V posledných dňoch sa okolo podpory Petra Pellegriniho odohralo zopár neočakávaných udalostí. Podporu mu mali vyjadriť Forró aj Harabin, ale v oboch prípadoch sa to nestretlo s pozitívnou spätnou väzbou práve z ich vlastného tábora.
Forró sa priklonil na Pellegriniho stranu, podľa vlastného tvrdenia, nie ako predseda Aliancie, ale ako neúspešný prezidentský kandidát. Napriek tomu sa jeho správanie nestretlo s pochopením vedenia strany. V prípade Harabina to bolo naopak. Jureňová partizánčina sa nestretla s pochopením zo strany neúspešného kandidáta Harabina.
Toto rozpačité správanie je neštandardné a do istej miery aj podozrivé. Môže mať preto dopad aj na celkový výsledok volieb. Netreba však preceňovať tieto udalosti. Dvojkolovosť hlasovania zvyšuje šancu, že značná časť voličov je už rozhodnutá.
Korčokovi sa darí mobilizovať na sociálnych sieťach aj vo fyzickom svete. V krajských a okresných mestách organizuje staré dobré mítingy. My pamätníci by sme ocenili aj teplé pivo a studené párky, ale aj tak je to dobré. Na druhej strane Pellegrini, ako sociálny demokrat, to zobral na stretnutie súkromným lietadlom. Nie že by to nebolo vo svete štandardom, ale možno by bolo pre neho lepšie, keby si uvedomoval kontext.
Čo môže zamiešať karty v druhom kole, je bandwagon effect, alebo u nás niekedy známy aj ako efekt snehovej gule. Jav, ktorý pomohol Čaputovej alebo Matovičovi. Tu to síce vidíme v podstatne menšej, ale nie zanedbateľnej miere. Víťazstvo Korčoka v prvom kole prekvapilo viacerých. Kandidát, o ktorom sa vedelo, že pôjde do druhého kola, nikdy nebol favoritom.
Inak sa výsledky prvého kola samozrejme pozerajá Fico, podľa ktorého ide všetko podľa plánu. Tu by bolo dobré sa opýtať, či od začiatku bolo Pellegriniho víťazstvo súčasťou jeho plánu, alebo je to niečo úplne iné. Lebo povedzme si otvorene, výsledkom vládnutia R. Fica býval okrem iného aj rozklad strán koaličných partnerov. A nie je dôvod, prečo by tomu malo byť teraz inak. Pellegriniho porážka by k rozloženiu Hlasu mohla pomôcť… Všetko podľa plánu.
Stávkové kancelárie to začínajú vidieť tak, že sa začínajú prikláňať na stranu Korčoka. Ich kurzy nie sú práve nóbl metrikou, ale obchádzajú moratórium, takže sa na ne dá pozrieť aj menej ako 48 hodín pred voľbami. čo je ale podstatné, ide v nich o peniaze. Takže stávkarom na rozdiel od prieskumných agentúr sa oveľa viac oplatí mať pravdu.
Po prvom kole volieb sa stretlo viacero faktorov, ktoré nahrávajú Korčokovmu víťazstvu. Naopak, Pellegrini vyzerá, že sa borí s problémami a nevie sa z nich dostať. Každé malé zaváhanie a chyba môžu byť osudné. Korčok to má po prvom kole rozohrané lepšie, ale určite ešte nemá vyhrané.