
Fašisti spustili okamžite po atentáte rozsiahle vyšetrovanie. Vyšetrovatelia svoje úsilie vystupňovali, keď Heydrich 4. júna 1942 následkom zranení podľahol. Pátranie po atentátnikoch bolo neúspešné. Preto veliteľ SS a polície Gruppenführer Karl Frank vypísal odmenu 10.000.000,- korún za informácie, ktoré by smerovali k dopadnutiu páchateľov. To sa im nakoniec po zrade jedného z parašutistov aj podarilo. Miesto úkrytu v pravoslávnom chráme Cyrila a Metoda na Resslovej ulici v Prahe bolo odhalené. Do krypty v 1942 viedli 2 vstupy. Prvý predstavovalo úzke okno z ulice. Ešte aj dnes sú na stene viditeľné ostré stopy po guľkách, aj samotné guľky zavŕtané do steny. Ľudia tu z vďačnosti pália sviečky.

360 členov elitného práporu SS Prag a Gestapa boli 18. júna 1942 o 4 hodine rannej pripravení k nasadeniu. "Im Namen des Führers" v priebehu pár sekúnd uzatvorili celé okolie chrámu a na okno spustili streľbu z ľahkých guľometov. Širokým okolím sa ozýval rachot automatických zbraní. Ra-ta-ta-ta-ta.

Niekoľko desiatok nemeckých vojakov sa pokúsilo vstúpiť do pravoslávneho chrámu. Celé dve hodiny im v tom bránili Adolf Opálka, Ján Kubiš a Josef Bublík, ktorí zaujali svoje stanovisko na chóre kostola. Presne na tom mieste pred oltárom sa nachádzal druhý vstup do krypty.

Dnes je z boku kostola vybudovaný nový vstup do krypty a nachádza sa tu múzeum Heydrichiády. Uvidíte zbrane použité pri atentáte, nemecké, aj československých parašutistov. Parašutisti boli vybavení britským samopalom STEN, na fotografii vľavo dole je aj replika bomby, ktorú pri útoku na Heydricha použil Ján Kubiš.

Vo vitríne si prečítate záznamy z vojenskej knižky Jozefa Gabčíka.

V knihe Slovanský svätý Václav si nezalistujete. Je potriesnená krvou jedného z parašutistov.

Zástava Svätého Gorazda bola v čase útoku v chráme a nemo sa prizerala najväčšiemu zverstvu aké kedy zažila.

Jozef Gabčík, Josef Valčík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc s fašistami bojovali z krypty kostola. Vojaci im do krypty cez vstup ktorý vidíte na fotografii hádzali granáty.

Krypta je dnes prázdna. Sú v nej umiestnené busty s krátkym predstavením každého z parašutistov.

Posledné svetlo, ktoré československí parašutisti videli vstupovalo cez okno krypty. Okno je z krypty pomerne nedostupné, je umiestnené vo výške približne 3 metre.

Môj strýko tiež okúsil ako štípe fašistické železo. Spolu s ďalšími partizánmi sa zo zranení počas SNP liečil v špitáli v Banskej Bystrici. 40 rokov žil s črepinou v tele a nikto mu ju nevedel vybrať. Vždy mi opakoval: "vojna si nevyberá, vojna je nezmyselná a krutá." Bola aj v Prahe. Krvi sa prelialo až priveľa. Stovky ľudí boli v súvislosti s atentátom odsúdení na smrť v koncentračnom tábore Mauthausen, alebo boli zavraždení. Týmto obetiam, spolupracovníkom a príbuzným československých parašutistov pred pár rokmi odhalili na terase pred vstupom do pravoslávneho chrámu pamätník.

SEPULTURA SACERDOTUM ECCLESIASTI CORUM, IN VINEA DOMINI BENE-MERITORUM AB ANNO MCMXLII. Ak budete mať niekedy cestu okolo, zastavte sa na minútku-dve v pravoslávnom chráme Svätého Cyrila a Metoda na Resslovej ulici v Prahe. Vstupné do krypty je 75Kč, čo sú necelé 3 eurá.