Budú nás milovať roboty?

Čas a výdobytky ľudstva prinášajú stále prekvapivejšie poznatky. Čo sa nám zdá teraz sci-fi, je možno len otázkou pár rokov kým sa to stane skutočnosťou a dennou praxou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Kým ešte pred "pár" rokmi sme netušili čo je bankomatová karta a peniaze v zadnom vrecku, boli naša neoddeliteľná súčasť, dnes už pomaly nevieme čo je to mať v ruke peniaz a práve karta, či dokonca mobilná aplikácia nahradila tento dnes už prežitok (končiaci trend).

Ani si možno niekedy neuvedomuje, ako deň čo deň technologická revolúcia požiera naše zaužívané zvyklosti. Možno to je vplyvom rýchlej, šialenej doby, no ak sa trošku kolotoč zastaví a my sa zamyslíme uvidíme čo všetko požiera novodobá technologická revolúcia, ktorá nám berie niečo z človečenstva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Netreba sa toho báť, nevyhneme sa tomu, no dá sa na to pripraviť. Preto je na zamyslenie, prečo napríklad deti v školách učíme, niečo, čo v ich produktívnom veku nebude už potrebné (napríklad duálne vzdelávanie, kde už dnes v moderných fabrikách prácu vykonáva "stroj", u nás ešte ľudia).

To len tak na okraj, tejto téme sa budem venovať v samostatnom blogu.

Kým sme sa niekedy osobne stretávali, dnes je trend písať si cez sociálne siete, či nejaké aplikácie, v 90% nepotrebné slová. Z toho vyplýva podľa odborníkov aj zmena správania ľudí v osobnom kontakte - je iná, poprípade horšia.

Môžeme však predpokladať, že aj toto pokročí ďalej a to tak, že si budeme písať s robotmi, ktorí budú natoľko inteligentní, že nám dajú príjemnejší pocit ako ten najbližší človek, nakoľko nebudú náladoví, urazení, či unavení. Tohto sa naozaj obávam. 

SkryťVypnúť reklamu
robotická láska
robotická láska (zdroj: https://www.thesun.co.uk)

Rovnako sa schyľuje k tomu, že chorých a starých budú opatrovať tiež roboty, ktoré 24/7 budú so 100% zodpovednosťou a ochotou "obskakovať" ľudí, často krát opustených a smutných. Tiež stojí na zamyslenie, či je to dobré, či zlé. Samozrejme dobré je, že im nebude smutno, bude o nich postarané, no ľudská láska je predsa niečo iné.

Určite je to však reálne, nakoľko už dnes dokáže umelá inteligencia, sama budovať oveľa inteligentnejšiu umelú inteligenciu ako je ona sama. Plus k tomu prirátajme, že bude mať city.

V súčasnosti sa tlačia do popredia, napríklad roboty ako sexuálni partneri, kam to pôjde ďalej? Budú aj rodiť?

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, Industry 4.0, poprípade 5.0 prinesie veľa výborných poznatkov a zmien, napríklad robot, ktorý bude robiť komplikované operácie mozgu, šetrnejšie k telu, kratšie a bezchybné, či pohodlné cestovanie v autonómnych autách, ktoré budú bezpečné, efektívnejšie.

Zmena životného štýlu, ktorá už pomaly preteká hrádzu, príde a nikto z nás sa jej neubráni. Musíme však uvážlivo a kriticky reflektovať na jej dôsledky, ktoré nemusia byť len a len pozitívne pre nás všetkých.

Mohol by nás čakať nudný život, nudnejší tomu dnešnému.

Michal Hybský

Michal Hybský

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som predseda OZ HARPÚNA, ktoré sa zaoberá netradičným riešením, tradičných problémov a ich následné zavedenie do praxe. Rovnako pôsobím ako poslanec mesta Zvolen, odborník na životné prostredie, či školstvo. Som priamy a hovorím to čo si myslím. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu