Vypni svoju myseľ (kniha)

Zastav prúd nekonečných myšlienok a začni znovu žiť

Vypni svoju myseľ (kniha)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tentokrát sa mi dostala do rúk kniha od amerického psychológa a autora Nicka Trentona. Ten sa v knihe s názvom Vypni svoju myseľ z roku 2021 venuje neutíchajúcim myšlienkam a ich vplyvu na naše zdravie.

Začíname

            Určite sa už aj Vám niekedy stalo, že ste nad niečím príliš premýšľali. Je to normálne, ale ak máte v hlave neustály a neutíchajúci prúd myšlienok, tak to už môže z veľkej časti negatívne ovplyvňovať Váš život. Premýšľať nad niečím je jedna vec, ale neustále analyzovať a vyhodnocovať čo sa stalo, alebo sa stane je príšerné. Máte pocit, že Vám z toho všetkého vybuchne hlava? Mal by som riešenie. Tak jednoducho s tým prestaňte! Ale nie, len žartujem. Kebyže je to také jednoduché tak neexistujú o tom tisícky článkov, štúdií a kníh. A koniec-koncov by nemohla vzniknúť ani taká úžasná veda, akou je psychológia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tichá bytosť

            ,,Tichí ľudia majú najhlasnejšiu myseľ.“ – Stephen Hawking. Isto ste si aj vy všimli niekde na ulici alebo v obchode zadumaného človeka. Kto vie čo mu beží hlavou? Nad čím asi tak premýšľa? Predstavte si mladého muža. Nazvime ho Adam. Adam je múdry, sympatický a inteligentný mladý muž asi tak okolo dvadsiatky. Avšak stále nad niečím premýšľa. Tlačí pred sebou jeden problém za druhým a neustále všetko analyzuje. Momentálne ho trápi nový zdravotný problém. Po neskutočnom zvažovaní pre a proti a premýšľaním nad všetkými možnými rizikami sa Adam pýta sám seba. Je to v poriadku? Deje sa niečo? Je so mnou niečo zle? Nakoniec sa rozhodne vyhľadať odbornú pomoc v podobe psychoterapeuta a psychiatra. Táto postava je vymyslená a v skutočnosti neexistuje. Ale čo ak aj my trpíme týmto, nazvem to ,,prílišným premýšľaním?“ Je to v poriadku, alebo by sme mali aj my vyhľadať odbornú pomoc? Kde je hranica medzi ,,normálnosťou“ a ,,poruchou?“ Ako uvádza autor ,,prílišné premýšľanie nad niečím je veľmi škodlivá duševná činnosť, ktorá môže zahŕňať analyzovanie, posudzovanie, sledovanie, vyhodnocovanie kontrolu či strach – alebo všetko spomenuté.“ – úryvok z knihy. Teraz nechcem aby ste zbytočne nad tým premýšľali, ale skúste sa iba na chvíľku zastaviť a popremýšľať či aj vy máte plnú hlavu takýchto neodbytných myšlienok.

SkryťVypnúť reklamu

Prílišné premýšľanie plodí len ďalšie premýšľanie

            ,,Myslenie je najťažšia práca, aká existuje. To je pravdepodobne dôvod, prečo tak málo ľudí myslí.“ – Henry Ford. Je rozdiel medzi myslením a premýšľaním. Ak nám to myslí sme múdry, inteligentný a vieme pohotovo reagovať na vzniknuté problémy. Ale ak nad niečím neustále premýšľame, tak nás to obmedzuje v normálnom živote a pôsobíme uzavreto. Zoberme si príklad Adama. Ak si myslíme, že máme nejaký zdravotný problém a budeme nad ním stále len premýšľať pričom si myslíme, že daný problém riešime ale pritom ide o pravý opak, dostaneme sa do začarovaného kruhu negatívnych myšlienok, pretože premýšľanie plodí len ďalšie premýšľanie. Autor tvrdí, že ,,prílišné premýšľanie nie je prirodzené ani nevyhnutné, je to škodlivá aktivita, ktorú môžeme prestať vykonávať, ak si povieme, že to chceme.“ – úryvok z knihy. S týmto tvrdením súhlasím, ale osobne si myslím, že to nie je také jednoduché, len tak si povedať, že teraz prestanem nad všetkým premýšľať. Ak to robíme dlhodobo pravdepodobne sa to stalo zvykom. Alebo resp. zlozvykom a toho sa je potrebné zbaviť. Určite to nepôjde len tak zo dňa na deň. Prvý správny krok je si to uvedomiť. Autor v knihe uvádza, že ,,tí, ktorí príliš premýšľajú, majú oproti iným značnú výhodu – zväčša sú inteligentní, uvedomelí a dokážu zvážiť, čo je pre nich prospešné a posunie ich, a urobiť to – dokážu sa aj ,,vyliečiť“ z prílišného premýšľania, no len vtedy, keď si uvedomia, že im už škodí.“ – úryvok z knihy.  

SkryťVypnúť reklamu

Získajte opäť kontrolu – píšte si denník

            ,,Dielo, ktoré človek vytvára, nie je nič iného ako forma denníka.“ – Pablo Picasso. Už vám niekto poradil, ak máte nejaké problémy je dobre sa z nich vypísať? Ak mám byť úprimný, keď som túto myšlienku počul prvý krát bol som veľmi skeptický. Avšak, ak nad niečím stále premýšľate máte pocit, že v hlave sa vám spustí kolotoč myšlienok a ten je takmer nemožné zastaviť a aj tak na nič rozumné neprídete. Ale! Ak si začnete svoje myšlienky a pocity zapisovať na papier, prevezmete nad nimi všetku moc. Autor tento typ denníku nazval ,,denník stresu.“ Ďalej uvádza, že ,,denník stresu vám tiež môže pomôcť identifikovať, čo vo vás stres vyvoláva, teda jeho spúšťače, a ako na to reagujete.“ – úryvok z knihy. Nie je to vôbec zložité. Môžete si vybrať akým štýlom si budete denník viesť, či si ho budete písať na počítači, alebo zvolíte klasickú papierovú formu denníku. Ak by som vám ale mohol poradiť skúste sa držať určitých pravidiel. Keď v nás nejaká situácia vyvolá stres je dobré si to poznamenať, alebo resp. vypísať za z toho. Najskôr je dobré poznamenať si kedy sa daná situácia stala, presný dátum a čas. V denníku môžete opísať svoje pocity, ako sa cítite a ohodnotiť to na stupnici od 1 po 10. Ďalej môžete pokračovať ako sa cítite, či vám z danej situácie zviera žalúdok alebo sa vám potia dlane. Rovnako tam môžete ohodnotiť aj iné pocity na stupnici od 1 po 10, dôležité je však vydržať a výsledný efekt v podobe zmiernenia stresu alebo úzkosti či dokonca depresie sa časom dostaví. Autor ďalej uvádza, že ,,písanie samo osebe nielenže prispieva k zmierneniu stresu, ale zároveň takto sústredíte na jednom mieste, čo si myslíte, hľadáte riešenia problémov a nové podnety a spracúvate, čo prežívate. Denník je vlastne taký neformálny psychológ.“ – úryvok z knihy.

SkryťVypnúť reklamu

Obete času

            ,,Stále nariekame, že máme málo času, ale žijeme tak, akoby sme ho mali na rozdávanie.“ – Seneca. Sme obeťami času? Ak si uvedomíme svoju smrteľnosť tak odpoveď je určite áno. Na tomto svete sme len obmedzený čas a chceme ho predsa využiť naplno. Prečo by sme sa mali teda trápiť nad nejakým premýšľaním? Pretože je to činnosť, ktorá nás oberá o všetky krásy života. Ale pekne prejdime z filozofickej do psychologickej roviny chápania času. Každý chceme v živote niečo dosiahnuť. Základnou jednotkou úspechu je si správne zorganizovať svoj čas. Ak bezhlavo ,,beháme“ z jednej činnosti na druhú je takmer nemožné uspieť. Sme nervózny roztržitý a plný stresu a obáv z toho čo sa môže stať. Zoberme si príklad. Riešime úlohu A. Postupne plníme všetky zadania, už budeme mať takmer hotovo a zrazu sa objaví úloha B. Chceme všetkým vyhovieť, v dnešnom svete najmä šéfovi, tak bezhlavo začneme riešiť úlohu B a zabudneme dokončiť čiastkový problém v úlohe A. Začneme riešiť úlohu B a zrazu nám príde email s ďalšou úlohou a tak ďalej a tak ďalej. Musíme na to ísť postupne a systematicky. Najskôr je potrebné dokončiť jednu úlohu a potom ísť na druhú a nemôže sa nám stať, že by sme zlyhali. Toto reflektuje najmä dnešnú ,,uponáhľanú“ dobu a naše odhodlanie každému vyhovieť. Autor charakterizuje obeť času ako jednotlivca, ,,ktorý sa snaží splniť každú požiadavku každého človeka, teda si na plecia berie až príliš veľa povinností a má až príliš veľkú zodpovednosť – a potom to nezvláda a trápi ho to.“ – úryvok z knihy.

Pár slov na záver

            Blížime sa ku koncu tejto úvahy. Pár slovíčok ku knihe. Knihu môžeme zaradiť do populárno-náučnej literatúry. Je písaná viac odborne ako literatúra od Andersa Hansena. Autor sa nám v knihe snaží zhrnúť množstvo štúdií, ktoré boli vykonávané za uplynulé roky. V knihe môžeme vidieť vysvetlenie niekoľkých psychologických techník, ktoré nám majú pomôcť lepšie zvládať stres a stresové situácie. Radí ako sa vyrovnať s úzkosťou a depresiou.

Rád by som sa viac rozpísal a zhrnul niekoľko ďalších techník na zvládanie stresu, ktoré sú uvedené v knihe a podal aj niekoľko svojich myšlienok, ale potom by bol rozsah tohto článku niekoľkonásobne väčší. Snažím sa zmestiť do určitého počtu slov, aby sa aj obyčajný čitateľ predral mojimi úvahami a závermi až na posledné riadky. Knihu by som odporučil nie len tomu, koho trápi prílišné premýšľanie, ale i tomu čitateľovi kto sa viac zaujíma o psychológiu a fungovanie nášho mozgu. Je výbornou pomôckou pre tých, ktorí chcú žiť svoj život naplno a bez zbytočného premýšľania a analyzovania. Je dôležité si uvedomiť čo je pre nás v živote dôležité a byť toho skutočnou súčasťou a nie len bezduchou schránkou. Tak preto zastavme, spomaľme a vychutnajme si život na plno so všetkými jeho radosťami ale i strasťami.

Zdroje

TRENTON., N.: Vypni svoju myseľ. GRADA Slovakia s. r. o. 2023. s. 192. ISBN 978-80-8090-545-3.

Michal Eliaš

Michal Eliaš

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  39x

Dobrý deň, som absolventom fakulty masmediálnej komunikácie v Trnave. Vysokoškolské štúdium druhého stupňa som ukončil v roku 2020. Rád čítam populárno-náučnú literatúru, venujem sa foteniu a vo voľnom čase športujem. Nepohrdnem aj dobrým dokumentom o ľudskom tele, alebo vesmíre. Na škole som rád písal rôzne druhy článkov. V budúcnosti by som sa rád venoval médiám a ich vplyvu na spoločnosť. Dúfam, že Vás moje články zaujmú a dodajú Vám potrebné informácie a možno i troška motivácie do lepšieho zajtrajška. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

218 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,069 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu