Na Slovensku máme plynu síce dosť, ale nemáme tlak, ako sa vyjadril minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Ľudia síce ešte nemrznú vo svojich domovoch, avšak firmy krízu už pocítili.
V čase keď je na Slovensku vyhlásený stav ohrozenia sa mi vracajú spomienky na základnú školu a branné cvičenia. Ak si dobre spomínam hovorievalo sa tam o tom čo robiť v prípade vzniku vojenského konfliktu. Aj keď je v dnešnej dobe sa našťastie nič podobné v Európe nerysuje, krajiny ako také by mali mať určité záložné plány čo robiť v prípade ak sa niečo nečakané vyskytne. Dnešný stav určite medzi takéto stavy patrí. Aj keď na Slovensku máme zásoby na 70, pardon 10 dní, tak máme problém len kvôli tomu, že nemáme čerpadlá ktoré by zabezpečili prúdenie plynu všade tam kde treba. Myslím si, že je nezodpovedné sa spoliehať na to, že nám momentálne nič nehrozí.
Ak sú moje informácie správne tak Ruský plynovod, ktorým sa zásobuje Európa, je v prevádzke už vyše 40 rokov. Za tú dobu už mohli byť vybudované aj bezpečnostné kompresorové stanice, ktoré by odstraňovali problémy ktorým dnes čelíme.
Samotná závislosť akéhokoľvek subjektu na jednom zdroji je pomerne riskantná, nehovoriac ešte o tom že subjektom je štát, a zdrojom je Rusko. To, že Rusko a predtým Sovietsky Zväz rieši svoje problémy neštandardnými metódami je pomerne známe. Ak však ide o takú strategickú surovinu akou je plyn, by v zmluvách medzi plynárenskými spoločnosťami malo byť jasne uvedené čo v prípade že nastane takýto stav. Myslím si, že v takej zmluve by mali byť obrovské sankcie pre dodávateľa, ktorý si len tak zavrie kohútik.
Dúfam len, že z tejto situácie sa kompetentní ľudia poučia, a na podobné problémy budeme v budúcnosti lepšie pripravení... a to neplatí len pre plyn.