Ekokapsula (sebstačný mikrodom)

V tomto blogu sa budem venovať analýze ekokapsuly - miniatúrneho domčeku ktorého základným znakom je sebestačnosť (vody, elektrickej energie). Informácie k ekokapsule môžete nájsť oficiálnej stránke https://www.ecocapsule.sk/

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ako som už spomenul , ekokapsula je miniatúrny domček s futuristickým štýlom, ktorého prednosťou je energetická sebestačnosť. Na domčeku sú naištalováné solárne články a veterná turbína na generovanie elektrickej energie. Voda je riešená zberaním dažďovej vody a následne jej filtráciou. Kúrenie je buď podlahové alebo je sprostredkované rekuperačnou jednotkou. Okrem toho, domček je smart, to znamená, že je možnosť kontrolovať jednotlivé parametre prostredníctvom aplikácie v smartphone. Internet môže byť riešený prostredníctvom dát. Celý domček nakoniec nemusí byť sebestačný, a môže sa pripojiť k inžinierskym sieťam.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Obrázok Ekokapsuly. Zdroj: https://www.ecocapsule.sk/#features

Analýza jednotlivých komponentov

Rozmery domčeka

Podľa stavebného zákona, je potreba stavebného povolenia pre domček, ktorý má nad 25 m2 prípadne je vyšší než 5 m (neviem presne a teraz sa mi to nechce hľadať). Rozloha domčeka je 8.2 m2, vnútorná rozloha 6,3 m2. Čo považujem nie za mini ale za mikro. Je to naozaj malé a závisí od človeka, či v tom dokáže žiť, alebo to využívať ako chatu.

Fakty:

Dĺžka : 4,67 m.

Šírka: 2.2 m.

Výška: 2,5 m

Výška s veternou turbínou : 4.10 m (neviem ako sa tu vzťahuje stavebný zákon)

Váha: 1350 kg - 2000 kg (s návesom a naplneným zásobníkom vody)

SkryťVypnúť reklamu

Kapacita : 1 - 2 osoby

Domček sa dá zapojiť do inžinierských sieti ( IS ), a teda je otázne, či je vtedy potrebné stavebné povolenie. No čítal som o tiny house (ďaľší možné riešenie bývania), kedy majitelia si dali zaviesť IS do tiny house. Boli s tým problémy a nakoniec prehrali súdy. Takže v tom fakt neviem.

Nábytok

Zahŕňa posteľ 2 m x 1,45, skrinky, regály, stôl. To je podľa mňa málo podstatné, vždy si viem predsa zariadiť tak, ako sa dá, a ako sa mi to páči.

Použitý materiál

Sklenené vlákna prekryté hliníkovým rámom. V takýhto mini domčekoch je problémom vysoká vlhkosť a tvorbá plesní. Proste v lete ako v skleníku. V prípade ekokapsuly, myslím Že to majú poriešené rekuperačnou jednotkou. Je potrebné aby domček dýchal, vetrať.

SkryťVypnúť reklamu

Elektrika.

Zo stránky som vyčítal, že inštalovaný výkon je 750 W (veterná turbína) a 880 W (solárné panely). Myslím si, že návrhari si dali veľmi záležať na výkone pre fungovanie domčeka v prírodných podmienkach Slovenska. Približná denná spotreba elektrickej energie je 3000 Wh (i menej) pre rodinný dom. Počas leta si viem predstaviť, že domček by bežal úplne v pohode iba zo solárnych panelov. Ak zoberieme odhaom, že od 9:00 do 15:00 slnko svieti na maximum, tak celková získaná elektrická energia je 5280 Wh. Počas zamračených dní a najmä v zime výkon klesá na 10 % ~ 5 %, čo je priblizne 88 W až 44 W. Ak v zime slnko svieti približne 6 hodín, ledva dostaneme nejakých 264 Wh. čo je veľmi málo. Samozrejme, ešte by trebalo starať sa o panel a v zime odhňovať sneh z panelu. V neposlednom rade, na Slovensku spadne ročne približne 1000 - 1200 kWh slnečnej energie na 1 m2. Z toho v závislosti od solárneho panelu vieme využiť cca 20 %. Neviem presne aké solárne panely použili výrobcovia, ale vyzerá to že na ploche 2 - 3 m2 je 880 W. A ešte su rôzne orientované, keďže strecha domčeka nie je rovná. 

SkryťVypnúť reklamu

Veterná turbína môže nahradiť nedostatok el. energie v zime. Som o tom presvedčený i keď robiť kalkulácie je veľmi obtiažne. Rýchlosť vetra závisi od polohy domčeka. V priemere na SR je rýchlosť vetra 2 - 3 m/s (https://www.enviroportal.sk/clanok/je-slovensko-vhodnou-krajinou-na-vyuzivanie-energie-z-vetra) no netuším, pri akej rýchlosti sa veterná turbína začína otáčať. Fakt, využitie závisi napr. či je domček v závetri, alebo je na vyvýšenom mieste a pod. 750 W turbína je veľmi veľa, myslím, že keď sa už raz začne točiť plné nahradí solárny panel a v čase zime môže pokryť solar.

Elektrický systém

110 V alebo 230 V zásuvky a 12 V /24 V (čo neviem, ale zrejme napájanie pre chladničku). Domček obshauje typické manuálne spínače, prepínače a pod.

Akumulátor.

Elektrickú energiu nevyužívame priame zo solárných panelov alebo z turbíny, ale z akumulátora, kde sa elektrická energia ukladá. Jediné čo som sa dočítal, že defaltné nastavenie je 10 kWh batéria. Z čoho je, ako dlho vydrží, bližšie špecifikácie neviem. No myslím si, že pri taktomto projekte si dali záležať aj na batérií, a pri dennej spotrebe 3 kWh stačí. Ide o optional - dá sa zrejme nainštalovať ibá batéria (akumulátor), veď po rokoch aj bude treba.

Osvetlenie

Ledky 24 V. Kameň úrazu, podľa môjho názoru. No myslím si, že by sa to dalo upraviť na žiarovku s vhodným spektrom pre naše oči.

Voda

Voda je zbieraná a filtrovaná do zásobníkov vody. Netuším, akým spôsobom je zbieraná (či sú nejaké "diery" v streche). Neviem, či je možné filtrovanú vodu piť, pretože som dostatočne neporozumel vete z angličtiny "Drinking water is also provided by filters installed on the faucets". Neviem, či je to myslené tak, že v kohútikoch sú špeciálne filtre, ktoré umožnia piť dažďovú vodu (nedostatok minerálov), alebo ak si prinesiem vodu zo studne a naplním zásobník vody, tak je ju možné piť.

Domček obsahuje sprchu a vodovodou batériu. Toaleta je riešená ako suchá, no v druhej edicií by sa to malo riešiť ďalej. Myslím, že kúpeľna je 100 % vybavená.

Plyn

Keďže domček sa dá zapojiť na inžinierské siete, nenašiel som, či domček obsahuje rozvody pre zapojenie plynu na kúrenie a sporák. Ale myslím si, že to nie je ani potrebné. Viem si vystačiť s kúrenim na elektriku a podobne ohrev vody pomocou elektriky.

Kúrenie

Podlahové kúrenie pomocou elektrickej energie. Ohrev teplej vody pre kuchyňu a sanitu.

* Rekuperačná jednotka - ohrieva vzduch v zime.

Internet

Internet sa dá riešiť pripojením pomocou dát, ale myslím si, že ak by bol nablízku telekomunikačný stĺp, tak technik by privedol kábel dovnútra. Jediným problém by bol, kde by sa mohla navrtať diera pre kábel.

Zhrnutie:

Výhody domčeka vidím v energetickej nezávislosti a v možnosti všetko merať pomocou senzorov. Myslím, že pri navrhovaní domčeka urobená pekná robota, no treba ďalej riešiť nedostatky a najmä cenu. Tá je 79 900 Eur, čo je pochopiteľné. Pri návrhu je cena vysoká, a až pri veľkovýrobe sa zníži. Na stránke sa uvádza, že cena sa zníži v druhej edícií. Myslím si, že ide o zaujímavý koncept a ak by stal menej, aspoň o polovicu, tak by som si to kúpil.

Fotky z oficiálne stránky

Michal Choma

Michal Choma

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent študujúci fyziku a geografiu. Zaujímam sa o vedu a techniku, športové stávkovanie, o tom, ako veci fungujú a hľadám zaujímavé riešenia. V neposlednom rade študujem učiteľstvo spomínaných predmetov, preto ma zaujíma všetko z prostredia školstva. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu