Na to, že politici klamú svojich voličov sme si už zvykli. Ale to, že klamú aj sami seba v rámci jednej strany, to je novinka. Hlas musel siahnuť po takomto ťahu pre nefungujúce zdravotníctvo. To je téma, na ktorú počujú aj tí najzarytejší voliči koalície. A tak si Hlas nemohol dovoliť, aby zlyhal. A to aj za cenu, že podrazia vlastného. A tak s Migaľom vytreli podlahu aj jeho najbližší.
Aby som vysvetlil svoje úvahy musím sa jemne ponoriť do parlamentnej matematiky. Vládna koalícia disponuje 76 poslancami. Inými slovami to znamená, že ak sa Migaľ (alebo ktorýkoľvek iný poslanec) rozhodne, že nejaký zákon neprejde, tak skrátka neprejde. Nestačí avšak hlasovať proti. Ak by totižto Migaľ hlasoval proti návrhu zákona, a všetci ostatní koaliční poslanci by boli za, znamenalo by to, že za hlasovalo 75 poslancov a proti 71 opozičných + 1 Migál, = 72 poslancov (Huliakovci sa pri hlasovaniach neprezentujú). Podľa parlamentných pravidiel, by tak návrh bol schválený, keďže bola splnená základná požiadavka - za bola nadpolovičná väčšina prítomných poslancov.
Ak chce avšak koaličný poslanec docieliť to, aby návrh naozaj neprešiel, stačí, keď sa spoločne s koalíciou nebude pri hlasovaní prezentovať. V takom prípade by sa prezentovalo iba 75 poslancov, a teda NRSR by nebola uznášaniaschopná (aby bola uznášaniaschopná musí byť prítomná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov - t.j. aspoň 76).
A tu sa pomaly ale isto dostávam k pointe. Pýtam sa, ako je možné, že aj napriek tomu, že Migaľ bol tak výrazný odporca zákonu o nútenej práci lekárov, tento zákon prešiel? Ako sme v posledných dvoch týždňoch mohli vidieť, napríklad pri zákone o športe, Migaľ nemal problém porušiť koaličnú zmluvu, koordinovať sa s opozíciou a blokovať parlament. Tak prečo tak neurobil aj pri tomto zákone?
Odpoveď je jednoduchá. Aj on si spravil jednoduchú matematiku. Avšak s jedným rozdielom. Nepočítal s tým, že ho zradia. Pôvodne sa totižto vymedzovali proti tomuto návrhu zákona až štyria poslanci Hlasu, ktorí sa ho pokúsili zmeniť pozmeňovákom. Migaľ si teda vypočítal, že ak budú všetci štyria proti, bude to znamenať že za bude 72 poslancov, a proti 74* (jedna opozičná poslankyňa nebola na hlasovaní prítomná), ergo návrh zákona nebude schválený.
Ale slovami kpt. Danka: "Všetko bolo inak ako nás klamali". Proti zahlasoval okrem Migaľa ešte aj Šalintroš, za boli Ferenčák a Malatinec. Koalícii to prešlo o jeden jediný hlas. Náhoda?
To určite nie. Hlas vedel, že má maslo na hlave. Že je plne zodpovedný za rezort zdravotníctva. Že ak prvého januára nebude mať kto ošetriť pacientov, vláda to neustojí. Počty si teda urobili aj hlasáci. A ako už hovorí názov strany, hlasy si vedia spočítať veľmi dobre. Vedeli, že lekári musia do práce nastúpiť, a preto treba Migaľa odpratať. Presvedčili ho, že bude stačiť hlasovať proti. Že zákon spoločne s jeho tromi kolegami zmätú zo stola. Namiesto toho Ferenčák a Malatinec "záhadne" zmenili na poslednú chvíľu názor a spravili z Migaľa terč pre Danka.
Neviem síce kto to v tom Hlase vymyslel, ale musím im uznať, že politicky to bol výborný ťah. Otázka je na ako dlho. Každý súdny človek by zobral nohy na ramená a z Hlasu utiekol. Obzvlášť v prípade Migaľa, ktorý v koalícii škrípe zubami od začiatku. A prečo Migaľ už dávno tak neurobil? No možnosti sú dve:
Prvá možnosť: Inšpiroval sa u svojho bývalého (a povedzme si úprimne, ešte aj súčasného) straníckeho predsedu, samotného Mr. Podržtašku. A radšej ako keby mal niečo urobiť, bude tíško sedieť a poberať spokojne poslanecký plat.
Druhá možnosť: Chudák chlapec doteraz nevie, že s ním kolegovia totálne ale že totálne vypiekli.
A na záver budem možno naivný ja. Avšak verím že poslanec Migaľ, to s nami myslí aj celkom dobre. Že verí tomu, že tam kde je, je preto, pretože si vybral menšie zlo. Verím tomu, že chcel tejto krajine pomôcť.
Avšak myslím si, že je na čase si priznať, že to nevyšlo. Chlapsky hodiť uterák do ringu, a nabudúce to skúsiť inak a lepšie. Byť súčasťou niečoho, kde musíte schvaľovať Dankové nezmysly, obhajovať ich, tváriť sa, že sú to prelomové nápady a ešte si popri tom z Vás srandu robia aj najbližší kolegovia, to by mi teda za to určite nestálo.
Amen.
*Aby som bol úplne fakticky presný, proti by bolo 72 poslancov, keďže dvaja poslanci z OĽANO (Slovensko) sa prezentovali a následne nehlasovali, to má však v tomto prípade rovnakú váhu ako keby boli proti.