Ani v roku 2015 nebola núdza o zaujímavé príbehy. Vďaka platformám ako sú Longform, Longread, ReadThisThing a iným, pravidelne zostavujúcim výbery najlepších článkov veľkých médií som pričuchol k svetovej žurnalistike. Rozhodol som sa preto vytvoriť výber piatich “longreadov” v angličtine, ktoré ma v uplynulom roku zaujali najviac. Myslím, že je z čoho vyberať.
Silk Road: The Untold Story (Wired)

Príbeh vzostupu a pádu Rossa Ulbrichta, zakladateľa Silk Road, najväčšej burzy drog na internete. Silk Road bolo vďaka systému Tor a Biconom miestom absolútnej anonymity s miliónovými obratmi. Dvojdielny článok mapuje rozsiahlu dvojročnú investigatívu dolapenia jej stvoriteľa, ktorého medzitým odsúdili na doživotie. Vízia slobodného internetu však ostala a ako huby po daždi začali vznikať v hĺbkach “dark webu” takmer identické kópie.
In Flight (The New York Times)

Let Boeingu 747 z londýnskeho letiska Heathrow až do ďalekého Tokia očami jeho pilota. Nádherné po vizuálnej aj obsahovej stránke.
The man who was caged in a zoo (The Guardian)

V roku 1904 bol Ota Benga unesený z Konga a prevezený do USA kde bol vystavovaný s opicami v zoo. Jeho otrasný príbeh odhaľuje korene rasových predsudkov, ktoré nás prenasledujú dodnes.
The Wetsuitman (Dagbladet)

Stopy dvoch tiel nájdených v Holandsku a Nórsku oblečených v neopréne vedú do utečeneckého tábora vo francúzskom Calais. Calais od Veľkej Británie deliaci len 90 minút plavby loďou je cieľovou destináciou väčšiny utečencov. Jedno z neznámych tiel sa začína zhmotňovať v reálneho človeka. V 22 ročného študenta z Damaska…
My 977 days held hostage by Somali pirates (The Guardian)

Novinár Michael Scott Moore prežil 977 dní v zajatí somálskych pirátov. Celý jeho príbeh od zajatia až po šťastný návrat domov si môžete prečítať na stránkach The Guardian.
Ak chcete dostávať pravidelný výber najlepších článkov svetových médií ako je britský Guardian, americký The New York Times, The Economist, Wired a mnoho ďalších, prihláste sa k odber MONO noviniek , ktoré pomáham spolutvoriť.