Čo dnes urobila koalícia pre teba?

Pôvodne mal byť blog o tom, aký vláda predkladá rozpočet. Posledné dni však vyšli erudovanejšie blogy o tejto problematike. Tak som si dovolil hospodárenie štátu zhrnúť inak.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Je na Vás, či Vám takéto hospodárenie vyhovuje. Hospodári sa aj s peniazmi, ktoré si štát vzal z našich výplat (ak by to štát nevyberal, mali by sme takmer raz takú výplatu). To, čo táto vládna koalícia urobila s verejnými financiami, som si dovolil rozdeliť na dve strany. Pozitívna strana (vedie k dobrej správe verejných financií). Druhá strana je negatívna (zaťažuje štát ďalšími a ďalšími výdavkami – z dlhodobého hľadiska nás ochudobňuje). Tu je môj pohľad:

PozitívneNegatívne
- Minister financií vyzval ministrov aby šetrili (Ministri – jedným uchom dnu, druhým von)- Rozpočet mal byt tento vyrovnaný, avšak nebude
 - Budúcoročný rozpočet bude mať deficit namiesto toho aby bol prebytkový
 - Rozpočet má negatívny výhľad (Rada pre rozpočtovú zodpovednosť ho považuje za príliš optimistický – podľa mňa veľmi diplomaticky povedané) 
 - Rozpočet nadhodnocuje príjmy (očakáva že z ekonomiky dostane výrazne viac ako tento rok) a podhodnocuje výdavky (predpokladá šetrenie tam kde sa s ním nepočíta)
  
 No a potom sú tu veci ktoré nemajú priamy vplyv na rozpočet avšak negatívne ho ovplyvnia:
 - Namiesto šetrenia na horšie časy sa viac míňa (horšie časy už podľa prognóz klopú na dvere)
 - Zvýšenie minimálnej mzdy
 - Zvýšenie rodičovského príspevku
 - Príplatky za prácu v noci a cez štátne sviatky
 - Rekreačné poukazy (rekreačné poukazy pre menšie firmy neprešli)

Že tých pozitívnych nie je veľa? Že tých negatívnych je príliš veľa? Áno predovšetkým keď si uvedomíme že ekonomika posledný rok spomaľuje a nevyzerá že by sa len tak budúci rok zrazu rozbehla. Celé to poukazuje na to, ako absurdne sa správajú ľudia, ktorí majú riadiť štát zodpovedne. Koncom februára budeme mať šancu to zmeniť. Nezahoďme ju.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

PS: V tejto chvíli každý z nás (vrátane novorodencov) dlžia cez 8 000 EUR. Mimochodom, viete že Gréci už tri roky hospodária lepšie ako Slováci? (eurostat)

Michal Gallik

Michal Gallik

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Občas píšem. Niekedy viac, niekedy menej. Moje témy sú rôzne. Je to blog - a teda moje názory. Zaujíma ma politika, ekonomika, ekonómia, život ľudí. preto toto sú nosné témy. Blog nemá snahu riešiť témy, len ich rozvinúť a pridať k nim môj pohľad.Vo voľbách do NRSR 2020 kandidujem na kandidátke SaS.Člen iniciatívy KAPA12.http://kapa12.sk/web: www.michalgallik.sk/insta: https://www.instagram.com/gallik1/fb: https://www.facebook.com/MichalGallikPSK/twitter: https://twitter.com/gallik1 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu