Viete správne používať kontaktné šošovky?

Táto otázka znie možno smiešne, pomyslíte si. Veď aplikujem a idem, nie? Nie je to však celkom tak. Často ma prekvapí, že ani dlhoroční nositelia šošoviek niekedy nevedia, ako šošovky správne používať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

O šošovkách koluje množstvo mýtov. Druhou stranou mince je, že ani kontaktológovia často nerobia potrebné vyšetrenia a nešíria osvetu tak, ako by mali (kontaktológ - odborník na aplikáciu kontaktných šošoviek).

Základom je dôkladné vyšetrenie

Prvým krokom pri siahnutí po kontaktných šošovkách je dôkladné vyšetrenie. Veľmi dôležité je zistiť, ako je na tom váš slzný film, či vôbec kontaktnú šošovku vaše oko znesie. Na jeho kontrolu sa používa diagnostické farbivo, vďaka ktorému vieme posúdiť stav predného segmentu oka a pri kontrole ľahšie odhalíme napríklad jemné poškodenia spôsobené kontaktnou šošovkou. Po kontrole nasleduje aplikácia šošovky. Po 20 minútach skontrolujeme, ako sa šošovka na oku usadila, jej pohyb v oku a to, či sedí veľkosť, priľnavosť okrajov a podobne. Opäť prichádza na rad farbivo, vďaka ktorému vidíme aj to, aký stabilný je pri nosení šošovky slzný film. Ak je všetko v poriadku, môžeme ísť na to.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šošovkový zácvik je vlastne o potlačení pudu sebazáchovy

Počas zácviku učí optometriska pacienta, ako sa majú šošovky správne aplikovať, čistiť a uskladňovať, poradí mu vhodný roztok a v prípade suchého oka aj správne lubrikačné kvapky. Pri zácviku sú niektorí pacienti šikovnejší, iní menej. Prvá aplikácia šošovky rozhodne nemusí byť jednoduchá – prinútiť svoje oko, aby neuhlo a nezatvorilo sa, keď doňho ideme vložiť cudzí predmet, je tak trocha o prekonaní pudového reflexu. Časom si však na to zvykne takmer každý. Záverom procesu je dôkladná kontrola po týždni nosenia, ktorá ukáže, ako oko na šošovku reaguje a či je vybraná šošovka pre pacienta naozaj vhodná. Doporučené sú následné kontroly každých 6 mesiacov.
 
Dve najčastejšie chyby „kontakťákov“

SkryťVypnúť reklamu

Prvou je zlé či nedostatočné čistenie. Používatelia kontaktných šošoviek často zabúdajú na to, že šošovky nestačí len vybrať z oka a vložiť do puzdra, ale treba ich predtým poctivo manuálne vyčistiť. Druhou najčastejšou chybou je, keď uveríte fáme, že ak mesačnú kontaktnú šošovku nosíte každý druhý deň, môžete ju nosiť dva mesiace. Je to hlúposť! Expiračná doba šošovky sa neviaže na čas nosenia, ale na jej životnosť, ktorá sa ráta od otvorenia balenia.

Ak máte mesačné šošovky, po mesiaci ich vyhoďte, aj keby ste ich mali na sebe len desaťkrát.

Riziká šošoviek: Nosíte mesiac jedny ponožky?

Šošovky nie sú okuliare. Neprekážajú, nerozbijú sa. Majú však svoje riziká. Niekedy sa stáva, že šošovka sa zasunie pod viečko. Za normálnych okolností by sa to nemalo stať, stáva sa to napríklad, keď si šošovku aplikujete naruby. Ak sa vám šošovku nepodarí vybrať, vyhľadajte odbornú pomoc.

SkryťVypnúť reklamu

Druhým rizikom je dĺžka nosenia. Existujú síce mesačné šošovky, ktoré majú schválený nonstop režim nosenia, svojim pacientom ale vždy hovorím, že je to rovnaké, ako nosiť mesiac jedny ponožky. Dá sa to, no nie je to hygienické. Oči potrebujú kyslík. Počas spánku máme zatvorené oči, takže prísun kyslíka je menší. Ak máme v očiach šošovky, prísun kyslíka sa ešte viac komplikuje. Niekto to môže znášať bez problémov, no môže to spôsobovať aj vážne problémy.

Tretím rizikom je plávanie a voda – pri kúpaní v bazénoch, jazerách či mori odporúčam jednodenné kontaktné šošovky vždy v kombinácií s plaveckými okuliarmi, šošovky po plávaní môžete rovno vyhodiť. Napokon, oficiálne žiadny výrobca kontaktných šošoviek neodporúča so šošovkami plávať.

Michal Krasňanský

Michal Krasňanský

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som optometrista. V praxi sa zaoberám korekciou zraku, aplikáciou kontaktných šošoviek a zrakovými cvičeniami. Pracujem v UVEA Mediklinik v Martine a v rodinnej optike v Považskej Bystrici.Vediem workshopy, prednášam pre rôzne optické spoločnosti a na medzinárodných konferenciách. Zároveň som členom Optickej únie Slovenska a Britskej kontaktologickej spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu