Colorado je najvyššie položeným štátom USA s priemernou nadmorskou výškou 2073 metrov nad morom. Na porovnanie Chopok, obľúbený slovenský vrchol v stredisku Jasná - Nízke Tatry, s nadmorskú výšku 2024 metrov, nedosahuje ani priemer hornatého štátu juhozápadu Spojených štátov.

Hlavné mesto Denver sa vďaka svojej nadmorskej výške nazýva aj The Mile High City, keďže bolo zbudované približne o míľu (1 600m) vyššie ako je úroveň svetového oceánu. V USA sa nepoužíva metrický systém, nadmorská výška sa posudzuje inak ako je bežné v pevninskej Európe. Výška vrcholov sa meria v stopách, pričom jedna stopa je približne 0,3 metra. V našom ponímaní by sme snažili spočítať počet štvortisícových vrcholov, ale tu je zaužívané vrcholy rozdeliť na tie pod 14 000 stôp a nad touto hranicou. V Colorade by sme našli až 54 vrcholov nad 14 000 stôp, čo je najviac zo všetkých štátov USA.

V takejto nadmorskej výške sa treba pripraviť na problémy s dýchaním, silné horské slnko a niektorých návštevníkov môžu sprevádzať aj bolesti hlavy, závraty a iné neklamné príznaky výškovej choroby. Pred zdolávaním “štrnásťtisícoviek” je preto dôležitá dôkladná aklimatizácia. Keďže sme však v Amerike, krajine neobmedzených možností, obchody ponúkajú na predaj aj malé kyslíkové bomby. Pre Slováka možno smiešny módny výstrelok a výsada expedícií v horskom masíve Himalájí, ale pre turistov z južanských štátov ako je Florida, Louisiana alebo Mississippi, kde je priemerná nadmorská výška mierne nad nulou, možno dobrá pomôcka. Či však ide o dobrý marketingový ťah alebo užitočný nástroj testovať neplánujeme.

Pri predchádzaní výškej choroby sa treba radšej držať overených pravidiel:
Pred výstupom strávte niekoľko nocí v nižšej nadmorskej výške kvôli aklimatizácii,
nechoďte hore príliš rýchlo,
pri spozorovaní príznakov výškovej choroby radšej nepokračujte vo výstupe,
pite dostatok tekutín a v strave uprednostňujte uhľohydráty,
vyvarujte sa alkoholu.
Ľudské telo môže mať problémy v nadmorských výškach už od 2 500 metrov, avšak do 5000 možno po určitom čase hovoriť o úplnej aklimatizácii. Nad 5000 metrov môže dôjsť len k neúplnému prispôsobeniu a nad 7 500 metrov hovoríme o takzvanej zóne smrti, v ktorej je možný len veľmi krátky pobyt sprevádzaný úbytkom síl. Nadmorskej výške sa teda návštevník tohto hornatého štátu USA môže bez väčších ťažkostí prispôsobiť úplne.