Aj do blízka, aj do diaľky, alebo: ako na multifokály?

Písmo: A- | A+

Multifokálne okuliare má dnes v láske málokto. A pritom to vôbec nie je ich vina. Multifokály sú skvelou pomocou pre ľudí, ktorí potrebujú iné dioptrie do diaľky a iné do blízka a vymieňanie okuliarov je pre nich otravné.

Neustále vymieňanie okuliarov na blízko a do diaľky vie pekelne otravovať život. Tí z nás, ktorých sa to netýka, si len ťažko vieme predstaviť, aké to je. Pozeráte televízor. Zložíte si okuliare, založíte si druhé okuliare, prečítate si program, zložíte si druhé okuliare, nasadíte prvé... a zabudnete, čo ste si v programe pozreli. A divadlo môže začať odznova.

Problémom môže byť napríklad šoférovanie. V jednej chvíli potrebujete sledovať cestu a o sekundu neskôr sa vám nedarí zaostriť na tachometer, mapu alebo GPS. Kým máme dobrý zrak, neuvedomujeme si, ako často striedame zaostrovanie do blízka a do diaľky. Ale keď nastane problém, multifokálne okuliare sú svojím spôsobom spása.

Prečo ich teda mnohí zaznávajú?

Za zlé skúsenosti väčšiny pacientov môže nesprávna diagnostika. Základom je binokulárne vyšetrenie (vyšetrenie oboch očí zároveň) očí a dokorigovanie sférickej a cylindrickej dioptrie.
A hneď tu nastáva prvý problém – niektorí vyšetrujúci oční lekári alebo optometristi majú tendenciu pacienta úmyselne podkorigovať. Často sa to stáva pri plusových dioptriách do diaľky, kedy pacientovi naordinujú o niečo menej dioptrií, ako by potreboval. Robí sa to preto, že oko dokáže akomodovať a dioptrie si do istej miery dokáže „vyrobiť“ samo. Neodporúčam to a ani to nerobím. Dnešné moderné šošovky sú veľmi citlivé a vieme ich veľmi presne nakalibrovať tak, aby robili to, čo majú. Prípadné poddimenzovanie dioptrií v tomto prípade oku vôbec nemusí pomôcť.

Individuálne šošovky sú drahšie, ale účinnejšie

Druhým dôležitým krokom je centrácia šošoviek. Spočíva v správnom zameraní zreničky oka v okuliaroch. Ak chcete mať naozaj kvalitné okuliare, pýtajte sa v optike na kvalitné centrovacie zariadenie. Moderný prístroj dokáže polohu oka zamerať na desatiny milimetra. Efektívnym riešením sú takzvané individuálne šošovky, pri ktorých zameriavame okrem polohy zrenice v okuliaroch aj to, ako je zakrivený rám, ako ďaleko sa bude sklíčko so šošovkou nachádzať od oka a myslíme dokonca aj na to, akým spôsobom pacient nakláňa hlavu.

Individuálne multifokálne šošovky zohľadňujú presnú polohu okuliarovej šošovky pred okom a dioptrie sa vyrobia presne podľa tohto postavenia. Nie sú síce lacné ale budú vám sedieť ako uliate. Všetky ostatné triedy sú predkalibrované na takzvanú normohlavu. Určite sa však poraďte so svojím optometristom o tom, ktorý typ je pre vás vhodný. Existujú aj multifokálne kontaktné šošovky, to je už ale úplne iná kapitola.

Skryť Zatvoriť reklamu