Občianska iniciatíva Námestovo-inak má svojich zástupcov v mestskom zastupiteľstve. Prostredníctvom poslancov ponúka občanom pomoc pri zlepšení života v meste. „Chceme vyzvať všetkých, ktorí majú nápady ako by sa naše mesto dalo skrášliť, aby nám predložili svoje návrhy," uviedli.
Občania na túto výzvu zareagovali. Chceli by obnoviť Náučný chodník Oravská priehrada. Zriadila ho správa Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava (CHKO) a bol otvorený 28. mája 1999. Aby sa mohol, opäť, naplno využívať musí prejsť kompletnou rekonštrukciou. Súčasný stav je výsledkom vyčíňania nedisciplinovaných návštevníkov.
V internetových diskusiách Námestovčania podporujú obnovu tejto turistickej atrakcie. „Mne sa táto myšlienka tiež páči a rád priložím pomocnú ruku," reagoval občan. Ďalší diskutujúci by chcel spojiť chodník s cyklotrasou. Okrem vyjadrenia podpory jeden z diskutujúcich načrtol možnosti financovania cez grantový program Greenways. Cieľom programu je plánovanie a budovanie trás pre aktívny spôsob života a nemotorovú dopravu v spolupráci viacerých miestnych partnerov. O podporu sa môžu uchádzať neziskové organizácie, ale nevylučujú ani podporu neformálnej skupiny. Chuť občanov niečo zmeniť, reflektuje ďalší príspevok, „keď sú tu ľudia ktorí sa o to chcú starať, treba im dať šancu" dodal diskutujúci. Jeden z organizátorov Marián Branický nám prezradil, „budú k dispozícií dobrovoľníci z viacerých organizácií, ktorí sa môžu zapojiť do tejto aktivity". Malo by ísť o účastníkov Bambiriády, ktorá sa uskutoční od 20. do 25. mája. Viaceré zúčastnené organizácie vyslovili podporu.
Prvá prechádzka v máji?
Niektorí si myslia, že obnovou by sa mala zaoberať Správa CHKO, ako vlastník chodníka. V tejto súvislosti sme ich oslovili. Riaditeľ CHKO Horná Orava Róbert Trnka nám povedal, „náučný chodník Oravská priehrada bol v roku 2005 oficiálne zrušený". Dôvodom bolo neustále devastovanie neprispôsobivými návštevníkmi. Ako ďalej uviedol s prosbou o pomoc pri udržiavaní sa obrátili na vedenie mesta a podnikateľov. Žiaľ neúspešne. „To čo tam je teraz, nie je Náučný chodník a za súčasný stav zodpovedá vlastník územia Lesy Slovenskej republiky," dodal Trnka. Vlastníctvo týchto pozemkov nám potvrdil aj Vlastimil Rezek, hovorca štátneho podniku LESY SR. „Podnik v súčasnosti, okrem bežných činností, nevykonáva žiadne aktivity na tomto území. Pokiaľ by chcela CHKO chodník obnoviť, tento zámer privítame," povedal Rezek. Marián Branický oslovil aj LESY SR a CHKO. Spolu s Rudolfom Trajom a Jaroslavom Hucíkom boli na obhliadke chodníka, „obidvaja tejto aktivite vyjadrili podporu, ale konkrétne kroky musia dohodnúť so svojimi vedúcimi," dodal Branický. Dokonca nám povedal aj dátum otvorenia chodníka pre verejnosť. „Ak to vyjde, v druhej polovici mája, by mohol chodník začať slúžiť,"povedal Branický. Upresnil, však, že by to bolo v okresanej podobe, pretože na celkovú rekonštrukciu nie sú k dispozícii financie.
Náučný chodník bol vybudovaný z prostriedkov Štátneho fondu životného prostredia SR v roku 1998. Na dokončenie vstupnej časti chodníka materiálne prispeli Mestský úrad a Technické služby v Námestove. Počas prevádzky bol prístupný len pešo v lete a na bežkách v zimných mesiacoch. Nebol súčasťou značkovaného turistického chodníka. Začínal sa pri hoteli Studnička. Na 3 km dlhej trase sa počas prehliadky trvajúcej 2 hodiny mohli návštevníci náučného chodníka bližšie zoznámiť s prírodou Oravskej priehrady aj prostredníctvom 6-tich textových panelov na 6-tich zastávkach. Ponúkali informácie o Vtáčom ostrove, zložení lesov na brehoch priehrady, živočíšstve a osobitne o vodných vtákoch aj o praktickej zákonnej ochrane prírody na priehrade.