Ako alkohol negatívne vplýva na naše zdravie

Radšej si doprajte šálok čaju ako pohárik alkoholu

Ako alkohol negatívne vplýva na naše zdravie
Kopaničiarska jabĺčkovica
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

            Na zdravie! Je asi najčastejšie používaná fráza na Slovensku. Alkohol sa stal bežnou súčasťou našich životov. Sprevádza nás na oslavách, na pohreboch, v piatok večer ale aj pri bežnom sledovaní televízie. Aj vám sa občas stáva, že si doprajete pohárik, dva dobrého vína pri sledovaní televízie? Doba sa zmenila a s ňou aj naše návyky. Keď príde návšteva tak prvou otázkou by malo byť, ako sa máš a nie čo piješ. Dozvieme sa ako alkohol negatívne škodí nie len celému telu, ale najmä mozgu. Je pre nás toxický, ale i napriek tomu sa stal našou neoddeliteľnou súčasťou a sprevádza nás každý jeden deň. A áno, pivo sa tiež berie ako alkohol.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začíname

            Alkohol nielenže poškodzuje naše obličky, pečeň, žalúdok, ale najmä mozog. Alkohol nám ovplyvňuje rôzne časti mozgu podľa toho, koľko ho vypijeme. V nízkych koncentráciách ovplyvňuje najmä mozgovú kôru, ktorou vedome kontrolujeme naše prejavy. Ak ju máme utlmenú do jedného promile, tak je výsledným efektom zväčša eufória. Myslím že aj kvôli tomuto veľa ľudí pije. Poznáte ten pocit keď sa po pár pohárikoch dostaví ten pocit. Ste uvoľnení nič vás netrápi všetko je v dokonalé. Ale keď pokračujeme a prijímame stále väčšie a väčšie množstvo alkoholu naše pocity sa menia. A niekedy môžu viesť až do depresie. Niekto môže byť veselý a šťastný, niekto zaspí a niekto býva nervózny a agresívny. Alkohol vplýva na každého z nás inak. Je to aj tým, že každý máme inú toleranciu na alkohol. Samozrejme závisí to aj od našej hmotnosti, veku, stavbe tela a najmä od pohlavia. Jedno pivo neznamená to isté pre ženu a pre muža. Priemerný muž nemusí pociťovať žiaden rozdiel, možno miernu eufóriu, ale žena môže pociťovať výrazné účinky alkoholu.

SkryťVypnúť reklamu

História

            V histórii ľudstva zohral alkohol veľkú úlohu najmä pre jeho antiseptické vlastnosti. Aj v nízkych koncentráciách dokázal zabiť všetko živé na okolo. V stredoveku bolo priam nebezpečné konzumovať vodu z dedinskej studne, pretože bola plná baktérií a mohla stáť napr. za vznikom cholery. Preto sa takmer v každej domácnosti varilo pivo. V stredoveku bola na Slovensku 40-násobne vyššia spotreba piva ako dnes. Názov pivo vlastne znamená nápoj. Ľudstvo až v 19. storočí dokázalo vyrobiť vodu, ktorá bola dekontaminovaná od baktérií. Aby som nebol až taký tvrdý a vravel len negatívne vlastnosti, alkohol má aj svoju bezpečnú hranicu. V minulosti bolo pivo približne sedemstupňové, čiže ako dnešný radler. Na takéto nízke dávky boli ľudia zvyknutý. „Bezpečná hranica“ je vo vedeckom svete stanovená u mužov zhruba na 50 gramov alkoholu denne, čo sú tri slabé pivá. U žien je to jedno pivo.

SkryťVypnúť reklamu

Úmrtnosť

            Bohužiaľ aj úmrtnosť je súčasťou alkoholu. Je to taká menej veselá téma, ale myslím že je potrebné ju spomenúť, aby sme mali aspoň ako-takú predstavu koľko ľudí príde o život vplyvom alkoholu. Vo svete podľa štatistík zomiera ročne 25-tisíc ľudí na priamu alkoholovú opitosť a odhaduje sa, že stotisíc ľudí ročne zomiera na chronické následky pitia alkoholu. Negatívne účinky alkoholu na život sú vo svete treťou najčastejšou príčinou smrti. Myslím, že toto hovorí samo za seba, aké nebezpečné je požívať túto legálnu drogu. Ale prečo sa vlastne stala legálnou keď má za následok toľko ľudských životov? A nie len to. Stala sa našou každodennou súčasťou a takú oslavu narodenín si hádam ani len nevieme predstaviť bez tohto čarovného nápoja. Jedna vec je úmrtnosť na priamu konzumáciu, ale treba myslieť ešte na to, že koľko ľudí príde o život vplyvom dopravných nehôd či už ako podgurážený chodci alebo vodiči, ďalej utopením, podchladením a nakoniec evidujeme samovraždy. Toto všetko sú faktory, ktoré pridávajú len ďalšie čísla do neveselých štatistík.

SkryťVypnúť reklamu

Treba vypáliť červíka

            Okolo alkoholu existuje aj strašne veľa mýtov a povier. Určite ste už aj vy počuli túto slovnú frázu, že keď je človek chorý treba vypáliť červíka. Ale je to skutočne tak? Alkohol naozaj spôsobuje prekrvenie tráviaceho traktu a zvyšuje pohyblivosť čriev. Takže na väčšinu tráviacich problémov môže mať v malom množstve pozitívny účinok. Ale i z pohľadu laika to neodporúčam. Avšak ľudia to bežne používali v domácej medicíne už stovky rokov, takže nechám to na vaše zváženie.

Opica

            Určite každý z nás, ktorý si dopraje alkohol a prežene to s ním z času na čas pocíti tzv. ,,opicu“. Väčšinou prichádza na druhý deň ráno po požití väčšieho množstva alkoholu. Prvé príznaky opice na sebe môžete začať pozorovať 6-8 hodín po vypití posledného drinku. Ide o dobu vytriezvenia, kedy už došlo k odbúraniu alkoholu z organizmu. Najčastejšie sa prejavuje bolesťou hlavy, dehydratáciou prípadne nevoľnosťou. Prvý ranný problém je dehydratácia, keďže alkohol má močopudné účinky. Ďalším je znížený krvný cukor. Preto máme taký vlčí hlad a môže sa nám točiť hlava. Tretí problém nám robia pridané látky, ktoré alkohol obsahuje. Z chemického hľadiska je najčistejšia vodka, ktorá je čistá a je bez týchto látok. Najhoršie sú rôzne koňaky, ktoré sú vyrábané z hrozna a sú do nich pridávané aj iné látky. Veľký problém robí aj metanol, ktorý sa tiež môže v alkohole nachádzať a pre naše telo je vysoko toxický.

Ktoré orgány poškodzuje alkohol?

            Vlastne všetky, ktoré s ním prídu do styku. A nie len tie. Dokonca aj pľúca. Človek, ktorý pije, vydychuje časť výparov. To je ten alkoholový opar, ktorý môžeme cítiť okolo opitého človeka. Takéto výpary poškodzujú napríklad riasinky dýchacích ciest a človek je náchylnejší na vznik rôznych zápalov.

Alkohol a mozgové bunky

            V tomto prípade je najhorší ten náš slovenský štýl: nárazové pitie vo veľkom množstve. Viete prečo nás vždy ráno bolí hlava? Pretože náš mozog opúcha. Mozog sa rozpína v dutine lebečnej, ktorú tvorí kosť, a tá sa nedá rozopnúť. Tlak mozgu oproti kosti potom spôsobí rozklad buniek, ktoré odumrú. Pri opakovaní tejto činnosti dochádza k viditeľným nálezom na mozgu, kde sú niektoré jeho časti odumreté. To sa potom premieta aj do psychických porúch chronických alkoholikov. Ak mám byť úprimný tak ma z tejto predstavy až mrazí. Je to naozaj strašné čo dokáže s naším mozgom spraviť pravidelné pitie alkoholu. Ak mám byť úprimný tak v minulosti som si aj ja doprial pomerne veľké množstvo alkoholu každý víkend. Na šťastie tieto časy sú preč a už teraz som niekoľko mesiacov bez tohto čarovného nápoja.

Pár slov na záver

            Dostávame sa ku koncu. Pri písaní tohto článku som sa aj ja dozvedel mnoho vecí, ktoré mi doteraz neboli známe. Dokonca pri niektorých mi behal až mráz po chrbte. Nie som hrdý na to, že v minulosti som v relatívne veľkej miere holdoval alkoholu aj ja, ale teším sa z toho, že teraz som už niekoľko mesiacov bez alkoholu a vôbec mi to nechýba. V článku sme si zhrnuli niekoľko dôležitých faktov, rozobrali sme si, ktoré orgány alkohol najviac postihuje a pozreli sme sa aj na niektoré znepokojujúce čísla zo štatistík. Je celkom smutné, že alkohol obľubuje najmä na Slovensku také veľké množstvo ľudí. Stal sa našou nekonečnou súčasťou a mnohý z nás si bez neho nevedia predstaviť piatkový večer. Podľahli mu ako muži tak i ženy. Bohužiaľ alkohol si nevyberá a platíme krutú daň za jeho nadmerné užívanie. Preto som sa rozhodol napísať tento článok, aby som dostal do povedomia jeho škodlivé účinky a možno niektorých donútil sa zamyslieť nad tým, aká je jeho konzumácia nebezpečná. Preto by som vám chcel odporučiť, aby ste si dopriali i vy suchý február a skúsili tak spraviť niečo prospešné pre seba a svoje zdravie, pretože to máme iba jedno a je na čase aby sme si ho začali vážiť.

Zdroje

https://dennikn.sk/2286572/ako-alkohol-zabija-mozgove-bunky-pri-opici-sa-opuchnuty-mozog-odiera-o-lebku-vravi-sudny-lekar/

Michal Eliaš

Michal Eliaš

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  39x

Dobrý deň, som absolventom fakulty masmediálnej komunikácie v Trnave. Vysokoškolské štúdium druhého stupňa som ukončil v roku 2020. Rád čítam populárno-náučnú literatúru, venujem sa foteniu a vo voľnom čase športujem. Nepohrdnem aj dobrým dokumentom o ľudskom tele, alebo vesmíre. Na škole som rád písal rôzne druhy článkov. V budúcnosti by som sa rád venoval médiám a ich vplyvu na spoločnosť. Dúfam, že Vás moje články zaujmú a dodajú Vám potrebné informácie a možno i troška motivácie do lepšieho zajtrajška. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

216 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu