EURO pre občana super, ale čo podnikateľ??

Mnohy budú so mnou suhlasiť, že momentálne má asi každý podnikateľ, čo má prevádzku z prechodu na Euro, hlavu v smútku z mincí. Ich objem sa mnohonásobne zvýšil, dá sa povedať že pokladne su nimy zahltené. A tu začina byť vážny problém.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Určite my dáte za pravdu tý, čo máte s tým skúsenosti s našou novou menou, že ten objem mincí je obrovský a banky bohužial nezvíšili objem mincí, ktoré je možné bezplatne zameniť a ani neznížili poplatky veď prečo aj.

A ak teda ako podnikatelia chceme zachovať slušný a normálny platobný styk, musíme mince rozmieňať, veď kto by chcel platiť obchodnému partnerovi 400 Eu v 1,2 Eurových minciach, prípadne 50 centoch. A máme z toho náklady, náklady ktoré sú podla mňa neopodstatnene vysoké, 1 percento sumy musím venovať chtiac nechtiac banke. Banke ktorá moje zarobené peniaze vloží na účet, za čo si vyučtuje položku 50 centov, a ešte jej to nestačí tak si vypýta poplatok 1 percento zo sumy za spracovanie mincí. Spracovanie, ktoré prebehne v automatickej triedičke, kde ich pokladnička nasipe a vypadne jej suma. 400 kusov minci jej trvalo spracovať asi 15 minut a za to si vyučtovala 4 euro.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bohužial, banky len zneuživajú situáciu, nemuseli zvýšiť cenu, len im stačilo nekonať, tváriť sa že keď nezmenia podmienky nič sa nestane. Len začali zarábať podla mňa síce legálnym ale pochybným spôsobom ne zmene meny.

Netvrdím, že banky by mali zadarmo rozmieňať peniaze, spracovávať mince, veď žiaden podnikateľ nebude robiť zadarmo, ani banky niesu samaritáni, ale mali znížiť poplatky úmerne zväčšeniu mincí. Takéto služby by bolo naozaj slušné ponúkať na úrovni nákladov a nie ako zárobkovu činnosť, pretože ich zárobkové portfólio je niekde úplne inde.

A preto sa pýtam, či je tento postup v poriadku, či by sa do danej veci nemali pustiť média, lebo my podnikatelia naozaj proti bankám a ich sadzobníkom poplatkov nič nezmôžeme. Na moju otázku priamo v banke prečo sú tie poplatky táke aké sú my bolo povedené "lebo sú v sadzobníku poplatkov", ako keby to bola nejaká posvätná vec, s ktorou sa nedá nič robiť.

SkryťVypnúť reklamu

A preto vravím, začnime my väčší či menší podnikatelia s tým niečo robiť, začnime sa pýtať vlády, písať médiam či je takýto postup správny, aby sme prestali podporovať amorálne bohatnutie bánk, na úkor všetkých ostatných podnikateľov.

Michal Kubala

Michal Kubala

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Bratislavčan, ktorý je hrdý na svoje mesto. Sťastne ženatý s manželkou, ktorá je nevidiaca, máme adoptovaného syna Jakubka,.Mám rád Country a Folk. Milujem Psy, Kone, Dobré jedlo, Country Hudbu.Ešte jedna vec. Som disortografik, prišlo sa na to neskoro. Takže správna gramatika je nad moje schopnosti. Zoznam autorových rubrík:  PsyMoje temné JASúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

714 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

51 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
SkryťZatvoriť reklamu