšie vykopávky v okolí anglického Stonehange potvrdili, že záhadná kamenná stavba v minulosti slúžila ako mraznička.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Archeológ Sir Phillip Arbo so svojou pracovnou skupinou našiel bohaté nálezisko pomerne zachovalých zvyškov rozličného ovocia, zeleniny a niečoho, čo Arbo opísal ako „sladkokyslá variácia na granadír.“  

V populárnej britskej zábavnej televíznej show „Archeology Now!“ sa medzi Arbom a jeho kolegom a zároveň najväčším sokom Johnom Newsvittom strhla vášnivá hádka, pri ktorej Newsvitt Arbovi vyčítal, že nepoužíva exaktnú terminológiu. Podľa neho je označenie „granadír“ nedôstojné, správne sa povie „granatiersky pochod“. Navyše rozbor vzorky, ktorú sa mu podarilo získať, ukázal, že sa dokonca ani nejednalo o „granatiersky pochod“, ako tvrdil Arbo, ale o celkom obyčajnú šunkovú omeletu, ktorá bola v čase vzniku Stonehange veľmi populárna a domáce obyvateľstvo ju ľudovo volalo „plut“.  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ešte vášnivejšie však bolo vystúpenie japonského archeológa Yasiko Šime, ktorý obvinil anglických archeológov zo zahmlievania pravdy a zdôraznil, že niekoľkoročný výskum, ktorý vedie v laboratóriu na japonskej replike Stonehange potvrdil, že kamenný monument nebol používaný ako mraznička, ale ako dekorácia fádnej anglickej krajiny.  

Dlho na seba nechal čakať uznávaný švédsky archeológ a odborník na problematiku Stonehange Rudolf Oye Elflund. No napokon publikoval svoje prehlásenie. Jeho názor však obec archeológov neprekvapil. Elflund nezmenil svoje stanovisko a trvá na závere, ku ktorému dospel už pred pätnástimi rokmi pri vykopávkach neďaleko Cannes. Stonehange neexistuje. Citujem: „Stonehange nikdy neexistoval, naďalej neexistuje a dúfam, že nikdy existovať nebude!“  

SkryťVypnúť reklamu

Sir Phillip Arbo však vo vykopávkach pokračoval aj napriek rôznym, no zväčša jeho teórii neprajúcim stanoviskám a názorom kolegov a pri pozoruhodnom skúmaní v noci 28. januára tohto roku zistil, že v okolí Stonehange sa udržuje sneh. Newsvitt, ktorý sa na miesto dostavil o dva týždne neskôr, pretože bol na konferencii v Los Angeles, však v okolí Stonehange našiel už len zbytky snehu a poloroztopeného snehuliaka, ktorého tam Arbo na dôkaz svojej teórie postavil a pomenoval ho Jonathan Arbo. Arbo s Newsvittom sa opäť vrhli do prudkej polemiky. Newsvitt tvrdil, že pochybuje o tom, že Stonehange bol používaný ako akékoľvek mraziace zariadenie, že dokonca vážne pochybuje o tom, či vôbec Stonehange bol na niečo používaný, no napokon uznal, na veľké Arbovo naliehanie a presviedčanie, že v dôsledku vysokého veku Stonehange môže byť pokazený.  

SkryťVypnúť reklamu

Španielsky vinár, populárny rozhlasový zabávač a príležitostný archeológ Alfonso Currazó vo svojom piatkovom zábavnom programe „Oi, mamá!“ vyslovil teóriu, že Stonehange bol najpravdepodobnejšie používaný ako ihrisko prehistorickej rituálnej hry veľmi podobnej dnešnej hre na schovávačku. Currazó dokonca podrobne opísal pravidlá hry a povedal, že je ochotný si ju s Arbom a Newsvittom zahrať.  

Arbo s Newsvittom doposiaľ neodpovedali. Jediný človek z archeologickej obce, ktorý totiž berie Curraza vážne, je Ute White, americký archeológ známy tým, že pri údržbe svojho súkromného golfového ihriska v Colorade jeho pes Orange náhodou vyhrabal zlatý náramok, patriaci zrejme kráľovne Kleopatre.

SkryťVypnúť reklamu

PS: Článok je dielom fikcie, všetky udalosti a mená v ňom sú vymyslené a akákoľvek podobnosť s reálnymi udalosťami a skutočnými osobami živými či mŕtvymi je čisto náhodná.  

Michal Baláž

Michal Baláž

Bloger 
  • Počet článkov:  62
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Člověk udělán je ze tří kusůze tří kusůze tří kusů.Heu-la-ladrjum-drjum-tu-tu!Ze tří kusů člověk stvořen je.Brada, oko a těch patnáct rukoupatnáct rukoupatnáct rukou.Heu-la-ladrjum-drjum-tu-tu!Patnáct kusů rukou z žebra je(Daniil Charms)Mám rád jazz a psy, filmy a knihy, ľudí a počasie. Zoznam autorových rubrík:  Deň ako každý iný . . .BásničkyRebríčkyTaká malá mystifikáciaFilmové odporúčania Michala BaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu