Almeria, v preklade zrkadlo mora
Prístavné mesto Almeria je 200-tisícové španielske mestečko, ktoré pozostáva z rôznych národností a etník. Je centrom rovnomennej provincie Almeria. Nachádza sa na juhu krajiny a čoraz častejšie je vyhľadávanou turistickou destináciou, má totižto jednu z najteplejších klím v Európe.
Priemerná ročná teplota v tejto oblasti neklesá pod 18 stupňov Celzia. Od známej španielskej Málagy je vzdialená 200 kilometrov. Almeria sa stala miestom stretnutia viacerých náboženstiev. Moslimovia tu zanechali pevnosť Alcazaba, katolíci zase katedrálu .
Arabská pevnosť tróniaca nad mestom
Pevnosť Alcazaba stojí vysoko na kopci s výhľadom na more a mesto. Jej vznik sa datuje do roku 955 a spája sa s kalifom Abd al-Rahmanom III.

Časť majestátnej stavby je pôvodná, časť je prestavaná a časť v ruinách. Alcazaba slúžila ako opevnená citadela, ktorá bola sídlom miestnej vlády a vojakov, ktorí ovládali celé mesto a blízke more. Podľa internetového portálu andalucia.com archeologické vykopávky v posledných rokoch potvrdili aj prítomnosť Rímskej ríše vo vnútri aj mimo múrov Alcazaby.

V roku 1489 Almeria a Alcazaba kapitulovali katolíckemu kráľovi a kráľovnej a o niekoľko rokov neskôr odišiel z mesta posledný moslimský vládca. Alcazaba sa tak stala novou hranicou s islamským svetom Severnej Afriky. Kresťania po svojom nástupe pevnosť nezbúrali, zachovali ju, zmenili len niektoré konštrukčné prvky.

Na jednej malej ploche sa tak stretáva: majestátna arabská pevnosť, obrovská katolícka katedrála a vykopávky pôvodných rímskych stavieb. A to všetko v tesnej blízkosti.

Katedrála ako kostolná pevnosť
Katolícka katedrála sa nachádza v historickom centre Almerie. Postavili ju v polovici 16. storočia ako náhradu za starú katedrálu, ktorú zničilo zemetrasenie.

V Španielsku je zapísaná ako historicko-kultúrna pamiatka aj vďaka spojeniu gotických, renesančných, barokových a neoklasicistických prvkov. Exteriér pripomína skôr kostolnú pevnosť, nachádzajú sa okolo nej obranné múry. A tie mali slúžiť ako ochrana pred častými útokmi pirátov.

Vo vnútri už badať prvky katedrály. Dominantou je hlavný oltár, nachádza sa tu aj kaplnka a jedným z klenotov je katedrálny chór.
Fóliovníky, ktoré sa vymkli spod kontroly
Pohľad na týčiacu sa pevnosť Alcazaba, či veľký prístav v Almerii, nádherný výhľad na more a skaly, postupne nahradí pohľad na gigantické kvantum fóliovníkov.

Podľa internetového portálu magazin.pluska.sk pokrývajú neuveriteľných 26-tisíc hektárov. Vo fóliovníkoch sa pestujú paradajky, papriky, uhorky či baklažány, ktoré v zimných mesiacoch končia aj na pultoch v slovenských supermarketoch. Ovocie sa zväčša pestuje v iných častiach Španielska napríklad v Malage. K takémuto pestovaniu zeleniny prispievajú priaznivé klimatické podmienky a dostatok vody na zavlažovanie z okolitých hôr.

V druhej polovici minulého storočia (v 80-tych rokoch) sa ich výstavba vymkla spod kontroly. V súčasnosti je nová výstavba regulovaná, dokonca aj materiály musia vyhovovať prísnym predpisom. Pracujú na nich zväčša migranti zo Severnej Afriky.

Napriek tomu, že fóliovníkové polia nepridávajú oblasti na kráse, produkcia zeleniny pozdvihla Almeriu ekonomicky. Podľa slov miestneho sprievodcu tieto fóliovníky vidieť z vesmíru.