Za únavu a bolesť hlavy často môže skryté škúlenie

Písmo: A- | A+

Stáva sa vám, že sa pri čítaní rýchlo unavíte, zamieňajú sa vám riadky alebo vás začne bolieť hlava? Môžete byť jednoducho unavení, no rovnako môže ísť o diagnózu skrytého škúlenia. Heterofória totiž nie je viditeľná. Nejde o škúlenie, pri ktorom nám oči viditeľne „blúdia“ každé iným smerom. Skryté škúlenie nevidno, no dokáže spôsobiť poriadne problémy.

Dva obrazy mätú mozog

Ide v podstate o stav, kedy vidíme jednoduchý obraz dvakrát, pretože oči nespolupracujú správne. Podstatou tohto tzv. skrytého škúlenia je, že sa naše oči nepozerajú na rovnaké miesto a rozdiel tejto vzdialenosti musia vykompenzovať napnutím okohybných svalov. Spájanie obrazov je tak namáhavé a spôsobí rozdvojenie obrazu, čo vnímame pomerne rušivo. Tento stav nemusí byť trvalý a môže sa naplno prejavovať najmä počas únavy.

Skrytá a často neodhalená diagnóza

Skryté škúlenie môže mať vplyv aj na zlé výsledky študentov alebo zhoršenie pracovnej výkonnosti. Pacienti s neodhaleným skrytým škúlením často berú silné lieky proti migréne a robia im problémy aj bežné aktivity. Práca s počítačom, preostrovanie – striedanie pohľadu do blízka a do diaľky, dvojité videnie, či spomínaná zámena riadkov. Toto všetko spôsobuje zvýšenú námahu pre mozog, ktorý si nevie so zmätenými obrazmi očí poradiť.

Niektorých mojich pacientov poslali všeobecní lekári kvôli vedľajším príznakom na neurologické vyšetrenie. Je to určite správny postup, ak však vyšetrenia na neurológii nepotvrdia žiadnu diagnózu, je dobré vedieť, že príčinou problémov môže byť práve porucha binokulárneho videnia, teda porucha spolupráce oboch očí. Výskyt tejto poruchy je veľmi častý – odhadujem, že ňou môže trpieť až 80% ľudí.Symptomatických pacientov je zhruba 3-5%. Mnohí však o tom ani nevedia a ich oči si s problémom poradia samé.
 
Zrakový tréning môže pomôcť

Heterofória sa dá liečiť zrakovým tréningom, pri ktorom ide o posilnenie očí tak, aby si skryté škúlenie dokázali kompenzovať samé. Ak sa chybu nepodarí odstrániť tréningom, nastupuje dioptrické riešenie – pacientovi predpíšeme okuliare, ktoré obsahujú okrem klasického sféro-cylindrického predpisu aj takzvané prizmatické dioptrie, ktoré posúvajú obraz tak, aby sa oko nemuselo namáhať. Oku sa uľaví a migrény (a ostatné príznaky) postupne zmiznú.

Netreba zabúdať na to, že sa pozeráme mozgom a nie očami, takže keď si „opravíme“ oči, ušetríme svoj mozog mnohých problémov. Tréning môže byť zo začiatku veľmi namáhavý a návyk na prizmatickú korekciu trvá niekoľko týždňov až mesiacov. Na všetky sprievodné javy by vás mal optometrista upozorniť vopred, aby ste vedeli, čo vás čaká.

Skryť Zatvoriť reklamu