Nahrádzanie Encyklopédii a výkladových slovníkov Internetom

K tomuto článku ma priviedla moja osobná problém. Pred istým časom som dostal poukážku na 500 Sk v jednom veľkom kníhkupectve. Keďže študujem na Policajnej akadémii, tak som išiel do spomínaného obchodu že si kúpim nejakú knihu k problematike, ktorá sa týka môjho štúdia. Keďže moje štúdium je zamerané viac menej na aspekty práva, tak som bol pevne rozhodnutý kúpiť si nejaký právnicky slovník, prípadne nejakú monografiu o práve. Lenže som zrazu zistil, že tie knihy sú mi na nič, keďže dobre ovládam Internet. V tom momente som si uvedomil že tých 500 korún radšej obetujem na obrázkové knihy pre môjho syna a pár spevníkov ako darček pre jednu kamarátku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

Vtedy som si uvedomil ako vlastne už dlhšie Internet využívam a ako rýchlo a efektívne sa dajú informácie extrahovať a koľko ľudí tie vlastnosti Internetu nevie využívať

Prvá vec po ktorej som v kníhkupectve totiž siahol boli slovníky. Lenže som si uvedomil, že načo mi je niečo, čo dokáže suplovať Wikipedia, otvorený slovník, a aj tak radšej na vyhľadávanie ju použijem, lebo je to rýchlejšie. Poviete si no dobre, ale Slovenská verzia je poloprázdna. Nuž je, ale treba ju postupne dopĺňať, aby nebola, a na tom môžete mať podiel aj vy. Keď nepomôže slovenská, prejdem na českú, a keď ani tá nemá danú definíciu, tak vzhľadom na to, že slušne ovládam Angličtinu tak použijem jej anglickú verziu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď sa prípadná problematika, o ktorej sa potrebujem viacej dozvedieť týka len nášho Stredoeurópskeho regiónu, a viem že určite ju v Anglických zdrojoch nenájdem, tak využívam http://www.atlas.sk/, kde zadám celý výraz a zvyčajne mi nájde odpoveď ktorú hľadám. Podčiarkujem ten pojem celý výraz, lebo to je základ úspešného hľadania na Internete.

Keď sa daný výraz nenachádza na slovenských stránkach, nebojte sa použiť české stránky. Zvyčajne tie isté vyhľadávače nájdete aj na Slovensku a aj v Čechách.

Ďalšia vec, ktorú som si chcel kúpiť, bola ústava, lenže som si uvedomil, že na toto slúži stránka http://www.zbierka.sk/, a tam nájdem aj ďalšie potrebné zákony.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším užitočným pomocníkom je funkcia Ctrl+F, ktorá vám umožní v pomerne rozsiahlom texte vyhľadať práve to čo hľadáte.

Teraz, keď vieme už ako hľadať, by som spomenul tvorbu kľúčových slov. Totiž všimol som si že mnohý sa boja zadávať výrazy, ktoré sú viac slovné. Nebojte sa, uľahčuje to hľadanie. Kľúčové slovo, aby ste vôbec niečo mohli nájsť musí byť gramaticky správne, s čim ja ako disgrafik si občas užijem. Nebojte sa používať aj vyrazí viacslovné, nachádzajúce sa v rôznych častiach textu, v prvom páde bez spojok. Prípadne ustálený výraz s iným slovom. Napríklad. „hranice s českom zákon" tento výraz spôsobi, že nájde nielen stránky ktoré spomínajú hranice s českom (bude ich asi veľa), ale aj zákon podľa ktorého boli vytvorené, prípadne menené.

SkryťVypnúť reklamu

A na záver ešte pre tých čo ovládajú Angličtinu funkcia „define:" v Googli, do vyhľadávacieho riadku napíšete define: a slovo v Angličtine, ktoré chcete definovať. Táto služba však nefunguje 100 percentne.

Michal Kubala

Michal Kubala

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Bratislavčan, ktorý je hrdý na svoje mesto. Sťastne ženatý s manželkou, ktorá je nevidiaca, máme adoptovaného syna Jakubka,.Mám rád Country a Folk. Milujem Psy, Kone, Dobré jedlo, Country Hudbu.Ešte jedna vec. Som disortografik, prišlo sa na to neskoro. Takže správna gramatika je nad moje schopnosti. Zoznam autorových rubrík:  PsyMoje temné JASúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu