Vplyv fajčenia na duševné zdravie

O tom ako s cigaretou neuniknete pred stresom

Vplyv fajčenia na duševné zdravie
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

            Aj vy si ráno ku káve doprajete cigaretku, aby ste sa ,,naštartovali“ do všedného dňa? Určite ste presvedčený o tom, že keď si ,,jednu“ zapálite, tak sa ukľudníte a pomôže vám to so stresom. No poviem vám, že aj zopár hlbokých nádychov a dlhých a pomalých výdychov dokáže pomôcť so stresom. Ale je to s fajčením naozaj tak ako sa hovorí? Dám si jednu, aby som sa ukľudnil. O tom ako fajčenie škodí fyzickému zdraviu všetci vieme, ale ako pôsobí na to duševné? Je naozaj také prospešné, ako sa všetci tvárime a naozaj nám pomôže sa zrelaxovať? Posnažím sa na tieto otázky nájsť odpovede.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začíname

            Tabak spôsobuje uvoľňovanie chemickej látky – dopamínu – v mozgu. Dopamín je známy tým, že vyvoláva pozitívne pocity. Fajčenie z dlhodobého hľadiska povzbudí mozog, aby spomalil vlastnú tvorbu dopamínu. Toto zníženie nakoniec spôsobí, že budete chcieť fajčiť ešte viac ako predtým. Fajčiari určite poznajú ten pocit, keď dostanú znovu chuť na cigaretu. Môže za to znížená hladina nikotínu v tele. Krátko po dofajčení cigarety začne hladina nikotínu v tele klesať. Výsledkom je zrýchlený tep srdca, zvýšený krvný tlak, napätie, podráždenie a úzkostlivosť. Tento stav budete chcieť riešiť ďalšou cigaretou, z čoho sa vytvára bludný kruh. Zapálite si ďalšiu cigaretu a hladina nikotínu sa automaticky doplní. Príde pocit úľavy a relaxácie, úzkosť a napätie ihneď odídu.

SkryťVypnúť reklamu

Cigareta moja každodenná

            Pri fajčení tabaku sa nikotín dostane relatívne rýchlo do mozgu, v priebehu niekoľkých sekúnd. Fajčiari tvrdia, že im pomáha pri relaxácii, uvoľnení a rovnako aj so sústredením. To je z časti pravda, pretože tabak pomáha s uvoľnením, ale to je len dočasné. Ak dofajčíte cigaretu, tak okamžite sa v tele začne znižovať hladina nikotínu a to vás po čase donúti zapáliť si ďalšiu cigaretu. Pravidelné užívanie však vedie k závislosti, váš mozog si na nikotín navykne a bude si ho pýtať. Dostanete sa do bludného a začarovaného kruhu, z ktorého sa je ťažké dostať. Závislosť je silná a ak si nedoprajete cigaretu môže to viesť k úzkostným a až depresívnym stavom.

SkryťVypnúť reklamu

Účinky fajčenia na psychiku  

            V prvom rade je dôležité spomenúť, že vzniká závislosť. Ako sme už spomínali vyššie telo alebo skôr mozog si na účinky nikotínu pri pravidelnom užívaní veľmi rýchlo zvykne a je ťažké s tým skoncovať. Pri nepravidelnom užívaní, napr. raz za veľmi dlhú dobu, alebo ak pri fajčení nezažívate príjemné pocity závislosť nemusí vzniknúť.  

            Stres – napriek tomu, že ľudia fajčia, aby znížili stres, výskumy ukazujú, že fajčenie v skutočnosti zvyšuje napätie. Je pravdou, že tabak môže poskytnúť okamžitý pocit relaxácie, tento pocit uvoľnenia je však dočasný. Úzkosť a stres ani neodstráni, ani nezníži. Naopak, na  druhú stranu vám ublíži oveľa viac.

SkryťVypnúť reklamu

            Depresia - zaujímavým faktom je, že depresívni a úzkostliví ľudia fajčia až dvakrát častejšie ako tí, ktorí depresiou netrpia. Je dôležité poznamenať, že mnohí začínajú fajčiť bez príznakov depresie a tá sa u nich môže prejaviť v podobe abstinenčného príznaku, keď sa pokúšajú prestať fajčiť.

Koniec-koncov ako sme sa dozvedeli fajčenie nám nepomáha ani neznižuje pocity stresu, ktoré prežívame, ba čo je horšie môže nám ho zvýšiť. Rovnako u fajčiarov sa môže zvýšiť riziko vzniku Alzheimerovej choroby a častejšie bol zistený výskyt ADHD u detí matiek fajčiarok. Zo zaujímavosti môžem spomenúť, že schizofrenici majú trikrát vyššiu pravdepodobnosť fajčenia ako zdravé osoby. Je tiež pravdepodobnejšie, že fajčia intenzívne.

Prečo prestať fajčiť?

            Odpovedí na túto otázku môže byť hneď niekoľko. Podľa toho na čo sa chcete zamerať ako prvé. Či na úsporu peňazí, váš čas alebo zdravie. Každý máme iné priority, ale myslím si, že zdravie by malo byť na prvom mieste. Pokiaľ fajčíme tak si mnoho vecí možno neuvedomujeme. Ale keď prestaneme, postupom času sa zlepší náš zdravotný stav, začneme sa cítiť lepšie a pociťovať úľavu. Zo začiatku to tak nebude, pretože abstinenčné príznaky nás budú nútiť si zapáliť a budeme pociťovať vysoký stres. Neskôr však budeme cítiť lepšiu náladu, nižší pocit stresu a celkovo sa nám zlepší kvalita života.

Hlboko sa nadýchnite

            Veľa ľudí vie, že dychové cvičenia nám pomáhajú v boji proti stresu. Čo sa deje pri fajčení? Ak nás stresuje určitá situácia a máme nutkavú chuť si zapáliť, ak je to možné, prerušíme danú činnosť a ideme von na ,,jednu.“ Už len samotný pocit, že prerušíte stresujúcu činnosť a vyjdete von na čerstvý vzduch môže pôsobiť upokojujúco. Keď fajčíte, tak vlastne zhlboka dýchate, ,,šľukujete.“ Lenže, pri fajčení dostávate do tela veľké množstvo toxínov a telu škodlivých látok, o ktorých si myslíte, že vás upokojujú. Z časti môže za to aj váš dych. Pravidelné dýchanie má tiež upokojujúci účinok. Zopár pomalých nádychov a výdychov slúži na relaxáciu a navodenie pocitu uvoľnenia. Spojme to s dočasným upokojujúcim efektom nikotínu a máme tu dokonalý recept na závislosť. Pritom sa stačí len na chvíľu zastaviť, prerušiť činnosť, vyjsť von a dopriať si trošku čerstvého vzduchu na upokojenie.

Pár slov na záver

            Myslieť si, že fajčenie nás upokojuje a bojujeme ním proti stresu a úzkosti je bežné. No, pravda je však niekde inde. Pri fajčení vzniká veľmi rýchlo závislosť od nikotínu a poškodzuje naše fyzické ale i duševné zdravie. Ľudia, ktorí fajčia, majú dvakrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku úzkostí a depresívnych stavov v porovnaní s nefajčiarmi. Je to jeden veľký paradox. Myslíme si, že nám niečo pomáha bojovať proti stresu a pri tom nám ho len spôsobuje. Áno, priznávam, že nikotín má spočiatku upokojujúci efekt, ale ten je len krátkodobý a o pár minút sa premení na prahnutie za ďalšou dávkou. Dostávame sa do začarovaného kruhu, ktorý je plný toxínov a telu škodlivých látok. Žiaden pokoj, žiadna relaxácia, ale každodenné naháňanie sa za ďalšou dávkou vysoko návykovej drogy. Drogy, ktorá sa stala legálnou a pomáha napĺňať štátny rozpočet, v ktorom tvorí nemalú časť. Nastavme si preto priority na naše zdravie a skúsme žiť život naplno bez zbytočných závislostí. Ako bonus k tomu môžeme pridať úsporu peňazí a nášho drahocenného času.

Zdroje

https://www.union.sk/skodlivost-fajcenia-a-dusevne-zdravie/

Michal Eliaš

Michal Eliaš

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  39x

Dobrý deň, som absolventom fakulty masmediálnej komunikácie v Trnave. Vysokoškolské štúdium druhého stupňa som ukončil v roku 2020. Rád čítam populárno-náučnú literatúru, venujem sa foteniu a vo voľnom čase športujem. Nepohrdnem aj dobrým dokumentom o ľudskom tele, alebo vesmíre. Na škole som rád písal rôzne druhy článkov. V budúcnosti by som sa rád venoval médiám a ich vplyvu na spoločnosť. Dúfam, že Vás moje články zaujmú a dodajú Vám potrebné informácie a možno i troška motivácie do lepšieho zajtrajška. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

218 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,069 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu